banner6

Cypfruvex, artık ihracat yapamıyor

banner37

KIBRIS’a konuşan Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, hükümetin TÜK’e sahip çıktığı gibi, Cypfruvex’e de sahip çıkmasını istedi:

Cypfruvex, artık ihracat yapamıyor
banner99

İsmail VOLKAN

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, hükümetin, Toprak Ürünleri Kurumu’na (TÜK) gösterdiği desteğin aynısını Cypfruvex’e de sağlamasını istedi.

Akçın, Cypfruvex’in yeterli sermayesi olmadığını, bu nedenle de Avrupa’dan talep olmasına rağmen yeterli narenciye ihracatı yapamadıklarını söyledi.

Cypfruvex yetkililerinin geçtiğimiz hafta Avrupa’da bir dizi ziyaret gerçekleştirerek pazar bulduğunu belirten Akçın, 10 bin ton civarında bir talep olduğunu, ancak yeterli sermaye olmadığından Cypfruvex’in üreticiden ürün alamadığını anlattı.

Narenciye üreticilerinin Cypfruvex’e verdiği ürünlerin ödemesini bir yıl sonra aldığına işaret eden Akçın, birçok üreticinin özel tüccarlarla peşin çalışmayı tercih ettiğini kaydetti.

Akçın, devletin TÜK’e sahip çıktığı gibi, Cypfruvex’e de aynı olanakları sağlaması ve sermaye oluşturmasına yardımcı olması gerektiğini savundu.

Cypfruvex’in narenciye sektörü için önemli ve vazgeçilmez olduğunu ifade eden Akçın, Cypfruvex’in de bir devlet kurumu olduğunu ve ‘üvey evlat’ gibi davranılmasının doğru olmadığını söyledi.

Akçın, “Cypfruvex’in devam etmesini istiyorlarsa ekonomik tedbirler almaları gerekli. Kurumu borçlandırarak ve ayda 100 bin dolar faiz ödemekle bir yere varamayacağını ilgililer bilmelidir. Yuvarlak laflarla bu işler olmuyor. Bölgeye yatırım yapılmadığı gibi üreticilere de sahip çıkılmıyor” dedi.

“Tonuna geçen yıl 290 TL ödediler, bu yıl zamlara rağmen 250 TL”

Turgut Akçın, 2015-2016 ürün bedellerinin üreticiye tamamen ödendiğini söylemenin mümkün olmadığına işaret ederek şöyle devam etti:

“Üreticiye ödemeyi tonuna 300 TL’den yapacaklarını vaat ederken, ödemeyi 250 TL’den yaptılar. Bu bizi ve üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı. Geçen yıl tonuna 290 TL ödeme yapan Cypfruvex ve ilgili bakanlık, bu yıl girdilerin neredeyse yüzde 50 artmasına rağmen 250 TL’den ödedi. Geçen yıl 290 TL, bu yıl 250 TL, bu rakam kabul edilemez.”

Giderlerin ciddi anlamda arttığına dikkat çeken Akçın, yalnızca su fiyatlarının ülkede yaşanan kuraklık nedeniyle yüzde yüz arttığını söyledi.

“Ağaçlar kuruduktan sonra suyun bir önemi yok”

Yer altı sularının kuruduğunu ve Türkiye’den ülkemize getirilen suyun henüz tarımsal amaçlı düşünülmediğini ifade eden Akçın, yüzlerce dönüm narenciyenin kurumaya terk edilmesine rağmen, yetkililerin bu konuda duyarsız kaldığını savundu.

Akçın, Türkiye’den gelen suyun erken kullanılmaması halinde bir önemi kalmayacağına vurgu yaparak, ağaçlar kuruduktan sonra suyun bölgeye gelmesinin bir anlamı kalmadığını belirtti.

“Taban fiyat belirlemeden duyuru yayınlıyorlar”

Cypfruvex’in geçtiğimiz ay ürün vermek isteyen üreticilerin müracaat duyurusu yaptığını anlatan Akçın, ancak bu duyurunun taban fiyat belirlenmeden yapıldığını söyledi.

Taban fiyat belirlenmeden Cypfruvex’in böyle bir duyuru yapmasının talihsiz bir açıklama olduğunu ifade eden Turgut Akçın, “Taban fiyat belirlemeden müracaat duyurusu yapıyorlar. En azından konsantreye gidilecek ürünler için taban fiyat belirlenebilirdi. Böyle alım olmaz, olmamalı. Üreticiyle alay ediyorlar. Üreticinin verilecek ürünü kaça verdiğini bilmesi gerekir” dedi.

“Ürünlerinizi satmak için acele etmeyin”

Türkiye’de ciddi don olayı yaşandığını ve oradaki narenciye bahçelerinin ciddi zararlar gördüğüne dikkat çeken Turgut Akçın, üreticilerin ürünlerini satmak için acele etmemesini söyledi.

Akçın, greyfurt ve limon hasadının yavaş yavaş başladığını belirterek, portakalın da şubatın ikinci haftasından itibaren hasat edileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2017, 11:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104