banner6

Denktaş: Dalgalanmanın bitmesini bekliyoruz

banner37

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Denktaş, dövizdeki dalgalamayla ilgili açıklamasında tedbir almak için biraz daha bekleyeceklerini söyledi.

Denktaş: Dalgalanmanın bitmesini bekliyoruz
banner8

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, dövize ilişkin tedbir almak için dalgalanmanın sona ermesini beklediklerini açıkladı.
Denktaş, dalgalanma sona ermeden “tedbir alıyoruz” demenin kolay olmadığını o yüzden beklediklerini kaydetti.
Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Denktaş, Sosyal Sigortalar Dairesi Girne Şubesi’ne giderek buradaki personel ile görüştü.

Burada basın mensuplarının dövizdeki yükselişle ilgili sorusunu yanıtlayan Denktaş, dövizdeki dalgalanma sona ermeden bugün için somut hesap yapmalarının mümkün olmadığını, gerek Türkiye Merkez Bankası, gerekse siyasilerle temas içerisinde olduklarını, yükseliş devam edecekse bazı tedbirler düşündüklerini kaydetti.

Son günlerde eski Maliye Bakanları tarafından ‘zamları geri alın’ çağrısı yapıldığına dikkat çeken Denktaş şunları söyledi:

“Bu dalgalanma sona ermeden, somut hesap yapamıyoruz. Çünkü dövizin dalgalanması elimizde olan bir durum değil. Ama bu dalgalanma bizi de vuruyor. Nerede duracak? Bunu öngörebilmemiz lazım ki, kendi bütçe olanaklarımız içerisinde alabileceğimiz tedbirleri hesaplayabilelim.
Dalgalanmanın çok fazla bir zamanı kalmadığını düşünüyoruz. Türkiye Merkez Bankası ve siyasilerle sürekli temas içerisindeyim. Biraz daha bekleyeceğiz. Başka çare yok. Eğer yükseliş devam edecekse, başka tedbirler düşünmek zorundayız. Yeter ki önümüzü görebilelim. Bütçe imkânlarımız belli. O imkânlar içerisinde yapılabilecek her şeyi yapacağız.”

“Hayat pahalılığı ocak maaşlarına yansıtıldı”

 

banner134

Bu arada Serdar Denktaş, hayat pahalılığını ocak ayı maaşlarına yansıttıklarını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Denktaş, hayat pahalılığını ocak maaşlarına yansıttıklarını ancak aradaki farkı ortadan kaldırmaya yönelik, 2010 yasasıyla kamuda işe başlayanlara daha fazla artış vermek ve refah payını artırmayı ocak maaşlarına yansıtamadıklarını söyledi.

Denktaş, bunun dövizdeki dalgalanmadan kaynaklandığını ancak şubat maaşlarında arzu edilen olmasa da bir düzenlemenin söz konusu olacağının bilinmesini istedi.
Denktaş, “Döviz dalgalanması her vatandaşı olduğu kadar Maliye’yi de vurdu. Dolayısıyla hayat pahalılığını Ocak ayı maaşlarına zamanında yansıtarak ödüyoruz. Şubat maaşlarının zamanına kadar da yeni bir hesaplama yapma ihtiyacı hissettik. Düşündüğümüz artışı veremeyecek olsak bile 2010 yasasına bağlı çalışanlara yönelik ek bir refah payı ödenecek” dedi.

Sendikacılara yüklendi

Serdar Denktaş ayrıca, Maliye Bakanlığı önünde zamları geçtiğimiz gün düzenlediği eylemle protesto eden ve kendisini ‘yalan söylemekle’ suçlayan KTAMS, KTOEÖS ve KTÖS’ün eylemine de yanıt verdi.
Maaşlarla ilgili verdikleri sözleri yerine getireceklerini belirten Denktaş, “Biz verdiğimiz sözün arkasında dururuz ve bu artışı düşündüğümüz oranda olmasa bile ödeyeceğiz. Ancak sendikacılar, ‘maaşlı sendikacılıktan, profesyonel sendikacılığa geçme’ sözümüzü de unutmasınlar, bu sözümüzü de yerine getireceğiz” diye konuştu.
Sendikacılar tarafından eylemde taşınan ve kendisini hedef alan pankarta da dikkat çeken Denktaş, “Astıkları pankart için de teşekkür ederim. Ben o pankartı orada tutacağım günü geldiğinde yalancının kim olduğu ortaya çıksın diye” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 13:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104