Dolar 3 haftanın en düşük seviyesinde

banner37

Piyasada TCMB’nin enflasyon raporu ve Fed’in faiz kararı beklenirken, dolar/TL paritesi yüzde 1’lik bir düşüş daha yaşadı 5,60 bandının altını gördü

Dolar 3 haftanın en düşük seviyesinde
banner90
banner8

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB)geçen hafta 425 baz puan (bp) faiz indirimine ilk tepki olarak yükselişle karşılık veren kur, sonrasında yönünü aşağı çevirdi ve haftayı 5,67 seviyesinde tamamladı.Geçen hafta Para Politikası Kurulu (PPK) ile aynı gün yapılan Avrupa Merkez Bankası/European Central Bank (ECB) toplantısında kurul, ek genişleme adımı atacaklarının sinyalini verdi ve eylülde faiz indirimi beklentileri kuvvetlendi.Bu hafta yapılacak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) toplantısında da komitenin 0,25 bp faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

PPK notlarında merkez bankalarının faiz indirimine vurgu yapılmış ve bu sürecin gelişen piyasalara destek sağlayacağının beklenildiği belirtilmişti. Federal Açık Piyasa Komitesi/Federal Open Market Committee (FOMC) öncesinde dolar majör paralardan sterlin karşısında yüzde 1 yükseliş yaşarken, diğeri karşısındaki gün içi kazancını geri verdi.

Gelişen ülke paralarının da çoğu karşısındaki pozitif seyrini azaltan dolar, Türk lirası (TL) karşısında dün de yüzde 1 bandında düşüş yaşadı ve dolar/TL kuru, son saatte 5,60'ın altını test ederek 5 Temmuz sonrası en düşük seviyeyi gördü. Kurda ay içinde görülen en düşük seviye olan 5,5750 bandı ise ‘en yakın destek’ olarak izleniyor.

“Trump’ın Fed’e çağrıları süreci ilerletiyor”

Dolar/TL'de bu hafta Türkiye Merkez Bankası'nın enflasyon raporu ve Fed’in faiz kararı beklenirken; TL'deki değer kazancı da devam ediyor. Dolar/TL kuru dün 5,6050'ye kadar gerileyerek 3 haftanın en düşük seviyelerini test ederken; TL ve Güney Afrika randının dolar karşısında gelişmekte olan ülke para birimlerinin üzerinde bir değer kazancı yaşıyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi,"ABD faizlerindeki düşüş beklentisi önce en çok satılan para birimlerine destek oluyor. Fed kararında bu hafta 25 baz puan indirime yüzde 77, 50 baz puanlık indirime ise yüzde 23 ihtimal tanınıyor. Her iki ihtimal de TL için orta vadede olumlu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed'e çağrıları da süreci destekliyor" dedi ve süreci yorumladı.

Aynı uzman, "Bunun ötesinde, bu haftaki en önemli iç gündem TCMB'nin enflasyon raporu olacak. Enflasyon tahmininde yapılabilecek revizyonlar ve para politikası söylemleri piyasanın odağında olacak. Piyasa kalan 3 PPK toplantısında 300-325 baz puan indirim fiyatlıyor" çözümlemesinde de bulundu.

‘Kademeli faiz indirimi’ ve kur

Dolar/TL, geçen hafta Merkez Bankası'nın 425 baz puanlık faiz indirim kararı ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın alışılagelenin aksine sert faiz indirimleri yerine kademeli faiz indirimi çağrısı yapmasıyla, yönünü aşağı çevirmişti.

Politika faizi de geçen hafta, 4.5 yılın aranın ardından 425 baz puan indirilmişti. Dalgalı bir seyrin ardından kur, faiz indirimi öncesindeki 5,70'li seviyelerde dengelendi. Erdoğan'ın ‘kademeli faiz indirimi’ çağrısı ile de hem TL'de değer kazancı hem de tahvil bono getirilerindeki düşüş hızlandı.

Dolar/TL kuru, geçen hafta en düşük 5,62'yi test ettikten sonra haftayı 5,65 civarında tamamlamıştı. Kur, dün sabah ise güne yine 5,65 civarında başladıktan sonra düşüşünü hızlandırdı ve gün içinde üç haftanın en düşük seviyesi olan 6,50'yi test ettikten sonra dün 17.22 itibarıyla 5,6115/5,6140 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 5,9287/5,9318; Euro/TL ise 6,2459/6,2495 seviyesinde seyrediyordu.

Fed yön belirleyecek

Fed'in yarın açıklayacağı ve uzun zamandır piyasaların gözünü kulağını diktiği faiz kararında yatırımcılar, 25 baz puan tahmin ettikleri bu indirimin devamının gelip gelmeyeceğine yönelik ipuçlarını izleyecek. Vadeli işlem kontratları yatırımcıların Fed'den 25 baz puan faiz indirimini fiyatlara yansıttıklarını, yarım puan faiz indirimi beklentisinin ise oldukça düşük olduğunu gösteriyor.

Yatırımcıların gelecek bir yıl içinde 100 baz puan faiz indirimi fiyatladıkları göz önüne alındığında ise olası bir indirim kararından ziyade faizlerin bundan sonraki seyri hakkında Fed'den gelecek açıklamalar daha yakından izlenecek.

Tahvil girişleri TL'yi destekliyor

Tahvil getirileri ise TCMB faizlerinde kademeli düşüş beklentilerinin kuvvetlenmesiyle birlikte geçen hafta düşüşünü devam ettirdi. En belirgin düşüş ise geçen hafta son işlem gününde yaşandı. 2 yıllık gösterge tahvil, geride bıraktığımız cumayaklaşık 80 baz puan gerileyerek son işlemde yüzde 16,35 bileşik seviyesindeydi. Dün ise son işlem, yüzde 16,10 oldu.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise geçen cumaki düşüş 50 baz puana yaklaştı. 10 yıllık tahvilde bileşik getiri ise yine geçtiğimiz cuma yaşanan son işlemde yüzde 15,47;dünkü son işlemde ise yüzde 15,41 bandında oldu. Öte yandan, piyasaların gündeminde Türkiye ile ABD’nin ilişkileri, küresel büyüme endişeleri, küresel ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile yaşadığı gerginlik, Türkiye’de olası bir kabine revizyonu ve yeni parti hazırlıkları kalmaya devam ediyor.

Direnç ve destek seviyeleri

TL, bu haftaya gelişmekte olan diğer ülke para birimlerine nazaran ‘görece olumlu’ bir seyirle başladı. Dolar kurunun 5,65 seviyesi altında kalması ile de uzmanlara göre 5,58 bandı, destek seviyesi olarak ön plana çıkıyor; 5,72 ve 5,82 ise haftalık bazda izlenecek direnç seviyeleri olarak öne çıkıyor.

Buna göre, destek5,50-5,58; direnç ise 5,65-5,72-5,82 bandından kayda geçiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75