banner6

Doğu Akdeniz boru hattı projesi ilerletiliyor

banner37

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti enerji bakanlarının, Avrupa Birliği Enerji Komiseri ile bir araya gelerek, Doğu Akdeniz'de bulunan doğalgazı Avrupa pazarına taşıması planlanan boru hattının inşasını görüşeceği bildirildi.

Doğu Akdeniz boru hattı projesi ilerletiliyor
banner150 banner150 banner151

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'in Batı Kudüs'te gerçekleştirdiği görüşmede, gündeme gelen en önemli konulardan birinin enerji olduğu belirtildi.

İsrail basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "(İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti) Üçlü enerji toplantısında, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ve meslektaşları, İsrail, Kıbrıs Cumhuriyeti ve İtalya arasındaki gaz boru hattının inşasını ilerletmek için Avrupa Birliği Enerji Komiseri ile bir araya gelme kararı aldı" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Netanyahu'nun da "Bizler, AR-GE ve ekonomi gibi önemli konularla uğraşıyoruz. Gaz alanlarına ve ortak çıkarlara sahibiz. Bu gaz alanlarının ortaya çıkarılması ve gazın Avrupa pazarına ulaştırılmasını istiyoruz. Bu bizim zamanımızı ve ilgimizi harcadığımız bir konu. Umarım ilerleme sağlarız" sözlerine yer verildi.

Doğal afetlerde yardımlaşma kararı

Öte yandan Netanyahu'nun ofisinden üçlü zirveye dair daha önce yapılan yazılı açıklamada, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafının doğal afetlerle mücadele etmek için ortak kurtarma ve acil yardım gücü oluşturma kararı aldığı bildirilmişti.

Açıklamada, Netanyahu'nun, "İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs olarak çok milletli bir bölgesel kurtarma ve acil hizmetler gücü oluşturmaya karar verdik. Yangın, deprem, sel ve diğer afetlerle mücadele için oluşturacağımız bu ortak kumanda merkezine başka ülkeleri de eklemek istiyoruz." ifadelerini kullandığı kaydedilmişti.

Bir sonraki toplantı 2017'de Selanikte

Netanyahu ile Çipras ve Anastasiadis dün Batı Kudüs'te üçlü bir zirve gerçekleştirmişti. Üç liderin bir sonraki toplantılarını gelecek yıl Yunanistan'ın Selanik şehrinde yapacağı açıklandı.

Geçen yılın aralık ayında da Batı Kudüs'te İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs dışişleri bakanlığı müsteşarları üçlü zirve için bir araya gelmişti. İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, toplantıda ele alınan iş birliği alanlarının başında enerji meselesinin geldiği ve üç ülke müsteşarının "bölgesel istikrar, güvenlik ve iş birliği" alanlarında öncü olabilmek için "bölgesel üçlü bir ittifak" arzusunu değerlendirdikleri ifade edilmişti.

Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'deki bölgesel ve uluslararası konuların da ele alındığına vurgu yapılan açıklamada, "üç ülkenin karşılıklı çıkarlar çerçevesinde istişare ve diyaloglarını artırma ve düzenli olarak toplantı yapma" kararı aldığı kaydedilmişti.

İsrail ve Yunanistan başbakanları ile Kıbrıslı Rum lider, ocak ayında da Güney Kıbrıs'ta bir araya gelmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 09:58
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110