Dolar Endeksi iki ayın zirvesinde

banner37

Dolar/TL paritesi, 5.98’ler bandındaki yatay hareketini sürdürürken; ABD Dolar Endeksi ise 98,0 seviyesini dün itibarıyla aştı

banner87
Dolar Endeksi iki ayın zirvesinde
banner99

Dolar fiyatları, yeni haftaya 5.98 TL seviyesinden, Euro fiyatları ise düne 6.60 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru, dünkü piyasa kapanışında 5.98 TL seviyesinde hareket ederken; Euro fiyatları ise 6.60’lar bandında bulunuyordu. Dolar kuru, önceki gün piyasaların kapanış saatinde 5.98 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne yatay seviyeden başladı. Dolar kuru,dün gün içerisinde en düşük 5.9729 TL seviyesini görürken; en yüksek 5.9887 TL seviyesine yükseldi.

Doların dünyada en çok işlem gören altı adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi yüzde 0,11 düşüşle 97.92 seviyesinde, Euro/dolar paritesi ise dünkü kapanışta 1.1022 seviyelerinde bulunuyordu.10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10,33 seviyesindeyken, iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10,22 seviyesinde işlem görüyordu.

Küresel piyasalar, 2020’ye beklenmedik gelişmelerle başlayıp, ocak periyodunu yüksek volatilite ile geçirmelerinin ardından, şubat döneminin ilk işlem haftasında temkinli hareket etti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İran arasındaki gerginlik, jeopolitik riskleri artırdı ve petrol ile altın hızlı atağa geçerken, gelişen ülke varlıkları da değer kaybetti. İki ülkenin tansiyon düşüren açıklamalarının ardından sakinlik beklenirken, Çin’de korona virüsü salgınının görülmesi ve bunun hızla diğer ülkelere de yayılması, can kaybı ve vaka sayısının da artması ile endişeler de arttı.

2002’de görülen SARS virüsünü hem can kaybı hem de maliyet olarak aşan korona virüsünün daha da riskli boyutlara ulaşabileceği kaygısı ile hisse senetleri piyasasında satışlar hızlandı. Bu süreçte altın yeniden yükselirken, petrol ise sert düşüş yaşadı. Petrolde değer kaybı olmasının nedeni isedünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de hayatın durma noktasında gelmesiyle tüketimin de azalması oldu. Ayrıca talep düşüklüğünün devam edeceği kaygısıyla brent petrol 54 dolar seviyesine geriledi.

Yen yıl tatilinin ardından bu hafta başında satış bekleyen Çin Merkez Bankası (PBoC), önlem olarak piyasalara son yılların en büyük miktarında likidite sağladı. Merkezin repo işlemleriyle de müdahalesinin ardından dolar/yuan kuru yeniden 7,0 seviyesinin üzerine çıktı. Hisse senetleri ise yükselişe geçti ve altın, önceki haftaki bütün kazancını sildi.

GOP’ler ve KKTC serbest piyasaları

Keza, bu haftanın başında PBoC’nin etkisiyle hareketlenen piyasalar, dünü daha sakin geçirdi. ABD Dolar Endeksi 98,0 seviyesini aşarak iki ayın zirvesine çıktı. Uzmanlara göre, endeksteki yükselişte ABD’deki ISM imalat ve ADP özel sektör istihdam verilerinin son ayların zirvesine yükselmesi de etkili oldu.

Dolar, hafta ortasında majör paraların tamamı karşısında değer kazanırken; gelişen ülke paralarının (GOP) ise çoğu karşısında düşüşteydi. Gelişen ülke paralarından dün Malezya ritingi ve Türk Lirası (TL), dolar karşısında çok sınırlı düşüş yaşadı.

Ayrıca, aralık ortası itibarıyla 5.9850 seviyesini birçok kere test eden dolar/TL kuru, bu hafta 5.96-5.9870 aralığında sıkışık seyir izliyor. Türkiye içinde İdlib meselesi öncelikli gündem olarak izlenirken, enflasyon ise ocakta yüzde 12,15’e yükseldi. Haftanın devamında, ABD tarım dışı istihdam en önemli ekonomik gösterge olarak takip edilecek.

Uluslararası sermaye piyasalarını şekillendiren bütün bu küresel gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları’nın 5.9877 TL, Euro’nun 6.6051 TL, İngiliz Sterlini’nin ise 7.7869 TL’den fiyatlandığı görüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108