Dolar 5,50 TL'nin altını gördü

banner37

Analistler, Avrupa piyasalarında risk iştahının artmasıyla Türk Lirası'na olan talebin arttığını belirtiyor

Dolar 5,50 TL'nin altını gördü
banner87

Türk Lirası, dün yabancı para birimleri karşısında yükselişine devam etti. Analistler, Avrupa piyasalarında risk iştahının artmasıyla Türk Lirası'na olan talebin arttığını belirtiyor.

Türkiye’de dolar kuru haftanın ilk işlem gününe 5,56 TL seviyesinden başlarken, ilerleyen saatlerde 5,4978 TL'ye ardından da 5,46 seviyesine kadar gerileyerek 09 Ağustos tarihinden beri en düşük seviyeyi gördü.

Dolar fiyatları 18.30 sıralarında 5,4998 TL seviyesinde,  Euro fiyatları 6,2524 seviyesinde, sterlin fiyatları ise 7,0145 TL’de hareket ediyordu.

KKTC serbest piyasasında da dövizlerde Türkiye’ye benzer oranlarda düşüşler kaydedildi. Yüzde 1,89 oranında gerileyen dolar/TL 5,5450 düzeyinde, yüzde 2,11 oranında gerileyen Euro/TL 6,3090 düzeyinde ve yüzde 2,69 oranında gerileyen sterlin/TL de 7,0550 düzeyinde saptandı.

Aynı dakikalarda doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,33 yükselişle 96.68 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1,1352 seviyelerindeydi.

Satışlar derinleşti

Analistlere göre, ABD Başkanı Trump'ın Çin ile anlaşmaya gidebileceklerini açıklaması ile sert satışlar sonrası hafif toparlama gösteren piyasalar, Beyaz Saray'ın yeni yaptırımlara hazırlandığı haberleri ile kazançlarını sildi ve geçen haftanın ardından satışlar bu hafta da derinleşti.

Küresel piyasalarda hisse senetlerinde sert düşüş yaşanırken petrol ve altın da kayıplar verdi, ancak ABD Dolar Endeksi yıl içi zirveye doğru yükselişini sürdürdü. Majör ve gelişen ülke endeksleri düşüş yaşarken para birimlerinde ise gelişen ülkeler pozitif seyir izliyor.

Güney Afrika randı, Meksika pesosu, Arjantin pesosu, Brezilya reali ve ruble bugün dolar karşısında yükseliş yaşarken liste başında TL yer alıyor. USD/TRY kuru bugün %1,50 kayıpla 5,4640 seviyesine geriledi ve 9 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü.

USD/TRY kurunda 26 Temmuz itibariyle sertleşen yükseliş 9 Ağustos'ta 5,57'ye yükselmiş ve 13 Ağustos'ta 7,20 üzerine çıkarak tarihi zirve yapmıştı. Eylül ayında 5,97 seviyesine gerileyen kur, Ekim'de düşüşünü hızlandırdı ve dün ise 5,4640 ile rekor sonrası en düşük seviyeyi gördü.

TL, Ekim ayında dolar karşısında en çok değer kazanan gelişen ülke parası oldu ve yılbaşından itibaren %40 değer kaybı yaşayan TL, Eylül ve Ekim'de kayıplarının bir kısmını sildi.

Piyasalar yılın son enflasyon raporunu bekliyor

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca (TCMB), ekonomi literatüründe önemli bir yer tutan ve hem piyasaları hem de reel ekonomiyi yakından ilgilendiren enflasyon tahminlerinin paylaşılacağı toplantı bugün gerçekleştirilecek.

Yılda 4 kez enflasyondaki gelişmelerin ve tahminlerin paylaşılması amacıyla TCMB tarafından düzenlenen Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nın sonuncusu saat 10.30'da yapılacak.

Bu kapsamda 2018'de gerçekleştirilen toplantıların ilkinde, enflasyon orta noktasının yıl sonunda yüzde 7,9 olarak gerçekleşeceğinin, 2019 sonunda ise yüzde 6,5'e gerileyeceğinin öngörüldüğü açıklanmıştı. Nisan ayında ikincisi yapılan bilgilendirme toplantısında ise bu oranların sırasıyla yüzde 8,4 ve yüzde 6,5 düzeyinde gerçekleşmesinin beklendiği bildirilmişti.

Temmuz ayında açıklanan Enflasyon Raporu'nun üçüncüsünde ise enflasyonun 2018 sonunda yüzde 13,4 düzeyinde gerçekleşeceği, 2019 sonunda yüzde 9,3'e ve 2020 sonunda yüzde 6,7'ye geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağının tahmin edildiği belirtildi.

Özellikle döviz kurunda oynaklığın arttığı ağustos ayı sonrasında enflasyondaki gelişmeler piyasaların odak noktasına yerleşirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 20 Eylül'de açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) enflasyon tahminleri 2018 için yüzde 20,8, 2019 için yüzde 15,9, 2020 için yüzde 9,8 ve 2021 için yüzde 6,0 olarak yer aldı.

Tüm bu gelişmeler sonrasında yarın açıklanacak enflasyon raporunda tahminlerin, YEP'de bulunan rakamlara yaklaşacağı tahmin ediliyor.

TCMB'nin duruşu dengelenme sürecinin gelişimine bağlı…

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan AA Finans Analisti ve Ekonomist Haluk Bürümcekçi, eylül sonunda yıllık Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 24,5 ile tahminin belirgin üzerinde kalmaya devam ettiğini söyledi.

Bürümcekçi, TCMB'nin son Para Politikası Kurulu toplantısında TL'de son dönem gözlenen geri çekilme, indirim kampanyaları ve sıkılaşan finansal koşulların iktisadi faaliyette belirgin yavaşlama getirmesini dikkate alarak yeni enflasyon gerçekleşmelerini beklemeyi tercih ettiğini dile getirdi.

Bürümcekçi, "Sonuç olarak, karar metninde gerekirse ilave faiz artışı yapılabilir denmesine karşılık, bankanın son dört ayda politika faizini bin 125 baz puan gibi güçlü bir şekilde artırmasına ve iç talepten gelen yavaşlama sinyallerine güvenerek, yeni faiz artışına gerek olmamasını umduğu söylenebilir. Bu duruşun önümüzdeki dönem için yeterli olup olmayacağı ise büyük ölçüde enflasyonun hangi seviyelerde zirveyi göreceğine, dengelenme sürecinin gelişimine ve TL'nin seyrine bağlı olacaktır." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER