Dolar dokuz ayın zirvesinde

banner37

Dolar/TL paritesi ve gram altın, yükseliş ivmesini dün itibarıyla hızlandırırken; borsadaki günlük kayıp ise yüzde 2,5’i buldu

Dolar dokuz ayın zirvesinde
banner90
banner8

Yüksek belirsizlikle yeni haftaya başlayan küresel piyasalardaki satış dalgası, dünün kapanışında derinleşti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) borsaları hafta başında yüzde 2 değer kaybederken; Avrupa ve Asya’da da sert bir düşüş kaydedildi.

Risk iştahının azalması ve küresel büyüme üzerindeki baskının artacağı endişesiyle gelişen ülke varlıklarının dün tamamı dolar karşısında kayıp verirken, Türk Lirası (TL) varlıklar da düşüşe devam etti. Uzmanlara göre, korona virüsünün Çin dışındaki yayılma hızının artması en son olarak İtalya, İran ve Irak’ta da görülmesiyle piyasalarda virüsün ekonomi üzerindeki maliyetinin yüksek olacağı düşünülüyor ve bu da negatif fiyatlamalara neden oldu.

Türkiye içinde ise Rusya ile İdlib konusunda yaşanan gerilimde yeni haber akışı izlendi. 5 Mart’ta heyetle yapılacak görüşme beklenirken, Rusya’dan “Rusya ve Türkiye, Suriye'nin İdlib bölgesi konusunda bir dizi yeni danışma görüşmeleri hazırlıyor” açıklaması geldi.

Yine Türkiye içinde jeopolitik risklerin yüksek olduğu dönemde küresel risklerin de artmasıyla TL varlıklardaki satış da hızlandı. BİST 100,dün 113 bin 463 puana gerileyerek 8 Ocak sonrası en düşük seviyeyi görürken; en fazla değer kaybeden hisseler ise havacılık hisseleri oldu. Sene başından itibaren ise en çok kayıp yüzde 24 ile Pegasus’ta oldu.

Kur cephesinde ise yukarı yönlü hareket dün de devam etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine devam etmesi, Suriye meselesi ve küresel risklerle beraber dolar/TL kuru dün 6,16’ya çıkarak dokuz ayın zirvesini gördü. En sert yükseliş ise altın tarafında yaşandı. Küresel belirsizliklerin artması ile ons altın bin 590 dolar seviyesine atak gösterdi ve ons tarafındaki sert yükselişe kurdaki hareketin de eklenmesiyle gram altın dün 334 TL ile tarihi rekor tazeledi.

Keza, haftaya oldukça kötü başlayan küresel piyasalarda dolar, altın ve frank güvenli liman talebi ile yükseliş yaşadı.Petrol ise azalan talep ve daha da düşeceği beklentisine İran’da da virüsün görülmesinin eklenmesiyle haftaya kayıpla başladı.Gelişen ülke paraları riskten kaçışla dün dolar karşısında yüzde 1’in üzerinde değer kaybederken ilk sırada ruble yer alıyor.

Risk iştahı azaldı, GOP’ler değer kaybetti

Güney Kore, İtalya ve İran’ın ardından Irak’ta da korona virüsü vakasının görülmesi piyasalardaki satışları hızlandırdı. İlk tepkinin ardından vaka sayısında azalma olması ve Çin’in de aşı konusundaki çalışmaları ile virüsün gerek Çin gerekse küresel ekonomiye çok sınırlı etki edeceği düşünülüyordu ancak vaka sayısı hızla artarken; diğer ülkelerde de görülmeye başlandı. İtalya’da can kaybının olmasıyla İtalya borsası geçtiğimiz haftayıyüzde 4 düşüşle kapatmıştı. Bu hafta ise İran ve Irak’taki vakalar yakından izleniyor.

Öte yandan, virüsün ekonomiler üzerinde de maliyet oluşturması ve faturanın daha ne kadar artacağının bilinmezliği risk iştahını düşürdü, hisselerde satışlara neden oldu, bono ve altın gibi emin limanlarda ise yükseliş yaşandı. Türkiye içinde ise risk iştahının azaldığı ortamda jeopolitik risklerin de yüksek olmasıyla TL varlıklar, en çok değer kaybeden gelişen ülke varlıklarında ön sırada yer alıyor.ABD ile patriot konusunda ilerleme yaşanmazken, Rusya ile İdlib konusundaki gerginlik devam ediyor. Gelecek hafta Rus heyeti ile yapılacak görüşme beklenirken, fiyatlamalar ise negatif.

Yine geçen haftayı sert düşüşle kapatan BİST 100, dün de günlük bazda yüzde 2,5 kayıpla 113 bin 700 puana geriledi. Kur tarafında da TL’de negatif fiyatlama vardı. Geçen hafta içinde 6,12 seviyesi üzerine çıkan ve haftayı 6,10 altında kapatan dolar/TL kuru,dün yüzde 1 yükselişle 6,1555’i görerek dokuz ayın zirvesini test etti. Dün, gelişen ülke paralarının (GOP) tamamı dolar karşısında kayıp yaşadı ve ruble yüzde 2 kayıpla ilk sırada yer alırken; Meksika pesosu, Güney Kore wonu ve Güney Afrika randı ise yüzde 1’in üzerinde düşüşte.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 10:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75