Dolar 1,5 ayın zirvesinde

banner37

Moody’s açıklamasıyla hayal kırıklığına uğrayan ve yılın son PPK toplantısına odaklanan piyasalarda dolar/TL paritesi, dün 5,80'in üzerinde işlem gördü

Dolar 1,5 ayın zirvesinde
banner90
banner99

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu perşembe düzenleyeceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimi yapmasının beklendiği piyasada Türk Lirası (TL) dün benzer para birimlerinden negatif ayrışırken; dolar/TL kuru ise Türkiye serbest piyasalarında 5,80'i aşarak 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye geldi. Geçen hafta 5,73-5,77 dar bandında hareket eden ve haftayı 5,76 civarında tamamlayan dolar/TL, geride bıraktığımız cuma, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's’in açıklaması sonrası 5,7905'a kadar yükselmişti.

Parite, dün sabaha 5,78 civarında başladı ve yükselişini sürdürerek 5,8095'e kadar çıktı. Kur, dün Türkiye saati ile (TSİ) 17.02'de 5,8045/5,8065 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 6,1168/6,11925; Euro/TL ise 6,4080/6,4331 seviyesinde bulunuyordu.

TL'deki kaybın büyük oranda PPK beklentisinden kaynaklandığını söyleyen bir bankacı, "Zorunlu karşılık düzenlemesinin TL'de çok bir yansıması yok. Swap piyasasında 200 bp (baz puan) civarında indirim fiyatlanıyor. Bu zaman kadar bin bp'lik indirim yapıldı. Enflasyonun seviyesi de dikkat alındığında indirim sürecinin sonuna geliyoruz; dolayısıyla toplantı öncesinde bir miktar TL zayıflığı görmemiz de normal.

Dolar/TL'de sınırlı bir yükseliş eğilimi var. Oynaklık seviyesi ve CDS tarafı hâlâ ciddi bir yukarı hareketi desteklemiyor. Kur, 5,80'in üzerine çıktıkça görünüm bozuluyor ancak şu anda için yukarı hareket devam edebilir demek zor" ifadelerini kullandı.

TCMB’den ‘krediye teşvik’ uygulaması

TCMB, 12 Aralık'ta yılın son PPK toplantısını gerçekleştirecek. Reuters'ın 20 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre TCMB'nin politika faizini 150 baz puanlık indirimle yüzde 12,5 seviyesine çekmesi bekleniyor.Öte yandan, TCMB kredi büyümesini zorunlu karşılıklarla ilişkilendiren düzenlemede tüketici fiyat endeksinden (TÜFE) arındırılmış hesaplamaya geçerken, uzun vadeli ticari ve konut kredilerini teşvik edecek bir uygulama başlattı.

TCMB, bankaların TL cinsi zorunlu karşılığa tabi pek çok yükümlülüğünde zorunlu karşılık oranını yüzde 2'ye düşürmeleri için gereken kredi büyüme oranı yüzde 10-yüzde 20 aralığından yüzde 5-yüzde 15 aralığına indirdi ancak kredi büyümesi hesaplamasında enflasyonundan arındırma getirilirken, sistem iki yıl ve daha uzun vadeli ticari krediler ile beş yıl ve daha uzun vadeli konut kredilerinde artışı teşvik edecek şekilde değiştirildi.

Bir bankanın döviz işlemcisi de piyasadaki satış baskısının artmasında birkaç faktörün önplana çıktığını söyleyerek, "TL'de satış baskısını artıran unsurları Akdeniz'deki gerginliğin artması, Türkiye'nin Rusya ile yeni bir S-400 anlaşmasına doğru gidiyor olabileceğine yönelik haberler, Moody's'ten olumlu bir adım gelmemesi ve TCMB'nin faiz kararının yaklaşmış olması olarak özetleyebiliriz. TL bugün (dün) negatif ayırışmış durumda ancak nominal olarak baktığımızda değer kaybı sınırlı. TL'de bu hafta TCMB başta olmak üzere faiz kararları yön belirleyici olacaktır" şeklinde görüş belirtti.

Moody’s doları yükseltti

Keza, haziran periyodunda Türkiye'nin kredi notunu bir kademe indirerek B1'e düşüren, görünümü ise negatifte tutan Moody's'in,geçtiğimiz cuma kredi notunun teyit etmesi beklenirken; görünümün durağana çekebilmesi yönünde beklentiler bulunuyordu. Bu beklentinin gerçekleşmemesi de dolar/TL'de yükselişe neden oldu.Öte yandan,geçen cuma yaşanan hafta kapanışında, Interfax'ta yer alan bir habere göre Rusya ve Türkiye, yeni S-400 füze sistemi seti tedarik edilmesine yönelik bir sözleşme üzerine çalışıyor.

Türkiye ile Libya arasında geçen hafta Ankara'nın Akdeniz'deki denizaşırı enerji keşfi konusundaki anlaşmazlığını Yunanistan da dahil olmak üzere ülkelerle karmaşıklaştırabilecek güvenlik ve askeri işbirliğini alanlarını kapsayan mutabakat muhtırası imzalandı. Mutabakat, anlaşmanın kendi egemenlik haklarını ihlal ettiğini iddia eden Yunanistan'ı kızdırdı. Sermaye piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi, geçen cuma günkü spot kapanışta yüzde 12,36 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta yüzde 12,61 bandındaydı.

Gösterge 10 yıllık tahvil, mayıs döneminde yüzde 21 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvil ise geçen cuma gerçekleşen spot kapanışta yüzde 12,15 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanış,yüzde 12,19 seviyesinden kayıtlara geçti.

Direnç ve destek seviyeleri

Ayrıca, geçen cuma gelişen ülke paralarını negatif etkileyen bir diğer gelişme de Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve diğer üretici ülkelerin arz kesintisi görüşmesi oldu. Toplantıdan net bir karar çıkmasa da Suudi Arabistan’ın büyük orandaki kesinti teklifi piyasa beklentilerinin çok üzerindeydi ve kabul edilmesi durumu petrol fiyatlarının sert yükselişe geçmesine neden oldu.

Petrol fiyatlarının artması ile enerji maliyetinin artması özellikle gelişen ülkeler için olumsuz bir gelişme olarak kayda geçti ve gelişmekte olan piyasalar (GOP), geçtiğimiz haftayı bu iki gelişmeyle düşüşle kapattı. TL tarafındaki bir diğer durum ise 12 Aralık’ta gerçekleşecek PPK toplantısında TCMB’nin faiz indirimine devam etmesi durumu. Merkezin yılın son toplantısında 200 bp faiz indirmesi bekleniyor.

Son gelişmelerden negatif etkilenen TL, dolar karşısında 5,8060; Euro karşısında ise 5,4315 seviyesine geriledi. TCMB, dün yaptığı basın duyurusunda zorunlu karşılıklarda değişikliğe gittiğini açıkladı. Son gelişme ile TL günlük bazda dün en çok düşüş yaşayan gelişen ülke paraları arasında yer alıyor. Dolar/TL kurunda 5,78 üzerinde 5,82 ve 5,87 seviyeleri direnç olarak izleniyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75