banner6

Destek varsa ihracat da var

banner37

Karaca Kuruyemişleri Direktörü Ahmet Karaca, kuruyemiş sektöründe pasta payının çok bölündüğüne dikkat çekti, üreticinin ihracat için devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi:

Destek varsa ihracat da var
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da faaliyet gösteren Hüdaverdi Mehmet Karaca Trading Ltd. Direktörü Ahmet Karaca, ülkemizde kuruyemiş sektöründe pasta payının çok bölünmesi nedeniyle ihracat yollarının açılmasının kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Ahmet Karaca, ihracat konusunda bayağı sıkıntıları olduğundan, dışarıya mal gönderemediklerinden yakındı, devletin yatırım yapmalarına destek vermesi halinde ihracat yapmak için Avrupa Birliği’nde olmaları gerekmediğini öne sürdü.

Karaca, ayrıca ülkede ciddi bir tahsilât sıkıntısı yaşandığına da vurgu yaparken borcunu ödemeyen için caydırıcı yasalar bulunmamasını eleştirdi.

Küçük bir imalathaneden, modern bir tesise…

Hüdaverdi Mehmet Karaca Trading Ltd. Direktörü Ahmet Karaca, 1990 yılında babası Hüdaverdi Mehmet Karaca’nın polislikten emekli olmasının ardından, önce evlerinin arka bahçesinde küçük bir imalathaneyle Karaca Kuruyemişleri’ni üretmeye başladıklarını söyledi.

Ahmet Karaca, ilerleyen yıllarda kuruyemiş sektörünün yanında toptan sigara bayiliği ve Eti Bisküvileri bayiliği yaptıkların, babasının kuruyemiş işini sadece dükkan bazında düşündüğünü anlattı.

2006 yılında askerlik görevini bitirmesiyle birlikte kuruyemiş sektöründe market boyutlarına yönelmeye çalıştığını ifade eden Ahmet Karaca, yaklaşık 10 yıldır marketlere, 2 yıldır otellere, kuruyemişçilere Off Licance’lara, tatlıcılara ve pastanecilere kuruyemiş tedariki yaptıklarını dile getirdi.

Karaca, günümüzde tüm kuruyemiş ve kuru meyve çeşitlerinin yanında lokum üretimi yaptıklarını kaydetti.

Ahmet Karaca, sektörde gelişerek 2016 yılının başı itibarıyla da Gazimağusa’da Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni tesise taşındıklarını da söyledi.

“Kendi ayaklarımızın üstünde duruyoruz”

Tesislerinin tamamen el değmeden üretim yapabilen ham maddesini yeni inşa ettikleri soğuk hava deposunda muhafaza edebildiklerini anlatan Karaca, tamamen kendi ayakları üzerinde duran bir tesise sahip olduklarını açıkladı. Ahmet Karaca, tesislerinde 9 kişi çalıştığını ve ülkenin hemen hemen her bölgesine dağıtım yaptıklarını söyledi. Karaca, Karaca Kuruyemişleri’nin günlük üretim kapasitesinin 5 ton olduğunu kaydetti.

Hüdaverdi Mehmet Karaca Trading Ltd. Direktörü Ahmet Karaca, ihracat konusunda baya sıkıntıları olduğunu, dışarıya mal gönderemediklerinden yakındı.

Ahmet Karaca, yetkililerden öncelikle bu konuyu çözmelerini, bu sıkıntının çözülmesi halinde sadece kuruyemiş sektöründe değil, diğer sektörlerde de rahatlama olacağını ifade etti.

KKTC içerisinde pasta payının çok bölünmeye başlayıp, kâr marjlarının çok düştüğünü belirten Karaca, “Ülke ekonomisi zaten kötüye gidiyor. Alım gücü git gide düşüyor. İhtiyaçlarımız dövize endeksli olduğu için sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle de ihracat yollarının açılması bizim için çok önemlidir” diye konuştu.

“Devlet desteklerse ihracat yapabiliriz”

Ambargoların ihracat yollarını tıkadığı düşüncesine pek fazla katılmadığına dikkat çeken Karaca, devletin yatırım yapmalarına destek vermesi halinde ihracat yapmak için Avrupa Birliği’nde olmaları gerekmediğini öne sürdü.

KKTC’de hemen hemen tüm süt fabrikalarının ürünlerini ihraç edebildiğine vurgu yapan Ahmet Karaca, süt ürünleri üretenlerin rekabet güçlerinin artması için devlet tarafından teşvik edildiklerini söyledi.

Karaca, “Bizim dışarıda rekabet edemememizin nedeni tedariki dış ülkelerden yaptığımız içindir. Eğer devlet bana teşvik verirse kuruyemişi tohum aşamasından pakete girene kadar burada yetiştirebilirim. Böylece ben de güçlenir ihracat yapabilir duruma gelebilirim” dedi.

Ülkede ciddi bir tahsilât sıkıntısı yaşandığına da vurgu yapan Karaca, en büyük sıkıntılarının alacaklarını alamamaları olduğunun altını çizdi. Ülkemizde borcunu ödemeyene caydırıcı yasalar bulunmadığından yakınan Karaca, alacaklının borçludan parasını almakta çok güçlük çektiğini dile getirdi.

Ahmet Karaca, tüm bunlara rağmen her şeyi karamsarca düşünmediğini bildirdi. Karaca, sonuç olarak bu ülkede bu ülkenin insanıyla birlikte bu kadar geliştik. Böyle bir yatırım yaptık. İleride bunu evlatlarıma bırakacağım ve onlar da bir adım öteye taşıyacaklar. İnsanın üretmesi her zaman güzeldir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 08:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104