Devletten 10 milyon TL alacakları var

banner37

Geçen yılın öğrenci taşımacılığı ücretlerinin son iki buçuk aylık kısmını hâlâ devletten alamayan otobüs işletmecileri, alacaklarının ödenmemesi durumunda bu yıl öğrenci taşımacılığı yapmayacak

Devletten 10 milyon TL alacakları var
banner90

Ceren ÖZBİL

Otobüs işletmecileri, 2017-2018 Eğitim Yılı’ndaki öğrenci taşımacığı ücretlerinin son iki buçuk aylık kısmını hâlâ devletten alamadı.

Araçlarda bulunan 135 refakatçinin alacağı ile birlikte otobüs işletmecilerinin toplam 10 milyon TL devletten alacağı bulunuyor.

Otobüs işletmecilerinin bağlı olduğu Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (Kar-İş) ise bu paranın ödenmemesi durumunda, öğrenci taşımacılığına devam etmeme kararı aldı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kar-İş Başkanı Fuat Topaloğlu, öğrenci taşımacılığı ücretlerinin hâlâ ödenmemesi nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Topaloğlu, ada genelinde yaklaşık 18 bin öğrenci taşıdıklarını ve bunun son iki buçuk ayının kendilerine ödenmediğini ifade etti.

“Muhatap bulamıyoruz”

Topaloğlu, devlet yetkililerinin de sorunlarını dinlemekten kaçındığını söyledi ve öğrenci taşımacılığında yaşanan sorunların çözülmesi için devlet yetkilileri ile otobüs işletmecilerinin bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti.

banner9
Şu anda yeni eğitim yılı için hangi bölgeden, hangi okuldan kaç öğrenci taşınacağının belirlenmediğini ifade eden Topaloğlu, neredeyse Ağustos ayına gelindiğini ve bunların artık belirlenmesi gerektiğini belirtti.

“Hem araçlar eski diyecekler, hem paramızı ödemeyecekler”

Topaloğlu, devlet yetkililerinin otobüs işletmecilerini sürekli olarak araçlarının eski olduğu gerekçesiyle eleştirdiğini ancak otobüs işletmecilerin de mali sıkıntılar nedeniyle araçlarını yenileyemediğini belirtti.

Fuat Topaloğlu, “devlet bile alacaklarımızı gününde ödemiyor. Biz nasıl bu araçları yenileyelim” diyerek isyan etti.

“Borçlarımıza faiz var, alacaklarımıza yok”

Topaloğlu, devletin otobüs işletmecilerinden vergi borçlarını faizi ile aldığını ancak bunun karşılığında işletmecilerin alacağını geç ödediğini belirtti.

Aslında bu borçların faizini devletin ödemesi gerektiğini ifade eden Topaloğlu, bu faizin oluşmasının sebebinin işletmecilerin alacaklarını geç ödeyen yetkililer olduğunu kaydetti.

“Parasını alamayan da var”

2017-2018 Eğitim Yılı’ndaki öğrenci taşımacılığı alacaklarını devletten hiç alamayanın da olduğunu kaydeden Topaloğlu, bunun nedeninin ise bürokratik engeller olduğunu söyledi.

Topaloğlu, “Kar-İş olarak hakkımızı istiyoruz. Ayrıca taşıma ücretleri de yeniden gözden geçirilmelidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108