Dolar 6.50 TL’yi aştı

banner37

Kovid-19 salgını, dünya ekonomilerini tehdit etmeyi sürdürürken; yatırımcıların ‘panik satışları’ ve ‘güvenli liman’ arayışları, ABD Dolar Endeksi’ni de yükseltti

banner87
Dolar 6.50 TL’yi aştı
banner90
banner8

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tehdidinin ne kadar süreceği ve ekonomi üzerindeki etkisinin nasıl olacağı konusundaki belirsizlikler nedeniyle dünya genelinde piyasalar çalkalanırken, yatırımcılar da ellerindeki tüm riskli varlıkları satarak nakite ve uzmanlara göre ‘doğal olarak’ Amerikan Doları’na yönelmeye başladı. Bu da doların hemen hemen tüm para birimleri karşısında yükselmesine yol açtı.

Dolar/TL kuru, dün öğle saatleri itibarıyla spot piyasada 6.50 eşiğini aştı. Euro da 7.06 seviyesinde işlem görüyordu. Dolar kuru en son 2018 yılının temmuz ve eylül periyotlarında 6.50 liranın üzerini görmüştü.

Euro/dolar paritesi, analistlerin destek olarak nitelendirdiği 1.10'un altına dün itibarıyla gerileyerek 1.0910 seviyesinden işlem gördü. Güvenli liman arayışındaki yatırımcı alımları ile yükselişini sürdüren dolar endeksi, önceki günün yılın zirvesi olan 101.7'ye çıkmasının ardından dün 101 seviyesinde dengelendi.

Analistler, Kovid-19 salgınına ilişkin haber akışı ve ekonomi yönetimlerinin aldığı tedbirlerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirterek, teknik açıdan dolar/TL'de 6.55'in direnç olarak izleneceğini kaydetti.

Dolar, dün bütün önemli para birimlerine karşı da yükseldi. İktisatçılara göre, belirsizliklerin arttığı bir dönemde yatırımcıların dolara yönelmesi, Amerikan ekonomisine güvenlerinden çok, doların halen dünyada en geçerli para birimi olarak görülmesinden kaynaklanıyor.

Amerikan Merkez Bankası Federal Reserve'ün üst üste faiz indirimleri piyasaya enjekte ettiği trilyonlarca dolara rağmen doların değerinin artmasındaki ana etken, yatırımcıların bu güvenli liman arayışı olduğunu gösteriyor. Son bir haftada dolar karşısında en fazla değer kaybedenler Meksika pesosu ve Rus rublesi gibi yükselen ekonomi para birimlerinin yanı sıra Koronavirüs’le mücadelede ‘sürü bağışıklığı’ ile diğer ülkelerden farklı ve daha riskli bir yol izleyen İngiltere'nin para birimi sterlin oldu.

Bitcoin’de ivme yukarıya döndü

Lider kripto para birimi Bitcoin, uzun süre 5 bin 500 ve hatta 5 bin dolar altında işlem gördükten sonra, dün yeniden 5 bin 500 doların üzerine çıkmayı başardı.Bitcoin/dolar işlem çifti, piyasaların dünkü kapanış saatlerinde 5 bin 700 doların üstüne çıktı ve 24 saat içerisinde yüzde 10’luk bir yükseliş elde etti.

Bitcoin’in yanı sıra toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum da yüzde 10’un üzerinde bir yükseliş yakaladı. Birçok yatırımcı, iki kripto paranın dünkü yükselişinin sebebini merak ederken, dijital para uzmanları, bunun Avrupa’nın açıkladığı destek ile ilgili olduğu tahmin ediliyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dün yayımlanan bir açıklamasında tamı tamına 750 milyar Euro değerinde bir destek paketi sunacaklarını belirtti. Daha önce Avrupa’nın çeşitli ülkelerinin merkez bankaları bireysel planlar açıklarken bu sefer direkt olarak ECB tarafından yapılan bu duyuru, piyasalarda büyük yankı buldu.

ECB, buna ek olarak finansal önlemler konusunda hiçbir limit veya sınırlama olmadığını da vurgulayarak parasal genişlemede durmayacaklarını gösterdi. Eko-politika uzmanlarına göre Başkan Christine Lagarde tarafından yapılan bu açıklama, ABD Federal Rezerv’in stratejisinin bir benzerini temsil ediyor ve Bitcoin’in sınırsız para basan merkez bankalarına karşı bir önlem olarak geliştirilip piyasaya sürülmesi, sonunda etkisini göstermeye başladı gibi gözüküyor. Bitcoin’deki yükselişin, mayıs periyoduna kadar sürmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75