'Değerlerimizle var olabiliriz'

banner37

KIBRIS Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Bedry Nadir, Uluslararası Diplomatlar Birliği’nin 2017 Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen “Öncüler, Risk Alanlar ve Girişimciler Paneli”nde konuştu.

banner87
'Değerlerimizle var olabiliriz'
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

Birleşm Milletler tarafından tanınan ve temel amacı AB’nin yeni genişleme süreçlerinde, aday ülkeleri birliğe hazırlamak olan, Almanya merkezli Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW)’nin 2017 Zirvesi Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Uluslararası Diplomatlar Birliği’nin 2017 Zirvesi kapsamında Öncüler, Risk Alanlar ve Girişimciler Paneli gerçekleştirildi. Demet Özdemir’in moderatörlük yaptığı panel, KIBRIS Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Bedry Nadir, Magic Touch Girne Direktörü Özlem Özbekoğlu, Startup Cyprus Kurucu Başkanı Tunç Yalgın ve Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği Kurucu Başkanı Dr. Nilüfer Rahmioğlu’nun konuşmalarıyla gerçekleştirildi. Girişimcilik konusunda en önemli noktanın finansmana ulaşmak olduğunu kaydeden Demet Özdemir, girişimciliğin çok farklı çeşitleri olduğunu da vurguladı. Konuşmaların ardından, Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkan Yardımcısı Serhat Akpınar tarafından panelistlere sertifikaları takdim edildi.

Nadir: İnsan olarak var olabilmek değerlerimizle var olabilmektir

Girne Amerikan Üniversitesi mezunu olarak, eğitim gördüğü üniversitede gerçekleştirilen bir panelde konuşmacı olmaktan büyük onur duyduğunu ifade eden KIBRIS Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Bedry Nadir, insanların sadece eğitimle bir yere gelemeyeceğini vurgulayarak, eğitimin ailede başladığını ve dünyayı gezmenin bir lüks değil hayatı öğrenmek için büyük bir gereklilik olduğunu ifade etti.
Başarısızlıkların, en büyük başarıların anahtarı olarak görülebileceğini belirten Nadir, “Eşimle birlikte geçirmiş olduğum yolculukta onun hayatına birebir tanık olarak sadece başarıların değil başarısızlığın da büyük bir nimet olduğunu gördüm” dedi. Hayatındaki tüm deneyimlerin ardından Kıbrıs’ta bugün çok etkili bir medya grubunun başında olduğunu ve bunun da çok büyük bir sorumluluk gerektirdiğini belirten Nur Bedry Nadir, “bir kaza anında ya da Kıbrıs’ı sarsabilecek önemli bir olayda halkın bilgi almak için ilk başvurduğu adres olduğumuza tanık oldum.

Bu büyük bir yük olmakla birlikte, bu güvene bir karşılık vermemiz gerektiğini hissettim. İnsan olarak var olabilmek değerlerimizle var olabilmektir. Bunun için teknolojiden fazla insana yatırım yapılması gerektiğine inanan biri olarak yukarı mevkilere çıktıkça bunun ağırlığını omuzlarımda hissediyorum. Bu nedenle birlikte çalıştığımız insanların kalitesi benim için çok önemli.

İşinde çok iyi olan fakat karakteri kötü olan bir insanla aynı ortamda bulunamayacak bir yapıya sahibim. Bugün her kimsem sadece başarılarım değil, başarısızlıklarım ve yanlış kararlarım beni bu noktaya getirdi. Kimse mükemmel değildir. Benim eşim Kıbrıs Türk halkının çok değer verdiği ve çok sevdiği bir isim, kendimi çok şanslı hissediyorum bu konuda. Dışarıdan devletini satmayıp 10 milyar sterlin değerinde bir şirketin batmasına tanıklık etmesi bence bir kayıp değildi.” Şeklinde konuştu.

“Asil Nadir’in elde ettiği başarıları bugüne kadar kimse elde edemedi”

Öte yandan, hazırladığı sunum ile panele renk katan Nur Nadir, 1980’li yıllarda Polly Peck şirketi tarafından KKTC’de kurulan fabrikaların işleyişinin yanı sıra dünyadaki diğer firmalarla entegre olan Kıbrıs’taki üretimin hiçbir yerde yayınlanmayan görüntülerinden ve Kuzey Kıbrıs’ın bugün gelmiş olduğu noktadan oluşan belgesel gösterimini de gerçekleştirdi.

Kıbrıslı bir iş adamının dünyayı fethettiğini ve Asil Nadir’in hâlâ daha dünya genelinde anılan bir iş adamı olduğunu dile getiren Nadir, Asil Nadir’in elde ettiği başarıları bugüne kadar kimsenin elde edemediğini de vurguladı.

“1980’li yıllardaki üretim bugün yok, o dönemki fabrikalar bugün yok, o şirket bugün yok fakat bunları yaratan beyin hâlâ daha aramızda yaşıyor ve tekrar yükselişine tanık olacağımızdan hiç şüphem yok” şeklinde konuşan Nadir, geçmişteki projelerin yanı sıra bugün gündemde olan Geçitkale Havaalanı Projesi’nin hayata geçmesiyle birlikte Kıbrıslı Türklerin yeniden dünyaya entegre olacağının altını çizdi.

Yalgın: Kuzey Kıbrıs’ın en büyük sorunu hantal bürokratik yapı

Kuzey Kıbrıs’ta startup mantığının bulunmadığını ve böyle bir kültürün yerleşmediğini dile getiren Startup Cyprus Kurucu Başkanı Tunç Yalgın, Kuzey Kıbrıs’ta bir startup ekosistemin bulunmadığını belirtirken, zirvede bir sunum gerçekleştirip panelde konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un girişimcilik konusuna değinmemesini eleştirdi. Girişimciliğin ilk adımında finansmana ulaşmanın zor olmadığını ifade eden Yalgın, var olan işi büyütmek söz konusu olduğu zaman finansman bulmanın çok daha zorlaştığına değindi. Yalgın, Kuzey Kıbrıs’taki hantal bürokratik yapının yatırımcıları KKTC’den uzaklaştırdığını da ifade etti.

Özbekoğlu: Girişimcilik ve inovasyon merkezinin olmaması büyük eksiklik

Magic Touch Girne Direktörü Özlem Özbekoğlu, girişimciliğin iyimserlikle eşdeğer olduğunu ifade etti. Ülkemizde bir girişimcilik ve inovasyon merkezinin olmamasının büyük eksiklik olduğuna dikkat çeken Özbekoğlu, “küçük yaşlarda bireylerin girişimcilik konusunda teşvik edilmesi gerekiyor.

Çoğunluğunu aile şirketlerinin oluşturduğu bir toplumda yaşıyoruz ve maalesef aile şirketleri girişimcilik olarak algılanmıyor. Halbuki aile şirketleri girişimciliğin en temelini oluşturuyor. Çünkü girişimci bir ailenin içinde o kültürle yetişiyorsunuz” diyerek devletin bu eksikliğinin girişimci aileler tarafından giderildiğini belirtti.

Rahmioğlu: Ülkemizde sağlık alanında hiçbir istatistiki bilgi bulunmuyor

Kuzey Kıbrıs’ta sağlık alanında hiçbir istatistik bulunmadığına ve bunun çok büyük bir eksiklik olduğuna değinen Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği Kurucu Başkanı Dr. Nilüfer Rahmioğlu, “hangi bölgelerde hangi sağlık sorunları var bilmiyoruz. Elde bir veri olmadan sağlık stratejileri belirlemek mümkün değildir.

Bu çerçevede, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan 18 ile 55 yaş arası tüm kadınların yüzde 10’una ulaşarak ne gibi sağlık sorunları olduğunu öğrenerek bunları haritalamak böylelikle toplumumuz bütününde ne gibi sağlık sorunları olduğunu tespit edip, hangi bölgelerde hangi hastalıklara daha sıklıkla rastlandığını tespit edebileceğiz.

Bunun ikinci aşamasında ise belirli bölgelerde sıklıkla rastlanılan hastalıkların nedenlerinin tespit edilmesidir” diyerek içinde bulunduğu proje hakkında önemli bilgiler aktardı.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108