Dolar dört ayın en düşük seviyesinde

banner37

Bono ve tahvil, TL'deki yüksek getiri ve Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere yönelik olumlu beklentilerle pozitif ayrışırken; dolar/TL paritesi de 5,50 bandının altında seyrediyor

banner87
Dolar dört ayın en düşük seviyesinde
banner90
banner8

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın olumlu seyreden gelişmekte olan ülke para birimleri (EM) arasında Türk Lirası (TL) öne çıkmaya devam ediyor.

ABD ile Türkiye’nin ilişkilerine yönelik endişelerin azalması ve TL'nin sunduğu yüksek faizin etkisiyle TL ‘en iyi performansı gösteren EM para birimi’ olurken; dolar/TL kuru ise dün nisan başından bu yana en düşük seviye olan 5,50'nin altına geriledi. Öte yandan, tahvil piyasasına girişlerin de devam etmesiyle faizlerde de düşüş gözlendi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde kurulması planlanan güvenli bölgeye yönelik de ABD askerî yetkilileriyle yapılan görüşmede, güvenli bölgenin ABD ilekoordine ve yönetimi için en kısa zamanda Türkiye'de müşterek harekât merkezinin kurulmasında mutabık kalındığını açıkladı. Dün, gün içinde genel olarak aşağı yönlü bir seyir izlemesine karşın bir ara yönünü yukarı çeviren dolar/TL, söz konusu açıklamanın ardından günün en düşük seviyesi olan 5,4690'ı gördü.

Bütün bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse, genel anlamda olumlu bir tablo ortaya çıktığı görüldü. Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan doları 5,5007 TL; Euro 6,1681 TL; İngiliz sterlini ise 6,6889 TL’den fiyatlandı.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Çin-ABD gerilimi endişeleriyle hafta başında 5,6190'a kadar yükselen ve önceki gün 17:44'te 5,5265/5,5285 seviyesinde olan dolar/TL kuru, dün sabah 09.08'de 5,4915/5,4970 seviyesindeydi. Öğleden sonra tekrar 5,50 seviyesinin üzerine çıkan dolar/TL, açıklamanın ardından geriledikten sonra 17.08 itibarıyla 5,4825/5,4860 seviyesindeydi. Aynı saatte, sepet bazında TL de 5,8146/5,8202 ve Euro/TL ise 6,1534/6,1557 seviyesinde bulunuyordu.

Reuters'ta önceki gün yer alan bir analizde, ABD-Çin ticaret savaşının alevlenmesi ve Pekin'in yuanı devalüe etmesinin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) doların değer kaybetmesine yol açacak adımlar atmasına neden olabileceği, bunun da TL'ye daha çok değer kazanması için yer açacağı belirtilirken; ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi S-400'ler nedeniyle cezalandırma konusundaki isteksizliğinin de sürece olumlu yansıdığı belirtildi.

Bu sayede TL, bu çeyrekte, gelişmekte olan ülke para birimlerinin arasında en güçlü para birimi olurken, tahvil getirileri bu yılın başındaki en kötü seviyelerden en iyilerin arasına yükseldi. Ayrıca TL'de yüksek getiri, küresel merkez bankaların genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra TL'de açığa satışın maliyetinin yüksek olmasının kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellemesinin de TL'ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

Frang halen ‘güvenli liman’

Diğer taraftan, küresel büyüme endişeleri ve ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz'de Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında yaşanan sondaj gerginliği ve jeopolitik gelişmeler de baskı unsuru olarak piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor. Japon yeni ve İsviçre frangı gibi güvenli liman para birimleri Yeni Zelanda'nın beklentilerin üzerindeki faiz indiriminin ardından zayıf küresel ekonomi endişelerini artırmasıyla değer kazandı. Öte yandan, altının ons fiyatı altı yıldan fazla süreden bu yana ilk kez 1.500 dolar seviyesini gördü.

Trump, Çin mallarına daha fazla gümrük vergisi uygulayacağını açıklamış ardından Çin, para birimi yuanın 2008'den bu yana ilk dolar karşısında 7 seviyesine kadar değer kaybetmesine izin vermiş ve bunun üzerine ABD de Çin'i ‘kur manipülatörü’ ilan etmişti.

Tahvil ve bono

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi, geride bıraktığımız cuma yaşanan spot kapanışta yüzde 15,47 seviyesindeydi. Önceki gün, spot kapanışta son işlemde yüzde 15,53 seviyesinde olan 10 yıllık tahvil, dün spot kapanışta yüzde 15.39; valörde ise 17.12'de son işlemde yüzde 15.22 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise geçtiğimiz cumaki spot kapanışta yüzde 16,18 seviyesindeydi. Önceki gün ise spot kapanışta yüzde 16,15; valörde son işlemde yüzde 16,11 seviyesinde olan 2 yıllık tahvil, dünkü spot kapanışta yüzde 16,07; valörde 17.12'de son işlemde yüzde 15,99 seviyesindeydi.

Euro 6,15 üzerinde tutunuyor

ABD-Çin krizi ile yeni haftaya başlayan piyasalarda zayıf Dolar Endeksi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskı unsurlarını bir miktar azaltırken; piyasalarda artan risk algısı da güvenli limanlara yönelik talebi arttırdı. ABD’de tarım dışı istihdam raporu beklentilerin üzerinde bir pozitifliğe işaret ederken, Trump’ın Çin’e yönelik ek yaptırım talebi piyasa fiyatlamalarında daha etkili oldu.

Bu gelişmenin akabindeyse paritede 6,2650 seviyesine oranda yükseliş gerçekleşti. Bu yükseliş, aynı zamanda Çin yuanında meydana gelen değer kaybının, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde yarattığını baskı ile de arttı. Türk Lirası da yeni haftaya bir miktar değer kaybı ile başlarken, paritenin 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 6,31 seviyesine yaklaşık fiyatlamalar içerisinde yer aldığı görüldü ancak Çin’den gelen fiksing hamlesi ile bu görüntü bir miktar değişirken, uzman çözümlemelerine göre, Euro varlıkları üzerinde tekrar bir miktar dolar baskısının oluştuğu da söylenebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75