Dolar 7,00 bandı civarında

banner37

Dolar, ‘güvenli liman’ algısı ve düşen risk iştahıyla gelişen ülke paralarını baskılamaya devam ederken; majör kurlar karşısında ise yatay seyrediyor

banner87
Dolar 7,00 bandı civarında
banner90
banner8

   Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının küresel büyümeye yarattığı negatif etki ve azalan risk iştahı ile dolar cazibesini korurken, gelişen ülke paralarında ise baskı devam ediyor.

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB)geçen hafta 100 baz puan (bp) ile beklenti üzerinde faiz indirmesi sonrasında 7,0 seviyesini test ederek Ağustos 2018’deki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gören dolar/TL kuru, haftayı 6,95’in üzerinde tamamlamıştı.

   Yine geçen haftanın son işlem gününde 100,88 seviyesine yükselen ABD Dolar Endeksi, yeni haftanın ilk işlem gününde 100,0 seviyesi altında işlem görürken; dolar da majör paralardan Euro karşısında 1,0850 yakınında hafif satıcılı, sterlin karşısında ise 1,2450 yakınında yüzde 0,45 satıcılı işlem gördü. Avustralya Doları ise yüzde 0,80 ile en iyi performansı gösterdi.

   Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) kararı ile Japon yeni yükseliş yaşarken, dolar/yen paritesi de 107,0 seviyesinde işlem gördü. BoJ, tahvil alımındaki sınırı kaldırdığını açıkladı ve böylelikle şirket tahvilleri alımlarını da artırdı. Keza, parasal genişleme ölçüsünü de genişletti.

   Gelişen ülke paralarının (GOP) çoğu, dünün ilk yarısında dolar karşısında hafif yükseliş yaşarken; Güney Afrika randı en iyi performansı gösterdi. Tayland bahtı ve Meksika pesosunun sınırlı düşüş yaşadığı ilk yarıda TLyüzde 0,35 ile dolar karşısında en çok düşüş yaşayan gelişen ülke parası konumundaydı. Dolar/TL kuru, dün 6,9925 seviyesine çıkarak günlük bazda yükseliş yaşamaya devam etti.

   Uzmanlara göre, Türkiye serbest piyasalarında geçen hafta 7,0 seviyesine çıkmasının ardından geri çekilmelerde 6,93’ü koruyan kurda 7,0-7,05 aralığı en yakın yükseliş bölgesi olarak izlenirken; haftanın devamında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) gelecek açıklamaların gelişen ülke paralarını desteklemesi durumunda 6,90 altına gerilemeler yaşanabilir.

   Bilindiği üzere Fed, Covid-19 salgınının ekonomiye hasarını dizginlemek için iki defa faiz indirimi yaparken, varlık alımlarını da sınırsız duruma getirdi; EBC de benzer şekilde varlık alımlarını artırdı. Merkez Bankalarının son hamlelerin ardından geçen sürece dair değerlendirmeleri yakından takip edilecek.

   KKTC serbest piyasalarında ise sterlin kurundaki yükseliş yeni haftanın başında da devam ederken, dolar ve Euro’da görece bir gerileme yaşandı. Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları 6,9868 TL, Euro7,5495 TL, İngiliz Sterlini ise 8,6552 TL’den fiyatlandı.

Tahvil faizleri düşüşte

   Öte yandan, Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankaları daha çok kredi vermeye, tahvil alımına gitmeye ya da TCMB ile swap yapmaya yönelten kararı sonrası TL cinsi tahvil getirilerinde sert düşüşler dün de devam etti. Hazine'nin geçen hafta düzenlediği ihaleye de bankaların ilgisi BDDK kararı sonrası oldukça arttı.

   Covid-19’un etkilerini sınırlamak için tahvil alımlarını artıracağını açıklayan TCMB'nin 30 Mart'tan beri alımları nominal 22.2 milyar TL, piyasa değeri olarak 28.5 milyar TL'ye ulaştı. Piyasa değeri açısından 28.5 milyar TL'ye ulaşan bu alımın 15.6 milyar TL'sini İşsizlik Sigortası Fonu'ndaki Hazine tahvilleri kaynaklı Piyasa Yapıcı bankalar aracılığıyla yapılan alımlar oluşturdu.

   BDDK kararı, geçen hafta getirilerde sert düşüşe neden olmuştu. Yılın başında tek haneye yaklaşan gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri bir önceki cuma günü son işlemde yüzde 14,13 bileşik seviyesindeydi; geçen hafta ise son işlem yüzde 11,84 olarak kayda geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75