Dijital bankacılık ‘artık’ elzem

banner37

Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer, Kovid-19 salgını döneminde bankacılıkta yaşanan gelişmeleri aktardı; dijital bankacılığın önemini vurguladı:

Dijital bankacılık ‘artık’ elzem
banner90
banner8

“LÜKS DEĞİL; İHTİYAÇ”… Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer, Kuzey Kıbrıs’ın gerek kültürü gerek genç ve eğitimli nüfusu ile yeniliklere açık bir toplum olduğunu kaydederken; Kovid-19 salgını sürecinde, banka müşterilerin de dijital bankacılık hizmetlerine daha fazla yöneldiğini aktardı. Zaheer, bahse konu dönemde, bankacılık hizmetlerine online erişimin de Kıbrıs’ta veya dünyada konfor veya lüks olmaktan çıkıp ‘mecburiyet’ haline geldiği gerçeğine dikkat çekti.

“İŞLEMLER DİJİTAL KANALLARDA”… Mazher Zaheer, yaşanılan salgın sürecinde, kendileri için en önemli şeyin çalışanlar ile müşterilerin sağlığı olduğunu ve bununla ilgili aksiyoner bir tavır aldıklarını söylerken; Banka olarak farklı ALTI dijital platforma sahip olduklarını ve tüm bankacılık işlemlerinin internet, mobil bankacılık ve aplikasyonlar üzerinden kolaylıkla yapılabildiğini vurguladı. Zaheer, kredi başvurularının dahi ‘tamamen internet ve mobil bankacılık üzerinden’ yapılabildiği bilgisini paylaştı.

“TAHVİL VE BONO PİYASAMIZ YOLDA”… Mazher Zaheer, önümüzdeki yıl ilk çeyrek içerisindeki dijital projelerinden bir tanesinin de Kıbrıs’ın kendi tahvil/bono piyasasının oluşturması ve müşterilere satışa açılması olduğunu aktarırken; KKTC Merkez Bankası tarafından duyurusu yakın zamanda yapılacak bu projenin, kendileri için çok ciddi bir önem arz ettiğini kaydetti. Zaheer, yatırımcıların Türkiye ve yurt dışı borsaları ve Eurobond yatırım araçlarına online veya şubelerden erişebilmesinin önemini de vurguladı.

KIBRIS Ekonomi Özel
 

   Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer ile yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde dünyada ve ülkemizde bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve önümüzdeki dönemde sektörün gelişim alanlarının yanı sıra yapılması gerekenler ile ilgili bir röportaj yapıldı.

   Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler özelinde, geride bıraktığımız yılın çok zor geçtiğini kaydeden Zaheer, böylesi yıkıcı bir duruma kimsenin hazır olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

   “Creditwest Bank olarak, 10 yıldır altyapımıza önemli yatırım yapmamızın meyvelerini son yıllarda almış olmamızla birlikte bu dönemde çalışmalarımıza hız verdik. Bugün bu yaşadığımız süreçte ilk etapta bizim için en önemli şey, çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığıydı ve bununla ilgili banka olarak çok ciddi aksiyonlar aldık” ifadelerini kullanan Zaheer, banka olarak farklı altı dijital platforma sahip olduklarını belirtti.

   Zaheer, ayrıca, ülkemiz bankacılık ve finans sektörünün, dijitalleşme konusunda önemli ilerlemeler kaydederken; mevzuat ve yasal düzenlemeler konusunda ise ‘çok daha geriden’ geldiğini de aktardı.

   Zaheer ile yapılan söyleşide ön plana çıkanlar ise şöyle:

- Dijital bankacılığın ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğu, pandemi döneminde ortaya çıkmıştı. Kuzey Kıbrıs’ta ve dünyada bu süreçte neler yaşandı?

   “Dünyada 2020 yılı gelişmiş veya gelişmekte olan tüm ülkeler için zor bir yıl oldu, sektörler bu süreçte büyük mücadele etmek durumunda kaldı. Aynı zamanda sosyal hayatta ve piyasalarda büyük çalkantılar yaşandı. Doğruyu söylemek gerekirse hiç kimse böyle bir pandemiye hazır değildi.

   Sektörel bazlı baktığımızda farklı az sayıda iş kolu yanında bankacılık sektörü hizmetlerine durmaksızın devam etti. Bu dönemde bankacılık hizmetlerine online olarak erişim Kıbrıs’ta veya dünyada konfor veya lüks olmaktan çıkıp mecburiyet haline geldi.

   Kuzey Kıbrıs, gerek kültürü gerek genç ve eğitimli nüfusu ile yeniliklere açık bir toplum. Pandemi sürecinde müşterilerimiz dijital bankacılık hizmetlerine daha fazla yöneldi.

   Bu değişim ve müşterilerden gelen talepler sektör için olumlu bir gelişme oldu ancak bu gelişmenin sürdürülebilir ve sağlıklı olması için dijital bankacılık yasal mevzuatlarının devlet tarafından düzenlenmesi, desteklemesi ve özendirilmesi gerekmektedir.

   Creditwest Bank olarak 10 yıldır altyapımıza önemli yatırım yapmamızın meyvelerini son yıllarda almış olmamızla birlikte bu dönemde çalışmalarımıza hız verdik.

   Bugün bu yaşadığımız süreçte ilk etapta bizim için en önemli şey çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığıydı ve bununla ilgili banka olarak çok ciddi aksiyonlar aldık.

   Banka olarak altı farklı dijital platforma sahibiz; tüm bankacılık işlemlerimiz internet, mobil bankacılık ve aplikasyonlarımız üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Ayrıca tüm platformlarımız devamlı geliştiriliyor. Örnek olarak söylemek gerekirse kredi başvuruları tamamen internet ve mobil bankacılık üzerinden yapılabiliyor.

   Döviz alım satımı ve takibi West Notifier uygulamasından yapılabiliyor. Şubeye gelinmesi gerekiyorsa yine Q-Matic uygulamasını kullanılarak sıra numarası önceden alınabiliyor böylelikle gişe işlemleri için çok beklemeden işlem yapılabiliyor.

   Tabiî bu pandemi dönemi sadece Creditwest için değil; tüm sektör için bir mücadeleci bir süreçti. Pandemi süresince Merkez Bankası ve Bankalar Birliği’nde de ciddi çalışmalar yapıldı.

   Bizim motivasyonumuz, müşterilerimizin günlük bankacılık ihtiyaçlarını en güvenli ve sağlıklı şekilde sağlamaktı. Bunu en iyi şekilde başardığımızı düşünüyorum.”

- Creditwest Bank, bu dönemde müşterilerinin bankacılık hizmetlerini uzaktan ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için spesifik olarak neler yaptı?

banner134
   “İlk olarak, yaşlı ve emekli müşterilerimizin şubeye gelmelerine gerek kalmaması için ücretsiz kredi kartı ve debit kart çıkarttık. Böylelikle ATM’lerimizden bankacılık işlemlerini kolaylıkla yapabildiler.

   Kredisi olan müşterilerimiz için ise isterlerse taksitlerini üç ay erteleme imkanı sunduk. Kredi taksiti erteleme talebini de yine interet ve mobil bankacılık üzerinden yapma olanağını sunduk.

   West Notifier uygulamamız üzerinde yeni özellikler geliştirdik, müşterilerimiz döviz alım satım ve takibini rahatlıkla yapabildiler. İnternet ve mobil bankacılığımız üzerinden havale işlemlerini yapan müşterilerimize ücretsiz havalelerini gerçekleştirme imkanı sunduk; bu dönemde tüm masrafları kaldırdık, platfomlar üzerinde harcanan internet halen bankamız tarafından sağlanıyor.

   Banka olarak, bu yaşananlardan sonra dünyanın eskiye dönüşü olmayacağını düşünüyoruz. Bu sebeple de bütün konsantrasyonumuz tüm bankacılık hizmetlerimizin dijital bankacılık üzerinden de yapılabilmesi oldu.

   Bireysel bankacılık için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Ticari bankacılık için de yeni geliştirmeler yapıyoruz. Kıbrıs’ta çek hala yaygın olarak kullanılıyor ve büyük bir piyasaya sahip.

   İleri tarihli çeklerin nakde çevrilmesi için şubelere gidip başvurulması gerekiyordu. Biz bununla ilgili de FastÇek uygulaması geliştirdik. Bu uygulamada müşterilerimiz şubeye gelmeden çekin durumunu öğrenebilirler ve nakte çevirme işlemi başlatabilirler. Bu uygulama bizim en yeni hizmetimiz.

- Kuzey Kıbrıs’ta dijital bankacılık için sektörde yapılması gerekenler neler?

   Bankacılık sektörü, dijitalleşme konusunda önemli ilerlemeler kaydederken mevzuat ve yasal düzenlemeler çok daha geriden gelmektedir.

   Türkiye’ye baktığımız zaman bankaya gitmeden hesap açmak mümkün ve dijital imza yaygın olarak kullanılıyor. Kuzey Kıbrıs’ta şu anda ihtiyaç olan bu yasal mevzuatların yaratılmasıdır.

   Dijital ortamlardaki platformların yasal olarak düzenlenmesi ile sektörde gelişmeler artacak ve müşterilerin hayatını kolaylaştıracak hizmetler arka arkaya tüm bankalarda gerçekleşecek.

   Şu anda dijital bankacılık sektörel olarak gelişse de yapılabilecek daha çok yenilik vardır. Online bankacılık artık bir lüks değil; tamamen bir ihtiyaçtır ve yasal mevzuatların oluşturulması şarttır.

- Peki ilerleyen dönemde, finansal teknoloji alanında Creditwest’te ne gibi yenilikler göreceğiz?

   Dijital bankacılık konusunda banka olarak kendimize inanıyoruz, birçok yeni teknolojiyi adaya ilk getiren bankayız. İki yıl önce Kuzey Kıbrıs içerisinde mobil ödeme sistemi Local pay ile yarattığımız bir ekosistem vardır. POS ve kredi kart sisteminde ödeme sırasındaki tahsilat sürecinde para yurt dışına gidip işlemden geçip geri gelmektedir ve bu da maliyetleri artırmaktadır.

   Küçük bir ekonomi içerinde dönen paranın tahsilatı konusundaki maliyetlerin müşteri ve banka için azaltılması gerekmektedir. Bizim bunun için Kuzey Kıbrıs’ta tüm bankaların dahil olduğu bir ekosistem oluşturularak paranın Kıbrıs içinizde kolayca aktarımının sağlanması gerekmektedir.

   Bunun için geniş kapsamlı bir dijital platform oluşturulması ve paranın kolay ve düşük maliyetli olarak Kıbrıs içerisinde dönebilmesi sağlanmalıdır.

   ‘Açık bankacılık’ diye dünyada gelişen yeni bir sistem var. API (uygulama programlama arayüzü) üzerinden çalışan bu sistemin Kıbrıs’ta uygulanmaya başlaması ile müşteriler tüm hesaplarını bir platformda yönetebilmektedir.

   Banka olarak önem verdiğimiz diğer bir konu, mevduat müşterilimizin veya diğer yatırımcıların yurt dışındaki piyasalara erişebilmesinin sağlanmasıdır. Yatırımcıların Türkiye ve yurt dışı borsaları ve Eurobond yatırım araçlarına online olarak veya şubelerden erişebilmesi gerekiyor. Bunun için gerekli altyapıyı tamamladık ve yakın zamanda duyurusunu yapacağız.

“Yatırım çeşitliliği sağlanacak”

   Bankamızın yaptığı yeni nesil bankacılık hizmetlerinde özellikle West Notifier uygulamasına dikkat çekmek istiyorum. Şu anda herkesin dövizin son durumunu takip ettiği bu dönemde Notifer içerisinde sağlanan Kur Alarmı sistemi ile kur belirlenen seviyeye geldiği zaman müşterilerimiz bildirim alabiliyor ve dilerse uygulama üzerinden döviz/alım satım işlemi gerçekleştirebiliyor.

   Önümüzdeki yıl ilk çeyrek içerisinde dijital projelerden bir tanesi, Kıbrıs’ın kendi tahvil/bono piyasasının oluşturması ve müşterilere satışa açılması olacaktır. Merkez Bankası tarafından duyurusu yakın zamanda yapılacak bu proje bizim için çok önemlidir.

   Böylelikle yatırımcılarımız mevduat haricinde Kıbrıs’ta yeni bir yatırım ürününe erişme imkanı buluyor. Banka olarak hedefimiz bu yeni yatırım aracına müşterilerimizin dijital kanallardan erişebilmesini sağlamaktır.

   Bizim banka olarak hedefimiz dünyada bankacılıkta ne yenilik var ise Kuzey Kıbrıs’a da bu yenilikleri adapte etmektir. Kıbrıs bu adaptasyona hazırdır çünkü genç ve eğitimli bir nüfus vardır.

   Burada dikkat edilecek konu dijital bankacılıkta yeniliklerin doğru kanallarda ve doğru bir şekilde müşteriye anlatılmasıdır. Dijital bankacılığın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için bankacılık sektörüne, yasal düzenleyicilere, Bankalar Birliği’ne, Merkez Bankası’na önemli görevler düşmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75