Derinya ve Mağusa'yı turizmle birleştirecekler

banner37

Kuzeyden MASDER ile güneyde Derinya’dan Anagennisi Derneği’nin her iki toplum için ekonomik faydaları artırmak, kültürel deneyimleri derinleştirmek amacıyla ortak yürüttüğü ‘Reneval’ projesi, hayat bulmayı bekliyor

Derinya ve Mağusa'yı turizmle birleştirecekler

Kuzeyden Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) ile güneyde Derinya bölgesinden Anagennisi Derneği tarafından yürütülen UNDP-ACT destekli Renewal projesi, hayat bulmayı bekliyor.

Gazimağusa’ya güneyden turist taşınması ve Salamis bölgesini de içine alan geniş bölgede geziler yapılmasını kapsayan proje üç yıl önce gündeme geldi.

Derinya Kapısı’nın da açılmasıyla Mağusa’yı turizm açısından besleyecek olan proje kapsamında Mağusa-Derinya arasında tam gün ortak özel ilgi turizmi tur planı da var.

Projede hedef kitle, Ayia Napa-Protaras ve güneydeki diğer turistler olarak belirlendi.

MASDER, Derinya Kapısı’nın sağlayacağı 40 dakikalık zaman avantajıyla projeye gündeydeki tur operatörlerinin ilgi gösterdiğini duyurdu.

Proje, Mağusa Gingko Cafe'de Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve Güney Kıbrıs'taki Derinya Belediye Başkanı Andros Karayiannis’e ile bazı belediye meclis üyelerine sunumlar eşliğinde anlatıldı.

İki belediye de projeye destek verdi.

MASDER Başkanı Rıfat Yalınç, UNDP-Act Renewal Projesi’nin Amerikan hibeleriyle desteklenen bir proje olduğunu belirterek proje kapsamında Derinya’dan başlayarak, Mağusa Suriçi, Salamis ve Mormenekşe köyü güzergahında tur yapılmasının planlandığını söyledi.

Hazırladıkları tur modelinin turistlerin çevreyi gezerek görebileceği bir sisteme sahip olduğunu ifade eden Yalınç, Gazimağusa’ya güneyden gelen turistlerin burada çok zaman geçirmediğini ve birşey satın almadığını, bu modelde turistlerin suriçinden Salamis ve Mormenekşe’ye kadar olan geniş alanda tüm gün boyunca bölgede kalacağını ve bundan fayda sağlanacağını belirtti.

Yalınç: Mağusa’da turizmi kalkındırmak istiyoruz

MASDER Başkanı Rıfat Yalınç, “Renewal ile Genişletilmiş Mağusa Bölgesinde Turizmin Kalkınması Nihai Rapor ve Pazarlama Eylem Planı” hakkında KIBRIS’a bilgi verdi.

Yalınç, Renewal’ın çıktılarından bir tanesinin genişletilmiş Mağusa bölgesinde turizmin kalkınması için lojistik altyapının geliştirilmesi olduğunu belirterek projenin pilot olarak Derinya ve Mağusa’daki yerleri bir araya getiren otobüsle yeni bir çeşit günlük gezi şeklinde sunulduğunu söyledi. Gezinin, her iki toplumun ilgisini çeken yerleri bağlayarak tamamlayıcı yanlarını ortaya koyacağını ifade eden Yalınç, “Bu gezi hem ziyaretçiler için anlamlı bir deneyim olurken hem de her iki toplum için etkileşim ve işbirliği olanakları ortaya çıkarabilmekte ve her iki topluma da ekonomik faydalar sunabilmektedir” dedi.

Yalınç, şu anda Ayia Napa, Protaras, Larnaka, Limasol ve hatta Baf’da bulunan büyük tatil tesisleri ile Girne arasında bir dizi otobüs tur programı düzenlendiğini ancak Mağusa’ya daha az düzeyde turlar gerçekleştirildiğini belirtti. Bu günlük otobüs turlarının tur operatörleri ve otobüs şirketleri tarafından yapıldığını söyleyen Yalınç, şöyle devam etti:

“Mağusa’daki esas ilgi çeken yer ‘Hayalet Şehir’ olmakla birlikte yapılan türlar oldukça mevsimsel ve yapılandırılmamıştır.

Girne, Karpaz yarımadası, Lefkoşa’daki büyük oteller ve kumarhanesi olan otellerden şehirdeki surlariçi ve/veya Salamis arkeolojik alanına gittikçe artan sayıda otobüs turları düzenlenmektedir.

Tüm bu otobüs turlarının düzenlenme ve uygulama şekli Mağusa’nın genel sosyo-ekonomik kalkınmasına çok az katkıda bulunmakta ve genişletilmiş Mağusa bölgesinde bulunan Derinya’ya ise hiç bir katkı koymamaktadır.

Tur kapsamında Derinya'daki Folklor Müzesi, Geleneksel Kıbrıs Evi, Derinya'nın başlıca ürünü olan çilek bahçeleri ile buna benzer meyve bahçelerinde sunulan alternatif ürünler, kuzeyde ise Mağusa Suriçindeki ortaçağ kenti, Salamis Harabeleri ve St. Barnabas Manastırı ile Aysergi köyündeki kadın derneklerinin yerel ürün pazarları ziyaret edilebilecek.

Tur paketleri yap-boz gibi modüler yapıda olabilecek ve turistlerin tercihlerine göre bu belirlenen noktalar üzerinden farklı kombinasyonlar seçilip turistlere pazarlama yapılabilecek.

Uygulamanın icraata geçirilmesiyle Aya Napa ve Protaras hareketli olan ama bugüne kadar Akyar kapısını kullanmak zorunda kaldığından Derinya'yı bypass eden turlar, Derinya köyünü de turizm rotasına dahil edecek. Diğer taraftan, Mağusa'ya birkaç saatliğine yapılan turların süresi 4-5 saate uzayacak ve turistlerin ortaçağ kenti ile Salamis bölgesi ziyaretlerini alelacele değil hazmede ede yapmaları sağlanacak. Derinya kapısından seyahatin Akyar kapısına göre sağlayacağı toplam 40 dakikalık avantaj da bu operasyonlara olumlu katkıda bulunacak”.

Yalınç, Renewal projesi kapsamında 2015’te hazırlanan raporun “Renewal projesi tarafından genişletilmiş Mağusa bölgesinin turizm kalkınması için yaptığı çalışmalar ile bu çalışmanın sonuçları” ve  “Derinya ve Mağusa’da bulunan yerel makamlar, kuruluşlar ve paydaşlar için bir Pazarlama Eylem Planı” şeklinde iki bölümden oluştuğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER