Dolar 5,14 TL'nin altını gördü

banner37

Fed Başkanı Powell'ın para politikasını gevşetme yanlısı açıklamaları sonrası dolarda küresel değer kaybı yaşanıyor

Dolar 5,14 TL'nin altını gördü

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın faizin nötr faiz seviyesinin hemen altında olduğunu ve faiz etkisinin ekonomiye henüz tam etki etmediğini açıklaması piyasalarda Fed'in daha yavaş faiz artışı gerçekleştireceği algısını artırdı. Bu algı ile dolar gerilerken hisse senetleri yükseldi, en büyük kazanç ise gelişen ülke paralarında yaşandı.

Risk iştahının artması ile yükselen gelişen ülke paraları petrolün de yüzde 1’in üzerinde kayıp vermesi ile günlük bazda kazançlarını artırdı.

TL tarafında ise döviz kurlarında ve altında rekor yükselişin ardından en düşük seviyeler görüldü. Hem Fed'in daha yavaş faiz artıracağı algısı hem de petroldeki düşüşün devam etmesi ile TL varlıklar Ağustos ayı kayıplarının büyük kısmını sildi. Petroldeki düşüş ve kurdaki gerileme ile enflasyonun Kasım'da düşeceği algısı da TL'ye destek sağlamaya devam ediyor.

Dolar kuru, önceki gün Türkiye piyasaları kapandıktan sonra Fed Başkanı Powell'in 'güvercin' açıklamaları sonrası gerilerken; bu durum dünde de sürdü. Dolar kuru dün 5,1343 TL seviyesine kadar gerileyerek 6 Ağustos tarihinden beri en düşük seviyeyi görürken; saat 18.00 civarında 5,1673 TL'de hareket ediyordu. Gün içinde 5.8439 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru aynı dakikalarda 5,8903 TL'de, 6,60 TL’nin altını görmesi beklenen İngiliz Sterlini de 6,6122 bulunuyordu.

Türk Lirası dün itibarıyla dolar ve Euro karşısında sırasıyla yüzde 1,21 ve yüzde 0,90 seviyesinde değer kazandı.

Saat 18.00 sıralarında doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,03 düşüşle 96,65 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1,1392 seviyelerindeydi.

Dolarda düşüş devam eder mi?

Analistlere göre teknik olarak dolar kurunda düşüş eğilimi sürüyor. Ara ara yükselişler görülse de ana dirençlerin aşılamadığı görülüyor. Analistler, bu dirençlerin 5,26 TL ve 5,36 TL seviyelerinde olduğuna işaret ederken, bu eşiklerin aşılmadığı sürece dolar için yukarı yönlü eğilim başladı demenin zor olacağı fikrinde. Analistlere göre dolar için aşağı seviyesi 200 günlük ortalama olan 5,13 TL civarında.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER