banner6

Dolar 6,10’lar bandında

banner37

Dolar/TL paritesi, dün korona virüsü endişelerinin ve jeopolitik risklerin etkisiyle gün içinde 6,12'yi aştı; gram altın ise ‘güvenli liman’ talebiyle rekor tazeledi

Dolar 6,10’lar bandında
banner150

banner150

banner99

Küresel piyasalarda korona virüsünün etkisi dün itibarıyla oldukça yükseldi ve hem can kaybı hem de vaka sayısının artmasıyla küresel ekonomi üzerindeki hasarın da ciddi boyutta olacağı kaygısı satışları hızlandırdı. Türkiye içinde ise küresel risklerin yanında faiz indiriminin Türk Lirası (TL) talebini azaltması ve jeopolitik risklerin artması ile TL varlıklardaki satış da diğer gelişen ülke varlıklarına göre epey fazlaydı.

Suriye rejim güçlerinin saldırılarının ardından Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) patriothava savunma sistemi istediği haberleri geldi. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise “Patriot bataryası desteği olabilir” dedi. ABD kanadında ise dün bu konunun değerlendirildiği ancak henüz karar verilemediği yönünde haber akışı vardı.

Yine Türkiye içinde jeopolitik risklerin yüksek olması nedeniyle TL varlıklardaki satış da kendi grubuna göre çok daha fazlaydı. Türkiye serbest piyasalarında önceki gün 6,10 seviyesinin üzerine çıkan dolar/TL kuru, dün gün içinde 6,1250'ye çıkarak 24 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi görürken; Euro/TL de 6,62’ye yaklaştı.

Virüsün küresel ekonomiyi zayıflatacağı endişesi ile güvenli varlıklara talebin artmasıyla ons altın dün bin 636 dolar seviyesine çıktı. Ons ve dolar kurundaki yükselişle gram altın da 322 TL’yi görerek tarihi rekor tazeledi. Önceki gün sert bir kayıp veren BİST 100 ise dün de 115 bin puan altını test etti ve günlük bazdaki düşüşünü hafta kapanışında da sürdürdü.

Altın yedi yılın en yükseğinde

Portföy yatırımcıları, korona virüsünün Çin dışında tehlikeli bir şekilde yayılması ile güvenli limanlara doluştuğundan, altın fiyatları yedi yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. Güney Kore’de tespit edilen vaka sayısı 200’ü geçerken, virüsün gelişmiş sağlık sistemine ve güvenilir verilere sahip ülkelerde bile kontrol altına alınmasının zor olabileceğine ilişkin işaretler de yatırımcıları alarma geçirdi.

Bu bağlamda altın yüzde 1,1 artışla bin 637 dolar 65 cente yükseldi ve gün içinde gördüğü yüksek seviye olan bin 639 dolar 25 centten uzaklaşmadı. Spot altın yüzde 1,0 yükselişle bin 635 dolar 17 cente ulaştı; böylelikle bu yılın başından düne kadar yüzde 7,8 bandında yükseldi.

Goldman Sachsanalistleri, sarı metal için hedeflerini yükselten Citigroup’u takip etti. Çeşitli medya raporlarına göre Goldman, yakın vadeli artışların bin 750 doları zorlayabileceğini lakin salgının ekonomik etkisi ikinci çeyreğe de uzarsa bin 850 doları da görebileceğimizi ve bunun da merkez bankalarında büyük bir karşılığa sebep olabileceğini söyledi.

Goldman, dünkü bülteninde “Verim için devam eden araştırma, portföy çeşitliliği için artan talep ve daha yüksek siyasi belirsizlikle yönlenmiş böyle bir ralli görüyoruz. Altın, mevcut salgın, ters dolarizasyon ve negatif reel gelirler gibi jeopolitik risklerden korumak için stratejik bir tahsis” yazdı.

Saxo Bank stratejisti Ole Hansen, 10 yıllık reel verimlerin yüzde -0,15 ile yedi yılın en düşük seviyesinde olduğunu ifade etti. Yakın dönemli olası artışı da bin 690 dolar olarak tahmin etti.Bu haftanın başlarında Citigroup da gelecek veya sonraki yıl için altının iki bin doları görebileceğini tahmin etmişti.

Çin ve Güneydoğu Asya’daki merkez bankaları da bilindiği üzere kendi ekonomilerini desteklemek için genişleme politikası uygulamıştı fakat ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu trendi takip edeceğine dair henüz bir emare yok ama yine de tahvil yatırımcıları bu yöndeki bahislerini gittikçe artırıyor gibi görünerek ABD’nin iki yıllık verimlerini yüzde 1,38’e düşürdü. 30 yıllık Hazine verimi ise dün itibarıyla yüzde 1,91 ile tüm zamanların düşük seviyesini gördü.

Öte yandan, gümüş de dün 18 dolar 49 cente çekilmeden, 18 dolar 56 cent ile altı haftanın en yükseğini gördü. Platin,yüzde 0,9 artışla 987 dolar 30 centten işlem gördü. Genellikle altınla ters yönde hareket etmeye eğilimli bakır ise yüzde 0,3 düşüşle 2 dolar 58 cente geriledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104