Devlet tasarrufa gitmeli

banner37

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 2019 bütçesinde 825 milyon TL’lik açık öngörülüyor. Ekonomistler, tarihin en açık bütçesi olarak söz edilen bu bütçedeki açığın nedenlerini ve bu açığa karşı nasıl önlem alınabileceğini değerlendirdi:

banner87
Devlet tasarrufa gitmeli
banner99

Ceren ÖZBİL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 2019 bütçesinde 825 milyon TL’lik açık öngörülmesi başta ekonomistler olmak üzere birçok kesimde ciddi endişelere yol açtı.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş bir süre önce BRTK’da katıldığı bir programda en kötü ihtimalle yaptıkları çalışmalar neticesinde bu açığın yaklaşık 200 milyon Türk Lirası’na kadar indirilebileceğini açıkladı. Ancak  Denktaş’ın bu açıklamaları ekonomistlerin içini rahatlatmaya yetmedi.

Ekonomistlere göre, bütçe hazırlanıp Cumhuriyet Meclisi’ne sunulmadan önce devletin gelir ve giderleri hesaplanmalı ve gelir artıcı yöntemler de bu süreçte düşünülmeli…

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomist Ünal Akifler ve Ekonomist Okan Veli Şafaklı, 2019 bütçesinde öngörülen açığı değerlendirdi.

Akifler, bu açık nedeniyle hükümetin yerli bankalara borçlanma yoluna gitmek zorunda kalabileceğini söyledi ve bunun yerli bankaları sıkıntıya sokabileceği konusunda uyardı.

Ekonomist Okan Veli Şafaklı ise hükümetin performans hedefleri olması gerektiğini ve bütçeyi meclise sunmadan geliri nasıl artırabileceği konusunda çalışmalar yapması gerektiğini anlattı.

Akifler: Acil tasarrufa gidilmeli

Ekonomist Ünal Akifler, 825 milyon TL bütçe açığının çok ciddi bir açık olduğunu söyledi ve eğer Türkiye’den yardım gelmezse 2019’da ülkeyi zor günler beklediğini anlattı.

Bunun gözle görülür bir durum olmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını ifade eden Akifler, acil tasarrufa gidilmesi gerektiğini belirtti.

Akifler, 2019 bütçesinde 825 milyon TL açık öngörülmesine rağmen hâlâ belli yerlere destekler verilmeye, ek mesai ödenmeye, partilere destek verilmeye devam edileceğini belirtti ve bunlardan kısıtlamaya gidilmesi gerektiğini söyledi.

“Yerli bankalar zorda kalacak”

Akifler, Türkiye’den destek gelememesi durumunda hükümetin açığı kapatmak için yerel bankalardan kredi almaya yöneleceğini belirtti ve bunun da yerel bankaları zora sokacağını ifade etti.

Ünal Akifler, devletin zaten şu anda da yerel bankalara borcu olduğunu söyledi ve bankaların bu alacağı da düşünerek kendini artıda gösterdiğini, ancak alamaması durumunda da zora düşebileceği konusunda uyardı.

“Halk bu kadar sessiz olmamalı”

Bu ekonomik kriz karşısında halkın bu kadar sessiz olmaması gerektiğini kaydeden Akifler şu şekilde konuştu:

“Halk kırıp döksün demiyorum ancak bu kadar da sessiz kalınmaması gerekiyor. Birçok ülke gezme şansım oldu ve bu tarz ekonomik krizlerde halkın verdiği tepkileri gördüm. Biz sadece siyah çelenk bırakmayla yetiniyoruz. Böyle olmamalı ve tasarruf tedbirleri istemeliyiz. Ne yazık ki ülkede çeşitli nedenlerle bu tepkileri vermekten kaçınıyoruz.”

“Çevre, eğitim ve sağlık konuları önemli”

Akifler, bütçedeki açık nedeniyle eğitim, sağlık ve çevre konularında yeterli yatırım yapılamayacağını belirtti ve bu alanlardaki zafiyetin daha da artabileceğini kaydetti.

Bu nedenle önceliğin eğitim, sağlık ve çevre konuları olması gerektiğini ifade eden Akifler, diğer konularda ise tasarrufa gidilebileceğini belirtti.

Şafaklı: Büyük bir açık

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, denk bütçenin gelir ve giderlerin eşit olduğu bütçe anlamına geldiğini söyledi ve gelir ile giderleri tam anlamı ile denk getirmenin zor olduğunu ifade etti.

Ancak 825 milyon TL’lik açığın da çok fazla bir bütçe açığı olduğundan söz eden Şafaklı, bu açık bulunurken de Türkiye’den gelen hibe ve yardımların da gelirden hesaplanarak bulunduğunu kaydetti.

Şafaklı, ayrıca bu açığın nereden karşılanacağının da açıklanmamasının endişeleri daha da artırdığının altını çizdi.

“Performans hedefleri olmalı”

Bir devletin bütçesi oluşturulurken, performans hedefleri olması gerektiğini söyleyen Şafaklı, ancak KKTC’de bunun yapılmadığını belirtti. Şafaklı şu şekilde konuştu:

“Bir bütçe oluşturulurken gelir artırıcı önemler de düşünülmeli. Bunlar arasında kamu reformu, belediyeler reformu, vergi reformu olmalı. Ayrıca ekonomik ve sosyal gelişmeleri değerlendiren kurul kurulmalı. Türkiye ile bu konular görüşülmeden bu kurulda değerlendirilmeli ve halkla da görüşülmelidir. Ancak bunlardan hiç birini göremiyoruz. Bayağı bir iç borcumuz ve bayağı bir dış borcumuz var. Bunlar da bütçe oluşturulurken düşünülmedi. Sadece enflasyon oranı hesaplandı ve bütçelere yansıtıldı.”

“Reformlar konusunda muhalefetin de desteğine ihtiyaç var”

Reformlar yapılırken muhalefetin de hükümete destek vermesi gerektiğini kaydeden Şafaklı, 2019’un ekonomik destek yılı olup, bu konudaki önlemlerde bir bütün olarak çalışılması gerektiğini söyledi.

Şafaklı, “bir vizyon oluşturulmalı ve gerekli önlemler için çalışılmalıdır” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108