banner6

Cypfruvex'in durumu içler acısı

banner37

Cypfruvex Ltd’yi yap-işlet-devret veya kiralama usulüyle işletmek isteyen Mersin merkezli SYB Meynar Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Yüksekbaş, Tarım Bakanlığı’nın talebi üzerine adaya geldiklerini belirtti. Yüksekbaş, eylül ayından bu yana şirkette incelemeler yaptıklarını ifade ederek “Cypfruvex’in üretmiş olduğu ürünler fason, paketlemesi de yetersiz. Narenciye üretim konsantre tesislerinden gerekli randıman alınamıyor. Durumu içler acısı. Şirketin siyasi, bürokratik ya da ekonomik nedenlerden ötürü eli, ayağı bağlı” dedi. Yüksekbaş, özelleştirmeye karşı bir firma olduklarının da altını çizdi.

Cypfruvex'in durumu içler acısı
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Cypfruvex Ltd’nin devlet eliyle özelleştirileceği iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

Mersin merkezli SYB Meynar Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Yüksekbaş, Kalkanlı’daki Cypfruvex Ltd’i, yap işlet-devret veya kiralama usulüyle işletmek talebiyle ülkemizde temaslarda bulundu.

Cypfruvex’in bugünkü durumunun içler acısı olduğunu söyleyen Yüksekbaş, “Cypfruvex’in üretmiş olduğu ürünleri fason, paketlemesi de yetersiz. Narenciye üretim konsantre tesislerinden gerekli randımanı alamıyor. Tahminimize göre yüzde 36’lık bir ürün kaybı var” dedi.

Yüksekbaş ile şirkete KKTC’deki temasları çerçevesinde koordinatörlük yapan Turgut Ceyda, uzun vadeli kiralamayla Cypfruvex’in yeniden eski günlerine döneceğini, hem bölge hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağının altını çizdi.

Yüksekbaş, KKTC’de şu anda üreticilerin ürettiği ürünlerin hak ettiği değerde satılamamasından kaynaklı bezginlik olduğunu belirterek Tarım Bakanlığı’nın daveti üzerine eylül ayında adaya geldiklerini söyledi.

Yüksekbaş, firma olarak özelleştirmeye karşı olduklarını ifade ederek yap, işlet, devret formülüyle Cypfruvex’in işletme hakkına talip olduklarını belirtti

Şirket yetkilileri dün Güzelyurt’ta Bel-Sen Lokali’nde bilgilendirme toplantısı düzenledi.

SYB Meynar Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Yüksekbaş, Şirkete KKTC’deki temasları çerçevesinde koordinatörlük yapan Turgut Ceyda, Kıbrıs Türk Narenciyeciler ve Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu ve bazı üreticiler katıldı.

Hedeflerini anlattılar

Şirkete KKTC’deki temasları çerçevesinde koordinatörlük yapan Turgut Ceyda, uluslararası çalışmalar yapan şirketle narenciye üretimi, pazarlama ve üreticilerin ürünlerini değerinde satabilmesi konusunda görüşmeler yaptıklarını belirtti

Ceyda, “Şirketin Cypfruvex’i işletmeye hazır olduğunu ilgili bakanlığa ilettik” dedi.

SYB Meynar Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Yüksekbaş da şirketin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Narenciye üretiminde ve pazarlanmasında yaşanan sıkıntıların bilincinde olduklarını belirten Yüksekbaş, narenciye ürünlerini almak, ürünlerin işlenmesini sağlamak, pazarlamak, Cypfruvex’in teknik ve teknolojik donanımını artırmak, ürünlerin dalında kalmasını engellemek ve ürünlerin hak ettiği değerden değerlendirilmesini sağlamak gibi hedefleri olduğunu belirtti.

Ceyda: İhracat konusunda prensipte anlaştık

Şirkete KKTC’deki temasları çerçevesinde koordinatörlük yapan Turgut Ceyda, geçmişten bu yana bütün sektörlerde yapılan yönetim yanlışlarından dolayı bugün narenciyecilerin büyük sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Ceyda, yıllardır yaş meyve-sebze işinde uluslararası pazarı ve çalışmaları olan Türkiye Mersin kökenli SYB Meynar Gıda Sanayi Limitet Şirketi yetkililerinin bir buçuk ay önce ülkemize geldiğini ve burada üretilen narenciyenin paketlenmesi ve dış pazara ihraç edilmesi konusunda bazı prensiplerde anlaştıklarını vurguladı.

Ceyda, Cypfruvex’e talip olan Yüksekbaş’ın KKTC vatandaşı olduğunu ifade ederek burada üretilen tüm ürünlerin iç ve dış piyasada pazarlanması konusunda çok deneyimli bir kişi olduğunu belirtti. Ceyda, anlaşmanın olması halinde bölgenin yeniden eski ekonomik canlılığına kavuşacağının altını çizdi.

Yüksekbaş: Cypfruvex’in eli ve ayağı bağlı

SYB Meynar Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Yüksekbaş da, Türkiye’nin yanı sıra Ekvator, Şili, Kostarika, Malezya gibi birçok dünya ülkelerine tarım alanında üreticilik ve pazarlamacılık yaptıklarını söyledi.

Yüksekbaş, KKTC’de şu anda üreticilerin ürettiği ürünlerin hak ettiği değerde satılamamasından kaynaklı bir bezginlik olduğunu ifade ederek üretim eksikliği yaşandığını belirtti.

Yüksekbaş, edinmiş oldukları bilgi ve birikimle dünya genelindeki ticari akışın, siyasi ve Tarım Bakanlıkları’nın uyguladığı politikaları burada bulunan üreticilerle paylaşıp, uygulayarak büyük fayda sağlayacaklarını düşündüklerini ifade etti.

KKTC’nin sahip olduğu dünya markası Cypfruvex firmasının şu anda başarısız olmasının nedenlerine değinen Yüksekbaş, şirketin siyasi, bürokratik ya da ekonomik nedenlerden ötürü elinin, ayağının bağlı olduğunu belirtti.

Yüksekbaş, ticari deneyimleriyle zor durumda olan Cypfruvex firmasını kurtarmak ve üreticilerin üretmiş olduğu ürünleri hak ettiği değerde satabilmelerini sağlamak için Kıbrıs’ta olduklarını anlattı.

“Cypfruvex’in özelleştirmesine karşıyız”

Bakanlık tarafından eylül ayında yapılan davet üzerine Kıbrıs’a geldiklerini ifade eden Yüksekbaş, “Öncelikle bilinmesi gerekir ki biz, firma olarak özelleştirmeye karşıyız. Biz özelleştirmeden yana değiliz. Yap, işlet, devret formülüyle işletme hakkına talibiz. Yoksa Cypfruvex’i satın alma gibi bir amacımız yok” dedi.

Cypfruvex’in bugünkü durumun içler acısı olduğunu ve içinde bulunan malzemelerin 1990’lı yıllarda kalma olduğunu ifade eden Yüksekbaş, şirketin bugün teknolojik olarak dünyadaki diğer kuruluşlarla rekabet edemediğini vurguladı. Yüksekbaş, şirketin üretmiş olduğu ürünlerin fason, paketlemesinin yetersiz olduğuna işaret ederek narenciye üretim konstantre tesislerinden gerekli randımanın alınamadığını belirtti. Yüksekbaş, kendi tahminlerine göre yüzde 36’lık bir ürün kaybının yaşandığını aktardı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 10:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104