banner6

Denktaş'a dert yanacaklar

banner37

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, üreticilerin mazot desteği olarak devletten 1 milyon 800 bin TL alacağı olduğunu açıkladı. Yeşilada, "üretici mazot desteğini bile alamazken, zamlar karşısında nasıl ayakta dursun?" diye sordu.

Denktaş'a dert yanacaklar
banner150 banner150 banner151 banner152

Ceren ÖZBİL

Akaryakıt fiyatlarının 2016 yılı içerisinde 8 kez değişmesi patates üreticilerini tedirgin etti. Yılın başında 2.81 TL olan mazot fiyatı, Kasım ayında 3.41 TL oldu.

Devletten, üretim sektöründe kullanılan mazottan vergi alınmamasını talep eden üreticiler, bugün Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile görüşecek.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, en çok akaryakıt tüketen üreticilerin patates üreticileri olduğunu ifade etti ve fiyatların artması ile yurt dışındaki ürünlerle rekabet edebilirliklerini kaybettiklerini anlattı.

"Büyük zarar gördük"

Akaryakıt fiyatlarının sürekli değişmesi ile üreticilerin hem iç piyasada hem de dış piyasada zarar gördüğünü söyleyen Yeşilada şu ifadeleri kullandı:

“Maliyetimiz arttığı için ürün fiyatları da artacaktır. Böyle olunca iç piyasaya yurt dışından patates getirmeye başlayacaklar. Ayrıca ihracat anlamında da bu işten zarar görüyoruz. İhraç ettiğimiz ürünün fiyatının artmasıyla talep azalacaktır. Bu durumda da üretici, sektörden kopacaktır. Devlet kapısına gidip iş mi beklememiz gerekiyor? Ne yapmamız gerekiyor? Bütün ülkelerde olduğu gibi bizde de renkli, yani vergisiz mazot uygulamasına geçilmelidir. Aksi takdirde üretici ayakta duramaz.

Biz bu sıkıntılarımızı ve talebimizi yarın (bugün) Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş'a ileteceğiz. Başbakan'dan da randevu talep ettik. Cevap bekliyoruz.”

"1 milyon 800 bin TL alacak"

Yeşilada, patates üreticilerinin mazot desteği olarak devletten 1milyon 800 bin TL alacağı olduğunu açıkladı.

Üreticinin devlet alacağını bile düzenli bir şekilde alamazken, sürekli yapılan zamlarla nasıl ayakta kalabileceğini soran Yeşilada, bu soruna bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Yeşilada, çözümün de üreticiye renkli mazot uygulaması olduğunu anlattı.

"Tüketiciyi de etkileyecek"

Akaryakıttaki fiyat artışlarının sadece üreticiyi değil aynı zamanda tüketiciyi de etkileyeceğini ifade eden Yeşilada, "girdi fiyatları artınca bizde ürün fiyatlarını artırmak zorunda kalıyoruz. Böylece tüketiciye ulaşan ürünün de fiyatı artmış oluyor" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 08:53
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110