banner6

Dayan yüreğim dayan!

banner37

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün faizle ilgili açıklamaları üzerine döviz roket hızında yeniden fırladı ve Türk Lirası bir günde ortalama yüzde 10 oranında değer kaybetti. TL’deki değer kaybını TC Merkez Bankası’nın müdahalesi bile engelleyemedi. Sterlin 18 TL’yi, dolar 13 TL’yi, Euro da 15 TL’yi geçti. İğneden ipliğe her şeyi dövize endeksli olan KKTC’deki yurttaşların içindeki ateş daha da büyüdü

Dayan yüreğim dayan!
banner151 banner143

Ali ÇATAL

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün faizle ilgili açıklamaları üzerine döviz roket hızında yeniden fırladı ve Türk Lirası bir günde ortalama yüzde 10 oranında değer kaybetti.

TL’deki değer kaybını TC Merkez Bankası’nın müdahalesi bile engelleyemedi. Sterlin 18 TL’yi, dolar 13 TL’yi, Euro da 15 TL’yi geçti.

İğneden ipliğe her şeyi dövize endeksli olan KKTC’deki yurttaşların içindeki ateş daha da büyüdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup toplantısında dün yaptığı konuşmada “Yüksek faizden ne kadar rahatsız olduğumu cümle alem bilir. Hiçbir zaman faizci olmadım, bugün de değilim, yarın da olmayacağım” ifadelerini kullandı; piyasalar, bu sözleri ‘faiz indirimlerinin süreceği’ şeklinde fiyatladı ve döviz yeni rekorlar kırdı.

Erdoğan, açıklamasında özetle şöyle konuştu:

“Belki siyaseten en riskli ama ülkemiz için en doğru planı yaptık, yapıyoruz. Çıksın birisi ‘Siz, faizi düşürerek yanlış yapıyorsunuz’ desin. Diyemez çünkü doğrusu bizim yaptığımızdır. Tüm sektörlerden yeni yatırımlarla kesintisiz bir kapasite büyüme yarışındayız.

Ülkemizi fırsatını bulduğunda kaçıp gidecek sıcak paranın cenneti yapmak yerine, kalıcı yatırımların mücadelesini veriyoruz. Asıl zenginliğin ülkenin üretim gücüyle olduğunu biliyoruz. Faiz düştüğünde paradan para kazanan dışında kimsenin kaybı olmaz. Kur dediğin bugün artar, yarın düşer. Enflasyon dediğin bugün artar, yarın düşer ama istihdam kalıcıdır”.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından Türkiye serbest piyasalarında dolar/TL paritesi 13 TL eşiğini tekrar aşarak 13,7310 TL seviyesini görürken; Euro/TL fiyatları da 15,5710 TL'yi test etti. İngiliz Sterlini ise 18,0054 TL seviyesinde işlem gördü.

KKTC serbest piyasalarında da bu gelişmelerin olumsuz etkisi yaşandı ve işlem haftasının ortasında yaşanan kapanışta, bütün döviz kurlarında rekor fiyatlamalar kayda geçti.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 13,5189 TL, Euro 15,3341 TL ve İngiliz Sterlini 18,0434 TL’den alıcı buldu.

Kurlar, KKTC’de haftayı sırasıyla ortalama 12,3067 TL, 13,9032 TL ve 16,4307 TL’lik fiyatlamayla açmıştı.

TCMB piyasalara müdahale etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise dün yaptığı açıklamada, döviz kurlarında görülen ‘sağlıksız fiyat oluşumları’ nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini açıkladı.

Bahse konu müdahalenin ardından, kurlardaki yükseliş ‘bir nebze’ azalırken, ‘kurları baskılama’ doğrultusunda atılına bu adımın etkisi ise işlem gününün kapanışına taşınamadı ve bütün kurların fiyatlamasında yükseliş yaşandı.

Ekonomi kaynaklar, piyasa müdahalesinin 500 milyon doların altında olduğunu belirtirken; TCMB’den yapılan bir başka açıklamada ise Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası (VİOP) nezdinde işlem yapılmaya başlandığı da belirtildi.

Ekonomist Özlem Derici Şengül, müdahalenin ‘hafif bir sürpriz’ etkisi olduğunu söyledi. Derici Şengül, TCMB'nin piyasaya girmesinin beklentileri değiştirebileceğini de belirtti.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) baş ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç ise söz konusu müdahalenin, TCMB tarafından “Ben buradayım” mesajı niteliğinde olduğunu lakin faiz indirimlerinin devam etmesi durumunda bu eylemin etkisinin beklendiği ölçüde olmayabileceğini söyledi.

Şafaklı: Müdahale ‘alım fırsatı’ meydana getirdi

Ekonomist ve Akademisyen Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki piyasaların genel kanısının ve oluşan algının, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) oluşturduğu faiz ve kur politikası değişmediği takdirde olumluya dönmeyeceğini söyledi.

Döviz satarak kuru baskılamak gibi müdahalelerin etkisinin de olmayacağının artık anlaşılması gerektiğini kaydeden Şafaklı, mevcut politikanın, yatırımcılara cazip gelen faiz uygulama ve TL'nin değer kaybı üzerinden ‘ticaret avantajı yakalama’ hedefi ve ön kabulü ile oluşturulduğu bilgisini verdi.

“Türkiye Merkez Bankası her ne kadar yüksek kurdan rahatsız görüntüsü verse de piyasaların gözünde TCMB, bağımsızlığını ve özerkliğini çoktan yitirdiğinden, TCMB’nin ‘kur politikasında değişikliğe gidildiğine’ yönelik bir algı oluşturması da mümkün gözükmüyor” şeklinde konuşan Şafaklı, merkez bankalarının yatırımcı nezdindeki bağımsızlık algısının ‘neden’ zedelenmemesi gerektiği sorusunun yanıtının da yaşadığımız süreçte net şekilde ortaya çıktığını aktardı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın da ‘düşük faiz-yüksek kur’ politikasının devam edeceği yönünde dün de “Yüksek faiz ve düşük kur üzerine kurulu sömürü düzeni, ülkemize tekrar dönemeyecek” şeklinde bir açıklama yaptığını da hatırlatan Şafaklı, TCMB’nin müdahalesi neticesinde ‘kısa süreliğine’ düşen kur fırsat bilinerek piyasadan döviz alımı gerçekleştiğine ve müdahalenin hemen akabinde dövizin yine yükselişe geçtiğine dikkat çekti.

Şafaklı,  sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Kısacası, yapısal soruna dönüşen düşük faiz politikası ve Türkiye Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale olguları değişmediği sürece bu tip müdahalelerin pek etkili olacağına inanmıyorum.”

TCMB’den ‘jet toplantı’ kararı

Öte yandan, TCMB yetkilileri, döviz piyasasına yapılan müdahale sonrası yatırımcılarla kritik bir toplantı gerçekleştirecek.

Buna göre TCMB, para politikasına yönelik verilen mesajlar, kurda yaşanan gelişmeler ve döviz piyasasına 2014'ten sonra yapılan ilk müdahale sonrasında oldukça kritik bir yatırımcı toplantısına hazırlanıyor.

TCMB yetkilileri, bugün yerli ve yabancı yatırımcılarla toplantılar gerçekleştirecek. Yerli yatırımcılarla yapılacak toplantının, Kıbrıs saati ile (KSİ) 10.00'da, yabancı yatırımcılarla yapılacak toplantının ise KSİ 16.00'da gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Çevrimiçi olacak toplantıların bir saat sürmesi de planlanıyor.

Hatırlanacağı üzere TCMB, piyasaya doğrudan döviz müdahalesini son olarak Ocak 2014'te 3.15 milyar dolarlık satışla yapmıştı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104