Dolar ayın en yükseğinde

banner37

Dolar/TL paritesi, TCMB'nin ZK adımı ve artan jeopolitik endişelerle artış yaşadı ve dün 5,75 seviyesini test etti

banner87
Dolar ayın en yükseğinde
banner90
banner99

Dolar/TL kuru Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kredi büyümesini teşvik eden zorunlu karşılık (ZK) adımı ve artan jeopolitik endişelerle yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesi olan 5,75'i test etti; TL'deki değer kaybı, tahvil bono getirilerine de yükseliş olarak yansıdı. Bir süredir benzer ülkelerden pozitif ayrışma yaşayan TL, dün ise gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerinin başında yer alıyordu.

TL'nin dün dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 1'i aşarken, benzer ülke para birimlerinde yüzde 1,5 değer kaybı ile yüzde 0,5 değer kazancı yaşandı. İşlemciler, TL'nin Arjantin'den sonra en çok değer kaybı yaşadığını söyledi ve bu kayıp ve negatif ayrışmayı da TCMB'nin ZK adımlarının kamu bankalarına getireceği 20 milyar TL'nin üzerindeki likidite artışı ve Suriye'de artan gerginliğin jeopolitik endişeleri artırmasına bağladı.

Bütün bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması da olumsuz oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Euro 6,3723 TL; Amerikan Doları 5,7455 TL; İngiliz Sterlini ise 6,9575 TL’den fiyatlandı.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

TCMB'nin ZK kararı öncesi önceki gün 5,5950 seviyesinde işlem gören dolar/TL kuru, karar sonrası 5,6585'e kadar yükseldi. Dün de yükselişini sürdüren dolar/TL, yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesi olan 5,75'i test etti. Dolar/TL, dün 16:39'da 5,7310/5,7345 seviyesinde işlem gördü.Aynı saatte sepet bazında TL 6,0391/6,0440; Euro/TL ise 6,3468/6,3528 seviyesindeydi.

TCMB, önceki gün ZK oranlarını ve ZK'lere ödenen faizleri/nemaları TL kredilerin yıllık büyüme oranı ile ilişkilendiren yeni bir sisteme geçtiğini açıkladı. TCMB'nin yeni uygulamasıyla kredi büyümesi yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olan bankalar, ZK oranlarında 1 yıldan kısa vadeler için indirim sağlayacak. Böylece kredi büyümesi TCMB tarafından belirlenen kriterleri sağlayan bankaya teşvik uygulanacak. ZK oranlarında kriterleri sağlayamayan bankalar için ise eski oranlar geçerli olacak.

Öte yandan, yine kriterleri karşılayan bankalar TCMB'de tuttukları TL ZK'ler için aldıkları faiz/nemalarda artış sağlayacak. Kriterleri sağlamayan bankalar ise faiz/nemada düşüş yaşayacak.

“Kamu bankaları kazanacak”

Reuters'a bilgi veren bankacılar, halka açık bankalar arasında yaptığı değerlendirmeden düzenlemeden tüm kamu bankalarının yararlanacağını ancak özel bankaların mevcut durumda kriterleri bugün için karşılayamadığını belirtti. Reuters'ta dün yayımlanan bir haberde de sistem ile ilk etapta kamu bankalarının en büyük kazanımı sağlayacak.

Bununla birlikte sistem, özel bankaları da referans olarak belirlenen kredi büyümesine daha erken ulaşmaya teşvik edebilecek. Portalın açıklamasına göre, yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5.4 milyar TL ve 2.9 milyar dolar karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi bekleniyor. Bu, 20 milyar TL'nin üzerinde bir likiditenin ilk etapta kamu bankaları aracılığıyla piyasaya sağlanacağı anlamına da geliyor.

İdlib olayları…

Öte yandan, Türkiye'nin İdlib'deki 9 numaralı gözlem noktasına gönderdiği askeri konvoy, Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) yaptığı açıklamaya göre, önceki gün Khan Sheikhoun'un biraz kuzeyinde hava saldırısına uğradı ve durdu. Türkiye, Rusya ile yaptığı anlaşma çerçevesinde İdlib vilayetinin çevresinde 12 tane gözlem noktası kurarak bölgede çatışmasızlık sağlamaya çalışıyor.

Suriyeli muhaliflerin, hükümet güçlerinin taarruzu sonucu İdlib vilayetinin güneyinde yer alan Khan Sheikhoun kasabası ile İdlib'e komşu Hama vilayetinde sahip oldukları son köy ve kasabalardan çekildiği bildirildi ancak Suriye hükümet güçleriyle savaşan gruplardan biri bölgeden çekilmediğini ve savaşmayı sürdürdüğü açıkladı.

“Gözler ‘yine’ Fed’de olacak”

Bankacılar, önümüzdeki haftanın en önemli gündem maddesinin ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) olacağını düşünüyor. ABD tahvil getirilerindeki sert düşüş ve ters verim eğrisi sonrası Fed Başkanı Jerome Powell'ın Jackson Hole konuşmasında verebileceği politika mesajları küresel piyasalarda yön belirleyici olarak izlenecek. Piyasa, bu konuşmadan Fed faiz indirimi tahminlerini de güncellemesine neden olabilecek.

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi 9 Ağustos Cuma yüzde 14,98; dün itibarıyla valörde son işlemde de yüzde 15,98 oldu. Dün ise bileşik getiri yüzde 16,50 seviyesine yükseldi. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise 9 Ağustos'ta spot kapanışta yüzde 15,22 seviyesindeydi. Önceki gün son işlem ise yüzde 15,59 seviyesindeyken, dün son işlem yüzde 16,26 olarak gerçekleşti.

Direnç ve destek seviyeleri

Siyasi ve jeopolitik tarafta yaşanan gelişmelerin yanı sıra önceki gün TCMB’nin zorunlu karşılıklar üzerinden büyümeye yönelik yaptığı hamle, TL varlıklarına değer kaybettirmeye devam ediyor. Diğer tarafta, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan konut satışları rakamlarındaki olumsuz tablo ile son günlerde ABD ile Çin arasındaki gelişmeler sonrası güçlenen Dolar Endeksi de kurdaki yukarı yönlü atakları destekliyor.

Uzmanlara göre, teknik olarak 5,61-5,63 bandının geçilmesi ile hızlı bir atak yapan kur, şuanda 5,70 noktası üzerinde seyrine devam ediyor. 5,70 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlar ise TL lehine hareketler devam edebilir ve 5,7550; 5,7740 ve 5,80000 dirençleri ilk etapta takip edilebilir. 5,70 noktasının altına sarkması halinde ise 5,61-5,63 bandını takip etmeye devam edeceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75