Dolar 6.98’ler bandında

banner37

Dolar/TL paritesi, azalan risk iştahına paralel yükselişini haftanın son işlem gününde de sürdürürken; gram altın ise rekor tazeledi

banner87
Dolar 6.98’ler bandında
banner90
banner8

   Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının küresel ekonomiyi durdurması ve risk iştahının da azalması ile finans piyasalarında güvenli varlıklar talep görürken, reel sektörde ise oldukça sert düşüşle yaşanıyor.

   Buna göre, önceki gün Türkiye içi piyasalar, 23 Nisan nedeniyle tatildi; Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklandı ve başvurular son haftada dört milyonun üzerinde oldu.

   Böylelikle, Koronavirüs salgının etkisini gösterdiği tarihten bu yana yani 1,5 ay içinde ABD’de 27 milyona yakın kişi işsiz kaldı. Bu rakam, 2008 krizindekinin iki katından bile fazla.

   ABD başta olmak üzere büyük ekonomilerdeki durgunluk ve petroldeki düşüşle gelişen ülke paralarında da baskı arttı. TL tarafında ise hafta içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 100 baz puan (bp) ile beklenti üzerinde faiz indirmesi, mevcut risklerin üzerine eklenince dolar/TL kuru 7,0 seviyesine çıktı. Bu seviye, 2018 kur şoku sonrası kayda geçen en yüksek seviye oldu.

   Türkiye serbest piyasalarında önceki gün 6.93 seviyesi altını gören dolar/TL kuru,dün gün içinde 6.99’a çıkmasının ardından son saatte 6.97’nin üzerinde işlem görüyordu. Yine dün açıklanan sektör verileri, nisan döneminde Koronavirüs nedeniyle sert düşüşler yaşandığını bir kez daha gösterdi.

   Güven Endeksi nisan periyodunda hizmet sektöründe yüzde 50,1, perakende ticaret sektöründe yüzde 26,0 ve inşaat sektöründe de yüzde 42,2 azaldı. Kapasite kullanımı 13,7 puan azalarak yüzde 61,6 oldu. Reel kesim güven endeksi 32,9 puan azalarak 66,8 oldu. Dün ayrıca ABD’den gelecek dayanıklı mal siparişleri de piyasalarda takip edildi.

   KKTC serbest piyasalarında ise her üç paritedeki yükseliş sürdü ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları 6,9882 TL, Euro7,5693 TL, İngiliz Sterlini ise 8,6300 TL’den fiyatlandı.

Gram altında direnç 400 TL

   Öte yandan, hafta içinde bin 660 dolar seviyesine gerileyen ons altın, ABD Başkanı Donald Trump’ın hem İran’a dair açıklamaları hem yeni teşvik paketinin onaylanması hem de Koronavirüs ilacının istenen etkiyi göstermemesi ile tekrar yükselişe geçti.

   ABD’nin 2020 başında İran’ı tehdit etmesi ve İran’ın da karşılık vermesi ile bin 612 dolar seviyesine çıkarak altı yılın zirvesini gören altın, Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgınıyla yükselişini hızlandırdı. Kıymetli, metal, mart döneminde Koronavirüs’ün ABD’de çok büyük oranda artması ve ekonomik faaliyetlerin de durması ile altın ataklarını hızlandırırken; ABD Merkez Bankası’nın(Fed) faiz indirimi ve varlık alımı ile finans piyasalarındaki satışları dizginleme çabasıyla bin 700 doların üzerine çıktı.

   Keza, son haftalarda bin 700 dolar üzeri atak yapmasının ardından her geri geri çekilmeden sonra yeniden yükseliş yaşayan altın, bu hafta ise bin 660 dolar seviyesinden tekrar bin 738 dolar seviyesine çıktı.

   Ons tarafındaki hareketlilik ile rekor tazelemeye devam eden gram altın isebu hafta hem dolar/TL kurunun 7.0 seviyesinigörmesi hem onsun yeniden bin 700 dolar seviyesini aşması ile 385 TL üzerindeki hareketini korudu.

   Türkiye piyasalarınınönceki gün kapalı olmasına rağmen onstaki hareketle 387 TL’ye çıkan gram, dün 389 TL’nin üzerine çıkarak tarihi zirveyi yeniledi. Gram fiyatında 400 TL önemli direnç olarak izleniyor ancak sürekli rekor tazelenmesi de geri çekilmelerdeki destek seviyelerini yukarı taşıyor. Gram fiyatında, geçen hafta görülen kısa vadede 370 TL en yakın destek olarak izleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75