banner6

Dolar, 1,5 yılın zirvesini test etti

banner37

Dolar/TL paritesi, 6.54'ün üzerinde fiyatlanırken; sermaye piyasalarında Koronavirüs kaynaklı dalgalanma ve satış baskısı dün de sürdü

Dolar, 1,5 yılın zirvesini test etti
banner99

Dolar/TL kuru, düne Eylül 2018 zirvelerinde ‘6.55'in hemen üzerinde’ başlarken; küresel piyasalarda ve TL cinsi yatırım araçlarında satış baskısı ağırlıklı olmak üzere Koronavirüs kaynaklı her iki yönlü dalgalanmalar da gün boyu devam etti.

Yatırımcılar, küresel ekonominin büyük bölümünü tehdit eden virüs salgınının neden olduğu daha önce görülmemiş belirsizlik nedeniyle başta riskli varlıklar olmak üzere her türlü yatırım aracında satış eğilimi sergiliyor .Asya borsaları Koronavirüs salgınına karşı giderek daha fazla sayıda ülkenin tecrit uygulamasının ardından politika yapıcıların aksi yöndeki çabalarına rağmen dünya ekonomisinin büyük ölçekli resesyona gireceği kaygılarıyla geriledi.

Türkiye'de vaka sayısı önceki gece itibarıyla bin 236'ya ulaşırken, 30 kişi de hayatını kaybetti. İnsanların daha az temasla yaşama eğilimi ve bu yöndeki öneri, sınırlama ve uygulamalar her geçen gün kuvvetleniyor. Dünya genelinde 200 binden fazla kişi salgına yakalanırken, 13 binden fazla insan Koronavirüs’ün yol açtığı Kovid-19 hastalığından dolayı hayatını kaybetti.

Türkiye'de eğitime ara verilmesiyle başlayan sosyal hayatı etkileyen tedbirler de her geçen gün genişliyor. Son olarak hükümet, salgından en çok etkilenen 65 yaşı üzerindekilerin ve kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmalarını yasakladı. Sosyal hayatı etkileyen gelişmeler ekonomik aktiviteyi de etkileyecek boyuta geldi ve etkileri sınırlamak adına birçok önlem de devreye giriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), etkileri sınırlamak için geçen hafta 100 milyar TL'lik destek paket açıkladı. Merkez Bankası, ayrıca 100 baz puan (bp) faiz indirimi ile politika faizini yüzde 9,75'e çekti. İmalatçı şirketler ise üretimi ya azaltıyor ya da durduruyor.

Türkiye'de ihracatın beşte birini gerçekleştiren otomotiv sektöründe araç üreticisi ana sanayide pek çok fabrika, ülke dışından parça tedariki sorunları veya ana ihracat pazarları Avrupa'da ekonominin durma noktasına gelmesi nedeniyle askıya alırken; tedarik sanayi de üretimi azalttı.

banner134

Resesyon endişeleri

Birleşik Devletler Merkezli çokuluslu yatırım bankası Morgan Stanley'den bir analist, "Kovid-19 salgınının daha da kötüleşmesi, küresel ekonomiye ciddi zarar veriyor" uyarısı yaptı ve "Küresel büyümenin küresel finansal krizdeki düşük seviyelere ve ABD büyümesinin 2020'de 74 yılın en düşük seviyesine düşmesini bekliyoruz" çözümlemesinde bulundu.

Dolar, küresel hisse senedi piyasalarındaki yeni düşüşler ve kötüleşen Koronavirüs krizi nedeniyle likidite sıkışıklığı endişelerinin nakde yönelimi hızlandırmasıyla, başlıca para birimleri karşısında değer kazandı. Dolar, sterlin karşısında dün itibarıyla 1985'ten beri en yüksek seviyesine çıktı. Dolar, Euro karşısında da yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesini gördü. Dolardaki küresel değer kazancı, benzer şekilde, gelişmekte olan ülke para birimlerinde de satış baskısı getiriyor.

Keza, mart periyoduna 6.20 seviyelerinden başlayan fakat 6.03'lü seviyelere kadar gerileyen dolar/TL kuru, Türkiye serbest piyasalarında Eylül 2018'den beri en yüksek seviye olan 6.5780'i test ettikten sonra, dün Türkiye saati ile (TSİ) 08.52'de 6.5650/6.5700 seviyesinde işlem görüyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 6.8100/6.8179, Euro/TL de 7.0551/7.0660 seviyesindeydi.

Benzer şekilde her iki yönlü dalgalı seyreden BIST 100 endeksi, geçen haftayı yüzde 0,7 kayıpla tamamlarken, bankacılık endeksi de yüzde 1,1 düştü. Dün iç piyasada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart dönemi tüketici güven endeksi, Türkiye Turizm Bakanlığı şubat dahili yabancı ziyaretçi sayısı ve Hazine'nin iki yıl vadeli gösterge tahvili yeniden ihracı takip edildi.

Devlet tahvili ve hazine bonosu piyasasında ise getirilerde yukarı yön dün de sürdü. Yılın başında tek haneye yaklaşan gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri, son işlemde yüzde 13,43 seviyesindeydi. Türkiye'nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 580 seviyesini aştıktan sonra 500'ün hemen üzerinde işlem görüyordu. CDS'ler de yılbaşında 20 ayın en iyi risk iştahına işaret eden 240 puanda bulunuyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104