Dolar 6,13’ler bandında

banner37

ABD Dolar Endeksi, teşvik paketinin de etkisiyle küresel piyasalarda yükselirken; dolar/TL paritesinde önceki gün yaşanan sert yükseliş dün de sürdü

banner87
Dolar 6,13’ler bandında
banner90
banner99

Suudi Arabistan’ın Rusya ile arz kesintisi konusunda anlaşamaması ve ardından hem üretimi artırma hem de fiyatları düşürme kararı almasıyla petrol, günlük bazda yüzde 30 düşerek son yılların en sert kaybını yaşadı. Petrol fiyatlarındaki kayıp, piyasalarda önceki gün itibarıyla volatiliteyi de artırdı. Hisselerde sert düşüş sonrası Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya ve İngiltere tahvillerinde de rekor düşük seviyeler görülürken; altın ise ‘güvenli liman’ talebi ile yükseldi.

Gelişen ülke paralarında (GOP) da rublenin dolar karşısında yüzde 10’a yakın kayıp yaşaması ile düşüşler oldu. Haftayı 6,09 seviyesinde kapatan dolar/TL kuru,önceki gün açılışta 6,20 seviyesine yükselmiş, ardından 6,09’a gerilemiş ancak günü 6,14 seviyesinde tamamlamıştı. Kur,Türkiye serbest piyasalarında dünün ilk yarısında en yüksek 6,1585’i görmesinin ardından son saatte 6,13 bandının üzerinde işlem görüyordu.

ABD Dolar Endeksi’nin önceki gün Eylül 2018 sonrası en düşük seviyeye gerilemesi ve kapatılan pozisyonların da Euro alımlarını desteklemesi ile Euro/dolar önceki gün 1,15’e çıkarak son ayların zirvesini görmüştü. İlk şokun ardından dün dolarda toparlanma vardı ve endeks, 96,0 seviyesine doğru yükselirken; Euro/dolarda 1,1335’e geriledi. Dolar, dün majör paralardan en çok Japon yeni karşısında yükseliş yaşadı. Önceki gün 101,0 seviyesine gerileyerek 3,5 yılın en düşüğüne inen dolar/yen,dün en yüksek 105,0 seviyesini görerek günlük bazda yüzde 2,5’in üzerinde primli fiyatlanmasının ardından 103,70 üzerinde işlem gördü.

Piyasalarda düşüş, küresel büyümede aşağı yönlü revizyon ve petrol üretici ülkelerin de arz kesintisine gitme kararını görüşmesinde etkili olan konu ise uzmanlara göre korona virüsü. Virüs, özellikle İtalya ve İran’da can kaybını artırıyor ve karantina alanları da genişlemeye devam ediyor. ABD’de de can kaybı olduğu biliniyor.

Altına talep sürüyor

Korona virüsü nedeniyle can kaybı ve vaka sayısının artması piyasaların da negatif fiyatlamaya devam etmesine neden oluyor. Önceki gün yaşanan petrol şokunun ardından borsalar dün toparlama gösterdi ve altın da önceki günkü atağının ardından dün düşüş yaşadı.

Virüs nedeniyle küresel ekonomik risklerin artması ve buna bağlı, merkez bankalarının da faiz indirimi başta olmak üzere genişlemeci politikalara gideceği beklentisiyle son yedi yılın zirvesine çıkan altın, dün bin 650 dolar üzerinde hafif satıcılı fiyatlandı.

Belirsizliklerin artmasına paralel, sert yükselişler gösteren altın, 2020’nin ilk üç ayında en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Sene başında ABD-İran gerginliği ile bin 600 doların üzerine çıkan kıymetli metal, korona virüsünün küresele ekonomiye verdiği sert hasarla bin 700 dolar seviyesine kadar yükseldi.

Piyasalar bu haftaya petrol şokuyla başladı ancak İtalya’daki can kaybının giderek artması, ülkedeki karantina alanının genişletilmesi ve vakaların Lübnan’da da can kaybına neden olması, uzmanlara göre, virüs nedenli negatif fiyatlamanın devam etmesine neden oluyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dün virüsün başladığı şehre giderek etki alanının azaldığına dair açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump’ın da Beyaz Saray’da yaptığı ve ABD’de virüsün yayılma hızını engellemek için alınacak tedbir ve teşvikleri kapsayan detaylı açıklaması dün izlendi.

Altın fiyatları, önceki günkü atak sonrası dün bir miktar düşüş yaşasa da piyasada talep görmeye devam etti ve ekonomistler, kısa vadede yeniden bin 700 dolar atağını çok olası görülüyordu. ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere merkez bankalarının adımlarının da altın fiyatlarını desteklemesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75