'Devlet ve özelde çalışana aynı muamele'

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner, halkın yanlış anlamasını önlemek için KIBRIS’a bilgi vererek, 2008’den sonra işe girenlerin artık emeklilik ikramiyesi olmadığını sadece İhtiyat Sandığı’ndaki ikramiyenin alınacağını belirtti

'Devlet ve özelde çalışana aynı muamele'
banner90
banner99

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, dünkü KIBRIS Gazetesi’ndeki “Artık emeklilik ikramiyesi yok” başlıklı haberi vatandaşların yanlış anladığını belirterek, konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

2008’den sonra işe girenlerin artık emeklilik ikramiyesi olmadığını sadece İhtiyat Sandığı’ndaki ikramiyenin alınacağını belirten Saner, Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında 2008’den sonra işe giren gerek kadrolu gerekse kadrosuz devlete giren her çalışanın, özel sektörle aynı muameleye tabi tutulduğunu söyledi.

KIBRIS’a konuşan Saner, Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında sigortalardan emekli olacak herkesin kayıt altına girdiği tarihten emekli olacağı yaşa kadar olan sürede, yıllar içerisinde yaptığı yatırımlar üzerinden emekli olacağını anlattı.

Saner, herkesin Sosyal Sigortalar Dairesi’nden emekli olacağını ifade ederek, 2008’den sonra işe girenlerin de artık emeklilik ikramiyesi olmadığını sadece İhtiyat Sandığı’ndaki ikramiyenin alınacağını vurguladı.

banner134
2012 yılında geçirilen bir yasayla da Sosyal Sigortalar Yasası’ndan 25 yıl-50 yaş konusunun kademeli olarak her yıl birer yıl artarak, 1974 doğumlu olanlara 59-60 yaşında emekli olma şansı tanıdıklarını, 2008’den sonra devlete girenlerin de bu hakkı olmadığını söyleyen Bakan Saner, herkesin 60 yaşında emekli olacağını belirtti.

“Tüm özelin çalışma saatleri değişmedi”

Ersan Saner, basında tüm özel sektörün çalışma saatlerinin değiştiği yönünde bir algı oluştuğunu ancak kendilerinin ilk günden itibaren böyle bir açıklama yapmadığını söyledi.

Yapılan açıklamaların yanlış anlaşıldığını ifade eden Bakan Saner, bilgi-iletişim, bankacılık- finans, ofis, büro ve benzeri hizmetlerde faaliyet gösteren işyerlerinin hafta içi mesai başlangıç saatinin 08.30 olduğunu açıkladıklarını vurguladı.

Ticaret, hizmet, sanayi ve diğer sektörlerdeki çalışma saatlerinin değişmeyeceğini belirten Ersan Saner, buralarının saatlerini değiştirmenin mümkün olmadığını, kendilerinin de zaten böyle çabası olmadığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75