Dolar 5,80 bandında

banner37

Dolar/TL paritesi, Birleşik Devletler-Türkiye arasında yaşanan S-400 gerilimi ve son PPK toplantısındaki olası faiz indirimi beklentileriyleyükseldi

banner87
Dolar 5,80 bandında
banner90
banner8

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini test etmesi sonrası Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelen açıklamalar, iki ülke arasında yeni bir gerginliğin olabileceği endişesine neden oldu ve Türk Lirası (TL) tarafında bu hafta yüzde 1 düşüş yalandı. Geçen hafta 5,6850 seviyesine gerileyen dolar/TL kuru,dün 5,80’lere yükseldi. Kurun dünkü yükselişinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Başkanı Murat Uysal’ın açıklamaları da destekleyici oldu.

Uysal, İstanbul Sanayi Odası (İSO) meclisinde yaptığı konuşmasında, faiz politikasının enflasyona bağlılığını yeniden vurguladı. Son ayda enflasyonun tek haneye gerilemesiyle TCMB’nin 12 Aralık Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimine devam etmesi bekleniyor. Temmuz ve eylül dönemi toplantılarında beklenti üzerinde sert faiz indirimine giden merkezin, yılın son toplantısında yüzde 14 olan politika faizini yüzde 12’ye çekmesi bekleniyor.

ABD verilerinin açıklanmasının ardından doların gün içi güçlü seyrini koruması gelişen ülke paralarının dün negatif bölgede fiyatlanmasına neden oldu. ABD’de 3. çeyrek büyüme yüzde 2,1 olarak yukarı yönlü revize edilirken; reel tüketim ve dayanıklı mal siparişlerinde de artış görüldü.

Kur baskı altında

Piyasalarda Rus hava savunma sistemi S-400'ler için Ankara'da test yapıldığı haberleri nedeniyle ABD-Türkiye ilişkileri daha yakından izlenirken; dolar/TL kuru ise hafta başında işlem gördüğü 5,70'li seviyelerden 5.80'lere yükseldi. Dün piyasalarda Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), ardından da Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın İSO'da yaptığı açıklamalar takip edildi. Dolar kuru, geçen hafta yaklaşık iki ayın en düşüğü olağan 5,6855'e kadar geriledikten 5,70 etrafında oldukça dar bantta seyretmişti.

Türkiye'nin S-400 sistemlerine test edeceği haberi sonrasında ise dolar/TL, Türkiye’de önce 5,75'in üzerine, ardından da dün sabah itibarıyla 5,7730'a kadar yükseldi ve 5,80’ler bandından günü tamamladı. Kur, dün 08.55'te 5,7680/5,7700 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 6,0587/6,0611; Euro/TL ise 6,3494/6,3522 bandında fiyatlanıyordu.

“TL için risk sınırlı”

Piyasa genelindeki olumlu hava, Wall Street endekslerinin yeni rekor seviyelerinde kapanmasını sağlarken; bu iyimserlik, ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik soru işaretleriyle bugünlerde TL'ye tam olarak yansımıyor. İşlemciler, yıl sonunun yaklaşmasının da etkisiyle son dönemde yatay bir seyir izleyen TL'de son iki günde satış baskısının belirginleştiğini ve negatif ayrışma olduğunu doğruluyor ancak bankacılar, değer kaybının ‘sınırlı’ kaldığında da hemfikirler.

Bir işlemci, "Anlaşılan o ki bugün için iki ülke, anlaşmazlıkları daha kötüye götürmemekte kararlı. Bu, TL'de bugün için sınırlı bir risk ve satış baskısı demek. Hem ilişkilerde hem TL'de ne olacağını da bu süreç belirleyecek" ifadelerini kullandı. ABD, Türkiye'ye, S-400'den vazgeçmesi için çağrıda bulunurken; Türkiye ise bunun söz konusu olmadığı mesajı veriyor.

Erdoğan ve Pompeo

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa süre önce ABD'ye bir ziyarette bulunurken, görüşmeleri"Aradaki birçok soruna kökten çözüm getiremedik ama bu meselelerin ilişkilerimizi esir almasına izin vermediğimizi tüm dünyaya gösterdik" söylemiyle özetlemişti.

Son dönemde ABD'li yetkililerin açıklamalarında, Türkiye'nin Washington ile yaşadığı çıkmazı çözüme kavuşturmak için S-400'lerden ‘kurtulması’ gerektiği söylemi öne çıkıyor lakin bu, Türkiye'de kabul görmüş bir yaklaşım değil. İki ülke arasındaki ilişkiler bir süredir daha yakından izlenirken, bu süreç TL'de bazen baskı bazen ise sert kazançlara neden olabiliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma füze sistemlerini test etmeye başlamasının ‘endişe verici’ olduğunu söyledi fakat füzeler kaynaklı sorunları gidermek için Washington ile Ankara arasındaki görüşmelerin de devam ettiğini belirtti.

Son PPK bekleniyor

Piyasalarda yakından izlenen ve TL'de yön belirleyici olabileceği düşünülen bir gelişme ise 12 Aralık'ta yılın son faiz kararı olacak. TCMB, son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle yüzde 14'e çekti ve indirimlerin önemli bölümünün tamamlandığı sinyalini verdi. Banka, ilerleyen dönemde faiz indirimlerine kapıyı kapatmadı ancak sonraki adımların veri odaklı ve daha sınırlı olabileceği sinyali de verdi.

Öte yandan, Reuters'da önceki gün yayımlanan bir haberde ise faiz indirimlerinin tek haneye doğru devamının TL açısından önümüzdeki yıl bir risk oluşturabileceğine dikkat çekildi. Erdoğan, hem faizlerin hem de enflasyonun gelecek yıl tek haneye düşmesini beklediğini vurgulayarak, TCMB'den daha fazla indirim çağrısını tekrarlarken; bankacılar ise tek haneli faizin önümüzdeki yıl TL için bir risk olabileceği görüşünde.

Yatırımcılar, hem TCMB'nin kredibilitesi hem de TL'nin değer kaybı açısından faiz kararlarını ve bu kararlara siyasi etkiyi yakından izliyor. Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden ABD ve Rusya ilişkileri, alınan jeopolitik kararlar ve ekonomide atılan adımlar piyasada TL üzerinde etkili oluyor.

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda yaşanan sert düşüş eğilimi ardından bugünlerde yatay seyir izleniyor. Gösterge 10 yıllık tahvilde önceki gün yaşanan son işlem yüzde 12,53 seviyesinde gerçekleşti. Gösterge 10 yıllık tahvil ise mayıs periyodunda yüzde 21 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde ise dünkü son işlem yüzde 11,89 bandındaydı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75