banner6

Çürük limon 8 TL!

banner37

Manavlarda Mart ve Nisan ayında 2 buçuk TL olan limonun fiyatı, 8 TL'ye yükseldi. Ancak geçen yıldan tecrübeli olan vatandaş kışta aldığı limonları derin dondurucuda saklayarak şimdi kullanmaya başladı

Çürük limon 8 TL!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Kısa süre önce piyasada cep yakan ürünlerden olan asma yaprağı, patlıcan, kiraz, nektarin, erik, kavun, karpuz gibi ürünlerin fiyatı düştü.

Ancak bu kez de, yaz döneminde bulunması da zor olan limonun fiyatı kat ve kat arttı. Yaklaşık 3 ay önce kilosu 2 buçuk TL'den satılan "son derece kötü ve küçük" limonun fiyatı 8 TL'ye yükseldi.

Yaz döneminde limon bulmayacaklarını ya da bulsalar bile pahalı olacağını bilen bazı vatandaşlar ise limon fiyatlarına karşı önlemini çok önceden aldı.

Birçok vatandaş kış döneminde aldıkları limonları evlerindeki derin dondurucularda saklayarak, yazda çıkarıp kullanmaya başladı.

Her ne kadar piyasada limon bulmak zor olsa da, vatandaşların önceden önlem alması nedeniyle limon, pazarın en çok satılan ürünleri arasında yer almadı.

Pazarda en çok satılan ürünler arasında sofralarından vazgeçilmezlerinden olan salatalık ve domates yer aldı. Ayrıca mevsim meyvesi olan kirazda fiyatının 30 TL'den 12 TL'ye düşmesinin ardından büyük ilgi gördü.

Pazarcılar ne dedi?

Fatma Ünlü:

Sebzenin verimine göre fiyatlar değişiyor. Eğer bir ürün o dönemde çoksa fiyatı düşük oluyor, az ise fiyatı yüksek oluyor. Satışlardan memnunuz. Bu dönemde çok talep gören ürünler arasında börülce, semiz otu, salatalık ve domates yer alıyor. Vatandaşlar ürünleri taze buldu mu fiyat bile sormadan poşetleri doldurmaya başlıyor.

Mustafa Sürmeli:

En çok satışını yaptığımız ürünler arasında domates ve salatalık yer alıyor. Domates kilosu 3 TL'ye ve salatalıkta kilosu 2 TL'ye satılıyor. Vatandaşlar genellikle ürünlerin fiyatını sorup ona göre alış veriş yapıyor. Ancak bazı ürünler sofraların olmazsa olmazıdır. Bu nedenle fiyatı ne olursa olsun alış veriş yapıyorlar.

Sevilay Uygun:

Bu dönemde fiyatı artan ürünler arasında domates yer alıyor. En çok tercih edilen ürünler ise yine domates ve salatalık. Özellikle salatalık açıkta yetişmişse müşteriler fiyat bile sormadan alıyor. Bunlar dışında börülce ve ayva sarı fasulye de tercih ediliyor.

Doğan Güney:

Ben kavun ve karpuz satıyorum. Satışlardan memnunum. Benden alış veriş yapan müşteri de ürünlerden memnun. Çekirdekten üretiyorum. Bu nedenle ürünler lezzetli oluyor. Kavun kilosu 2 TL ve karpuzda kilosu 1 TL'den satılıyor.

Ürün                                     Fiyat (1 KG)

Börülce                                 7 TL

Semiz otu                             1.5 TL

Salatalık                                               1.5 TL

Patlıcan                                2.5 TL

Kiraz                                     12 TL

Nektarin                               5 TL

Erik                                        5 TL

Muz                                       4 TL

Dolmalık biber                    4 TL

Ayva Sarı fasulye              10 TL

Çiçek                                     4 TL

Limon                                   8 TL

Et kabağı                             7 TL

Asma yaprağı                     40 TL

Poşet molehiya                   20 TL

Kavun                                   2 TL

Karpuz                                  1.5 TL

Patates                                  1.5 TL

Soğan                                    1.5 TL

Domates                               3 TL

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 08:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104