Dolar 7,00 bandını test etti

banner37

Dolar endeksi, Covid-19’la mücadele kapsamında planlanan teşvik paketinin netleşmemesi nedeniyle düşüşünü sürdürdü; TL cinsi varlıkları ise değişime eşlik edemedi

Dolar 7,00 bandını test etti
banner90
banner8

   Dolar kuru, önceki gün Türkiye serbest piyasalarının kapanış saatinde 6,97 TL seviyesinde hareket ederken; düne ise 6,95 TL seviyesinden başladı.

Dolar/TL paritesi, gün içerisinde en düşük 6,8794 TL seviyesini, en yüksek ise 7,0550 TL seviyesini görürken; dünün kapanış saatlerinde 7,0430 TL bandında hareket ediyordu.

   Euro fiyatları ise dün gün içerisinde en yüksek 8,3997 TL'yi görerek,piyasaların dünkü kapanış periyodunda 8,3885 TL seviyesinde bulunuyordu.

   Sterlin de aynı dakikalarda 9,2730 TL seviyesinden işlem görüyordu.

   Doların, dünyada en çok işlem gören majör altı para biriminin karşısındaki değerini gösteren ABD dolar endeksi, dün yüzde 0,85’likbir düşüşle 92.59 seviyesinde; Euro/dolar paritesi ise dünkü kapanışta 1.1893 seviyelerinde bulunuyordu.

   Analistler, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan ve görüşmeleri devam eden 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi ile salgının tedavisine yönelik haber akışının gündemdeki yerini hafta kapanışına kadar koruyacağını bildirdi.

KKTC serbest piyasalarında ise dolardaki düşüş sadece bir işlem günü sürdü, diğer kurlardaki yükseliş ise devam etti. Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan doları 6,9969 TL, Euro 8,2960 TL ve İngiliz sterlini de 9,1893 TL’den fiyatlandı.

TL swap faizi yüzde 38’e kadar geriledi

   TL likiditenin son bir yılda atılan adımlarla neredeyse yok olma noktasına geldiği Londra swap piyasasında gecelik TL faizi önceki gün yüzde 1.050'ye yükseldikten sonra dün itibarıyla yüzde 38 seviyesine kadar geriledi.

Swap faizi, en son tam gün işlem olan 29 Temmuz'da yüzde 6,8, 30 Temmuz'da ise yüzde 30 bandındaydı.

Likidite sıkışıklığı nedeniyle piyasada bulamadığı likiditeyi Türk varlıklarını elden çıkararak aşmak isteyen yabancıların satışıyla BIST-100 endeksi önceki gün sert düşmüştü. Satış baskısı,kredi temerrüt takası (CDS) ve tahvil bono piyasasındada gerçekleşmişti.

   Piyasalarda geçen hafta belirginleşen endişeler, uzmanlara göre, kamunun 2019'dan beri 110 milyar dolara ulaştığı tahmin edilen döviz satışlarının yeni kaynak olmaksızın sürdürülebilirliğine dair soru işaretlerine dayanıyor. Dolar/TL de bu endişelerle 7 civarında baskı altında kalmayı sürdürüyor. Baskı, kamunun döviz arzı ile dengelenen dolar/TL'den ziyade diğer TL cinsi piyasalarda daha belirgin hissediliyor.

   Bankacılar, Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun(BDDK) öz kaynağa göre yüzde 1'e kadar yaptığı swap sınırlamaları başta olmak üzere son 1,5 yıldır yapılan düzenlemelerin bir sonucu olarak bu piyasada likiditenin kuruduğunu belirtiyor.

   Keza, önceki gün bir bankacı, "Her ne zaman Londra swap piyasasında TL'ye yönelik bir talep olsa faizlerin akıl almaz rakamlara fırladığını görüyoruz. Aslında likiditenin olmadığı piyasada yaşananlar tam olarak bir gösterge kabul edilemez ancak böyle bir sürecin yaşanması bile TL açısından endişe verici" demişti.

TCMB37.46 milyar TL kullandırdı

   Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), repo piyasasında Piyasa Yapıcı (PY) bankalara 37.46 milyar TL kullandırdı. TCMB repo piyasasında PY bankalara önceki gün 34.04 milyar TL kullandırmıştı.

TCMB, 17 Haziran 2019'da Finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla PYbankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verildiğini duyurmuştu.

   Buna göre, gecelik vadeli repo işlemleri yoluyla kullandırılan söz konusu likidite imkânına uygulanacak faiz oranı, Merkez Bankası politika faiz oranının 100 baz puan (bp) altında olacak şekilde belirleniyor.

İhalede basit faiz yüzde 7,25, bileşik faiz ise yüzde 7,52 seviyesinde oluştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 12:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75