Dolar, 8,5 ayın zirvesinde

banner37

Azalan risk iştahı ile güvenli limanlara yönelik yüksek talep, artan jeopolitik risklerle birleşti; gelişen ülke paralarının tamamı değer yitirdi

Dolar, 8,5 ayın zirvesinde
banner8

Çin Merkez Bankası (PBoC), önceki gün 200 milyar yuan tutarındaki bir yıl vadeli kredilerde uyguladığı faiz oranını 10 baz puan düşürerek yüzde 3,25'ten yüzde 3,15'e indirdiğini açıklamıştı. Piyasalarda yaşanan satışları kontrol altına almak için şubat periyodu başından itibaren faiz indirimi ve likidite desteğiyle müdahalede bulunan PBoC, kendi elinden geldiğini yapsa da virüsün ülkede tüm yaşamı durdurması şirketlerin de kazançlarında ciddi düşüşe neden oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeli teknoloji devi Apple, bilindiği üzere üretimini Çin’de gerçekleştiriyor ve son iki ay içinde virüsün ülkedeki hayatı durdurması nedeniyle 2020 ilk çeyrekte ciro hedefini tutturamayacağını açıkladı.

Virüsün Çin ekonomisi ve küresel ekonomiye ne oranda maliyet oluşturduğunu bilmek mümkün değilancak ülkedeki üretim ve tüketimin durma noktasında gelmesi ilk çeyrek üzerinde ciddi bir baskı oluşturacağını gösteriyor. Piyasalar da Apple’ın açıklaması sonrasında etkilerin tahmin edilenin ötesinde olabileceği kaygısıyla düne düşüşle başladı.

PBoC’nin desteği ile haftaya iyi başlayan piyasalarda dün satış etkili oldu ve risk iştahının azalması da güvenli varlık talebini arttırdı. Önceki günbin 580 dolar seviyesinde işlem gören ons altın, dün bin 590 dolar seviyesine yükseldi; yen ve frank da dün yükseliş yaşadı. Risk iştahının azalması ile dün neredeyse tüm gelişen ülke paralarında (GOP) düşüş kaydedildi. Günün ilk yarısında en çok kaybedenler ise ruble, Güney Afrika randı, Güney Kore wonu ve Türk lirası (TL) oldu.

Keza, geçen hafta 6,0680 seviyesine çıkarak mayıs dönemi sonrası en yüksek seviyeyi göre dolar/TL kuru, önceki gün 6,04 direnci üzerinde yatay seyir izlemişti. Kur, dün ise küresel piyasalarda gelişen ülke paralarının değer kaybetmesi ile 6,07’ye yaklaştı.

Yine, iki hafta önce 6,0 seviyesini aşan kur, geri çekilmelerde 6,04 seviyesini korudu. Kurun yükselişinde, eko-politika uzmanlarına göre, küresel gelişmelerin yanında Türkiye içinde Suriye meselesi de etkili oluyor. Ayrıca bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde de TL satışları etkili oldu.

GOP’lerin tamamı eridi

Risk iştahının yeniden azalması ile güvenli varlıklar dün değer kazanırken, gelişen ülke varlıklarında ise düşüş yaşandı. ABD Dolar Endeksi’nin son dört ayın zirvesine çıkmasına karşın, altın çok sınırlı geri çekilme yaşadı. Güvenli varlık talebinin artması ve Euro Bölgesi göstergelerinin zayıflığın devam ettiğini teyid etmesiyle Euro, geçen haftayı kayıpla tamamlamış ve 1,06’ya düşerek yaklaşık dört yılın en düşük seviyesine inmişti. Dün ise frank ve yen tarafındaki talep devam etti.

Gelişen ülke paraları ise dün dolar karşısında düşüşteydi. Dolar/TL kuru, dün 6,07’ye çıkarak 28 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi gördü. BİST 100 tarafında da küresel fiyatlamalara bağlı düşüş vardı ve endeks, gün içinde 119 bin 530 puana gerilemesinin ardından son saatte 120 bin üzerinde yüzde 0,50 kayıp yaşıyordu.

Öte yandan, Almanya ekonomisine dair beklentileri gösteren ZEW Endeksi, şubat döneminde 26,7’den 8,7’ye çok sert düşüş yaşadı. Cari koşullar endeksi de eksi 9,5'ten -15,7'ye geriledi. Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisi olan Almanya’da imalat başta olmak üzere sanayi ve hizmet tarafında 2018-2019 döneminde sert düşüşler yaşandı. Ticaretin de azalması ile ekonomik durgunluk yaşayan ülkede yatırımcıların da güveni azaldı.

Avrupa, Çin ile ticareti en fazla olan bölgelerin başında geliyor ve Çin’deki korona virüsünün hayatı felç etmesiyle ticaret de önemli sekteye uğradı. Ayrıca brexit ve bölgeye dair diğer sorunların da sürdüğü bu ortamda göstergelerde de sert düşüşler yaşanıyor.

Ayrıca, geçen hafta açıklanan Euro Bölgesi sanayi üretiminin son dört yılın en sert düşüşünü yaşaması ile değer kaybını genişleten Euro, dün dolar karşısında 1,0815 ile son iki yılın en düşük seviyesini gördü. Euro/dolarparitesi, günlük bazda kaybını 12. güne taşıdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75