Destek paketi oluşturulmalı

banner37

Albank Genel Müdürü Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu, Bakanlar Kurulu kararları kapsamında faaliyetleri durdurulan işletmelerin ‘ellerinde çek olan’ çalışanlarının durumunu irdeledi:

Destek paketi oluşturulmalı
banner90
banner8

“LİKİDİTE SORUNU AŞILIR”… Albank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu, yaşadığımız süreçte panik içinde marketlere koşan halk nedeniyle ciroları hızlı bir artış gösteren marketlerin, ödemeleri zamanında yaparak veya en azından erkene çekerek piyasadaki likidite sorununa bir nebze de olsa yardımcı olacağını düşündüğünü aktardı.

“KAPANAN ŞİRKETLERİN ÇALIŞANLARI”… Ahmet Melih Karavelioğlu, Bakanlar Kurulu kararıyla faaliyetlerine son verilen şirketlerin çalışanlarının durumunun an itibarıyla en ciddi sorun olarak göründüğünü kaydederken, “Talep eden şirketlere değil; bu işletmelerin çalışanlarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından bir destek paketi oluşturulması çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Ali ÇATAL

   Albank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu, Bakanlar Kurulu’nun Koronavirüs’le mücadele kapsamında aldığı bir dizi önlemi ve bu eylemin mali yansımalarını masaya yatırdı.

   Söz konusu kararlar dahilinde alınan ve ‘faaliyetleri durdurulan işletmelerin piyasadaki çeklerinin ödenmesini 30 Mart sonrasına öteleyen’ maddenin olası etkilerine de değinen Karavelioğlu, elinde ‘kapatılan bir işletmeye ait’ çek bulunanları mağdur etmeyecek bir düzenleme talep etti.

   “Tedavisi henüz bilinmeyen bir salgın hastalıkla karşı karşıyayız ve bütün dünya bundan etkileniyor. Şu an için bu salgın hastalığı tedavi edecek herhangi bir ilaç olmadığı için en etkili korunma yöntemi, insanın kendisini izole etmesi ve sosyal mesafeyi koruması” şeklinde konuşan Karavelioğlu, ‘insan mı ekonomi mi’ sorusunun cevabının her halükârda ‘önce insan’ olduğunu kaydetti.

   “İnsana yönelik tedbirlerin alınmasını müteakip demokratik koşullar altında ekonomi de alınabilecek önlemler de hükümetimiz tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. İlave tedbirler gerektikçe de alınıyor” diyen Karavelioğlu, bu süreçte bankaların da KKTC Merkez Bankası Başkanı ve Bankalar Birliği’nin yönlendirmeleriyle insan sağlığını gözeterek hizmet verme yönünde çalışmalarına 08.00-12.00 arasında devam ettiğini hatırlattı.

   Karavelioğlu, “Bakanlar Kurulumuzun aldığı kararlar çerçevesinde faaliyetleri durdurulan şirketlerin çeklerinin 30 Mart’a ötelenmesi sağlandı. Yurt dışına kesilmiş ve şube bankalarınca işlem gören çeklerle ilgili de aynı önlem alındı. Takas odası kapatıldı, çek takas işlemleri yapılmadı” bilgisini verirken; iş insanlarının da Bakanlar Kurulu kararı ile iş yerlerinin kapatılması sonucunda doğal olarak ciro kaybına uğrayacağını ve likidite ihtiyacının gündeme geleceğini belirtti.

“30 Mart’ta ne olacak?”

   “Şu anda herkesin sorduğu soru şu: 30 Mart’ta ne olacak? Bütün çekler takasa gelirse nasıl ödeme yapılacak? İş yeri 15-16 gündür kapalı bir iş insanı bu çekleri nasıl ödeyecek? Bu sorunun yanıtı çok basit aslında” ifadelerini kullanan Karavelioğlu, çok genel olarak bakacak olursak, bir işletmenin iş hayatında dört yere karşı yükümlülüğünün olduğunu söyledi ve bunları ‘devlete, bankalara, piyasaya yani mal ve/veya hizmet alınan firmalara ve çalışanlarına’ olarak sırladı.

   Karavelioğlu, devletin vergi, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı gibi yükümlükleri için erteleme yapacağını açıkladığını, dolayısıyla devletten herhangi bir baskının olmadığını kaydederken; bankalar ayağındaysa, mart sonunda dönem sonu faizleri ve varsa taksit ödemesi gerekenlerin ödemeleri olduğunu kaydetti.

   “KKTC Merkez Bankası Başkanımızın, Maliye, Ekonomi Bakanlarımızın ve Başbakanımızın katılımı ile Başbakanlık’ta yapılan toplantıda tüm bankalar olarak, dönem sonu faizi veya taksitlerle ilgili yeniden yapılandırma, öteleme, taksitlerin ertelenmesi gibi tüm opsiyonlara açık olduğumuzu deklare ettik. Yani bankalardan da kriz süresince baskı gelmeyeceği ortada” diyen Karavelioğlu, böylelikle işin ‘bankalar’ bacağını da açıklığa kavuşturdu.

   Karavelioğlu, piyasa için de mal ve hizmet alınan firmalara kesilen çeklerin söz konusu olduğunu söylerken, “Yıllardır birbiri ile iş yapan firmaların, bu konuyu istişare ile birbirleri ile görüşerek çok kolaylıkla çözebileceğini düşünüyorum. Sonuçta bu işletmeler iyi günde de kötü günde de birbirlerinden yıllardır mal alıp mal satan firmalar” ifadelerini kullandı ve yaşadığımız süreçte panik içinde marketlere koşan halk nedeniyle ciroları hızlı bir artış gösteren marketlerin, ödemeleri zamanında yaparak veya en azından erkene çekerek piyasadaki likidite sorununa bir nebze de olsa yardımcı olacağını düşündüğünü aktardı.

   “Çalışanlara gelince… bu süreçte en önemli konu, Bakanlar Kurulu kararı ile işletmeleri kapanan şirketlerin çalışanlarıdır” hatırlatmasını yapan Karavelioğlu, sözlerine şu ifadelerle son verdi: “Talep eden şirketlere değil; bu işletmelerin çalışanlarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından bir destek paketi oluşturulması çok önemlidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75