Dolar 5,80 bandında

banner37

Piyasalarda gözler, PPK toplantısına çevrilmişken; Türkiye’nin iç siyasetindeki eko-politik risk faktörleri TL’yi negatif ayrıştırmaya devam ediyor

Dolar 5,80 bandında
banner90
banner99

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı'nın önceki gün S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yaptırımların incelendiğini açıklaması ardından yükselen dolar/TL,dün 5,75'in üzerinde hareketini sürdürürken;perşembe yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK)toplantısı öncesinde Türk lirasında (TL) negatif ayrışma da devam ediyor.Dolar/TL paritesi, güne 5,75'in hemen üzerinde başladıktan sonra dün 15:54'te 5,7745/5,7760 seviyesinde bulunuyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 6,0749/6,0768;Euro/TL ise 6,3781/6,3811 seviyesinde bulunuyordu.

Söz konusu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarındaki kurlara yansıması da olumsuz oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan doları 5,8000 TL, euro6,4105 TL ve İngiliz sterlini ise 7,1765 TL’den işlem gördü.

Merkez’den yeni indirim bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) temmuzda yaptığı yüklü faiz indiriminin ardından, enflasyonun eylül ve ekim periyotlarında tek haneli seviyelere gerileyeceği beklentisinin de desteğiyle 12 Eylül'de yapılacak PPK toplantısında da 250 baz puan (bp) indirim yapması bekleniyor.Reuters'ın, 23 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda yüzde 19,75 seviyesinde olan politika faizinin eylülde yüzde 17,25 seviyesine çekilmesi; yılsonunda ise yüzde 16 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Türkiye Merkez Bankası’nın eylül toplantısına ilişkin beklentiler 175-450 baz puan indirim aralığında şekillenirken, yılsonu için politika faizi beklentileri de yüzde 12-17 aralığında bulunuyor. Sermaye piyasasında 300-350 baz puan indirimin fiyatlandığını söyleyen bir bankacı ise "Bu miktarda bir indirimin piyasayı bozmayacağını düşünüyorum, hatta 300 bp altında bir indirim, toplantı riski de ortadan kalkmış olacağı için TL'ye bir miktar olumlu bile yansıyabilir" ifadeleriyle, bahse konu beklentilerin nedenini özetledi.

Beklentilerin altında artan enflasyonun TCMB'nin beklenen faiz indirimlerinde elini kuvvetlendireceği görüşünün ardından geçen hafta itibarıyla faiz indirimlerinin 200 baz puanın altında kalmasına ihtimal verilmiyordu. Bankacılar,PPK'de 200-300 baz puan arası bir indirimin TL'de sert bir satış baskısı yaratmayacağını söylüyor.

Alıcılı fiyatlama sürüyor

Yaklaşan PPK toplantısı ve ABD’nin açıklamaları ile haftaya yükselişle başlayan dolar/TL kuru,dün de alıcılı fiyatlandı.ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, önceki gün, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’ler nedeniyle, ilgili yaptırımları incelediklerini ancak henüz bir karar alınmadığını açıkladı. Açıklama sonrası 5,7650 seviyesine yükselen kur, dün de 5,7730’a yükseldi.Perşembe yapılacak PPK toplantısında TCMB’nin 250-300 bp aralığında faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

Gelişen ülke paralarından önceki gün negatif ayrışan TL bugün de düşüş yaşarken, ABD Dolar Endeksi’nin 98,50’ye doğru toparlanma göstermesi ile dün çoğu gelişen ülke parasında düşüş yaşandı.Yaklaşan ECB ve Fed toplantıları gelişen ülkeler için olumlu olsa da petrol fiyatlarının bu hafta yükselişini hızlandırması ile fiyatlarda baskı yaşanıyor. Dolar/TL kurunda 5,78 en yakın direnç olarak izleniyor.

İmamoğlu, Kaftancıoğlu ve Mnuchin…

Küresel düşük faiz beklentileri ve olumlu makro verilerle geçen hafta yönünü aşağı çeviren ve 5,65 seviyesinin altını test eden dolar/TL, geride bıraktığımız cuma, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili kayyum açıklamaları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun beş ayrı suç isnadından 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığı yönündeki açıklamaların ardından yükselişe geçmişti.

Mnuchin'inönceki günTrump yönetiminin Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze sistemi satın alması dolayısıyla yaptırımları incelediğini ancak henüz karar alınmadığını belirtti; ayrıca Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısını da izlediğini açıkladı. ECB'nin zayıflayan ekonomiyi canlandırmak için yeni destekler vermesi bekleniyor. ECB'nin para politikasını gevşeteceğine dair beklentiler kuvvetlenirken, diğer küresel merkez bankaları da para politikalarını gevşetiyor.Piyasada ayrıca jeopolitik gelişmeler, kabine revizyonu söylentileri de takip edilen konular arasında yer alıyor.

Tahvil ve bono

Tahvil piyasasında geçen hafta enflasyon verisi sonrası 50 baz puanının üzerinde düşüş yaşanmıştı. Gösterge 10 yıllık tahvilde önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 15,62;valörde son işlemde yüzde 15,53 seviyesindeydi. Önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 15,78;valörde son işlemde yüzde 15,66 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta yüzde 15,59 seviyesinde bulunuyordu.

Ons altın ayın en düşüğünde

Ticaret savaşları ile yükselişe geçen altın, merkez bankalarının genişlemeci politikaya geçmeleri ve risk iştahının da azalması ile son 6 yılın zirvesine çıktı.Ağustos dönemindeki sert atağı ile dört ay üst üste en iyi kazancı sağlayan yatırım aracı olan altın, eylülün ilk haftasında düşüş yaşıyor. Kıymetli metaldeki bu düşüşte kâr satışları, ABD ve Çin arasında ekim itibarıyla yeniden müzakere kararı alınması ve merkez bankalarının etkisi oldu. Genişlemeci politikanın devam edeceği beklentisi gelişen ülke varlıklarını destekledi ve risk iştahını bir miktar düşürdü.

Türkiye içinde rekor kırılmasının ardından hem ons hem de dolar kurundaki gerileme ile fiyatlar son haftada düşüş yaşıyor. Dün dolar/TL kurunda hafif yukarı yönlü hareket olmasına karşın onsun yaklaşık bir ayın en düşüğüne inmesi ile gram fiyatları da 275 TL’ye geriledi ancak bu seviyeler dahi yüksek ve gram fiyatlarında da yükseliş trendi korunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75