Dolar 5,75 bandında

banner37

Artan küresel risk iştahı, TL cinsi varlıkları destekledi; dolar/TL paritesi de pozitif ayrışarak, 5,79 seviyelerindengeriledi

banner87
Dolar 5,75 bandında
banner90
banner8

Dolar/TL kuru, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın geçen haftaki görüşmesi sonrası yatay seyrettikten sonra, artan küresel risk iştahının da desteğiyle aşağı yönlü bir seyir izledi. Erdoğan ve Trump'ın ikili görüşmesinin de gerçekleştiği kasım periyodunda dolar/TL, 5,6865-5,7960 bandında seyir izledi.

Bu bağlamda, geçen haftaya 5,76 seviyesinden başlayan ve Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesinde 5,7960 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, haftanın kalanında ise 5,76 civarında genel olarak yatay bir görünüm sergilemişti. Dün sabaha 5,75 civarında başlayan kur, gün içinde ise 5,7210'a kadar geriledi. ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasına yönelik iyimserlik ve Çin'in faiz indirimi küresel risk iştahını artıran ana nedenler arasında gösterildi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TL'nin küresel risk iştahından pozitif etkilendiğini görüyoruz. Bunun yanı sıra piyasanın gündeminde şu an için yön belirleyici bir gelişme, haber akışı yok. Türkiye piyasalarına baktığımızda hem TL hem borsa açısından son dönemde gelişmekte olan ülke para birimleri arasındaki kötü performansın ardından TL cinsi yatırım araçları önemli bir cazibe sunuyor" şeklinde görüş belirtti.

Söz konusu işlemci, sözlerine şöyle devam etti: "Bu nedenle TL, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında öne çıkabilir. Bugün de benzer bir trend görüyoruz. Olumsuz bir haber akışı olmadığı ve küresel risk iştahında artış olduğu dönemlerle TL ve TL cinsi yatırım araçlarının gelişmekte olan ülke piyasalarında öne çıktığını önümüzdeki dönemde de görebiliriz ancak TCMB'nin faiz kararının yaklaşması ki daha 1 ay var ya da yeni bir gelişme ile bu trend tersine dönebilir."

Piyasalar sonuçtan memnun

Kur, dün 16.12 itibarıyla Türkiye serbest piyasalarında 5,7220/5,7245 seviyesinde işlem görüyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 6,0246/6,0291;Euro/TL ise 6.3294/6.3327 seviyesindeydi. Piyasada yakından izlenen Erdoğan-Trump görüşmesine yönelik de analistler, görüşmelerin dostane bir ortamda geçtiğini ve genel çerçevede olumlu olduğunu ancak S-400, yaptırımlar ve Halkbank gibi konularda net mesajların verilmemesi nedeniyle görüşmelerin piyasada ilk etapta nötr bir etki yarattığını belirtiyor. Bu çerçevede piyasalar bu ana konularda ABD tarafından atılacak adımları izleyecek.

Piyasalarda yönü değiştirecek önemli bir haber akışının olmaması halinde, 12 Aralık'taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimi yapılması beklentisiyle Türk Lirası’nda (TL) baskı da görülebilir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle yüzde 14'e çekti. Erdoğan, geride bıraktığımız hafta sonunda yaptığı açıklamalarda, faiz oranlarının daha da ineceğini belirterek, 2020'de enflasyonun da tek haneli rakama gerileyeceğini söyledi.

Yön belirleyici olmadı

Trump, geçen hafta Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi "Fevkalade" olarak nitelerken, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmesini isteyerek, bunu da ikili ilişkilerin önünde ‘ciddi bir sorun’ olarak nitelendirmişti. Erdoğan ise ABD dönüşü, F-35 uçakları hakkında "Temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu bir netice alırız fakat ben burada Trump'ı çok daha olumlu gördüm. Yaklaşımlarında daha yapıcı gördüm" derken, S-400'ü tamamen kaldırma teklifini egemenlik hakları üzerinde bir tasarruf olarak gördüklerini ve doğru bulmadıklarını belirtmişti.

Rus savunma sistemi S-400'leri satın alması ve Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD kongresi ve zaman zaman da Trump, Türkiye'yi yaptırımlar ile tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu, piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden olan bir etken oldu. TL'nin yanı sıra tahvil piyasaları Halkbank başta olmak üzere bankacılık sektörü de benzer nedenlerle zaman zaman satış baskısı altında kalıyor.

Ticaret görüşmeleri iyimserlik yarattı

Küresel piyasalarda ise Çin'in faiz indirimi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine daha fazla destek verileceği spekülasyonlarını canlandırdı. Çin Merkez Bankası (PBOC) yedi günlük ters repo faiz oranını beş baz puan düşürerek yüzde 2,50'ye indirdi. Bu adım da tahvil getirilerini düşürürken yuanı destekledi. Pekin'in bu son politika değişikliği, ABD ile ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydetme konusunda daha ciddi olacağı beklentilerini de artırdı.

Çin devlet medyası, iki tarafın geçtiğimiz cumartesitelefonda ‘yapıcı görüşmeler’ yaptıklarını bildirdi. Bu telefon görüşmesi, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer ve yine Birleşik Devletler Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında gerçekleşti. Piyasalarda ise Trump'ın azli konusundaki gelişmeler ve ABD-Çin ticaret görüşmeleri de yakından izlenmeye devam ediliyor.

Tahvil ve bono

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise ‘iyiden iyiye’ belirginleşti. Gösterge 10 yıllık tahvilde geçen cuma yaşanan spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 12,41 olmuştu. Gösterge 10 yıllık tahvil de mayıs döneminde yüzde 21 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde ise yine geçen cumaki spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 12,12 seviyesinde gerçekleşti. Dün ise spot kapanışta bileşik getiri ve 16.13 itibarıyla valörde son işlem yüzde 1,.01 seviyesinden kayda geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75