Dolar Endeksi’nde yükseliş sürdü

banner37

Ziraat Bankası, Venezuela Merkez Bankası’nın hesaplarını dondurdu fakat Sanayi Üretimi verilerinin beklentileri karşılayamaması da gözden kaçmadı

banner87
Dolar Endeksi’nde yükseliş sürdü
banner8

Küresel tarafta, Ticaret Savaşları ön planda kalmaya devam ederken; Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 125 milyar dolar tutarında Çin ürünlerine 1 Eylül itibarıyla uygulamayı planladığı yüzde 10 ek gümrük vergisine karşı misilleme vurgulaması dikkatleri çekti. Keza ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in ticaret anlaşması yapmak için elinden geleni yapacağını ve Pekin ile olabilecek ticaret savaşının beklenildiğinden kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

Bu konuya ilişkin, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergilerinin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları dışında olduğunu açıklaması ise uzmanlara göre son derece önemliydi. Bu bağlamda, Çin’den zararı telafi edecek düzeyde ABD’ye karşı yaptırımlar uygulaması da güç kazandı.

Öte yandan, Trump ile Çin Devlet Başkanı XiJinping arasında yakın zamanda görüşme olacağına yönelik haber akışları da dün gün boyu takip edildi. Bunların yanı sıra Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, ekonomideki büyümenin yavaşlamasına karşın tüketimi canlandırmak için harcanabilir geliri önümüzdeki 2 yıl için artırmaya yönelik bir plan üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Bütün bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması ise genel anlamda olumlu oldu ve Türk lirası (TL), majör para birimleri karşısında değer kazandı. Buna göre, dün Kuzey Kıbrıs’ta Amerikan Doları 5,5879 TL’den; Euro 6,1970 TL’den; İngiliz Sterlini ise 6,7950 TL’den fiyatlandı.

Hong Kong sorunu…

Gündeme bu hafta içinde oturan Hong Kong meselesi sonrası Çin, 2019 yılı büyüme tahminini yüzde 0-1’e indirdi. Dün gün içinde, kredi derecelendirme kuruluşu FitchRatings raporunda ise global para politikasının 2009’dan bu yana görülen en büyük sapma yaşandığını ve bu durumun da küresel büyüme görünümdeki negatifleşme, ticaret politikasının etkisi ve imalat tarafında yaşanan düşüş merkez bankalarının kararlarını etkileyen önemli unsur olduğunu açıkladı.

Avrupa cephesine baktığımızda ise İtalya’da devam eden erken seçim tartışmalarının yanı sıra Brexit tarafında belirsizliklerin artması da euro varlıklarını baskılamaya devam ediyor. Keza, Avrupa Komisyonu Üyesi OlliRehn’in, 12 Eylül’de yapılacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında ‘beklenenden yüksek’ bir teşvik paketi açıklanabileceğine yönelik söylemleri de ekonomistlere göre önemliydi.

‘Düzensiz Brexit’ ve Johnson

İngiltere’de Brexit konusuna baktığımızda ise Almanya Hükümet Sözcüsü SteffenSeibert’in, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bir araya geleceklerini ve düzenli ayrılığın politikaları için daha uygun olacağını belirtmesi dikkatleri çekti.

Ayrıca Seibert, düzensiz bir Brexit’in kimsenin faydasına olmayacağını vurguladı. Bununla birlikte İngiltere, 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra, ABD ile 1 Kasım’da yürürlüğe girecek bir ticaret anlaşması üzerinde çalışıyor.

Sanayi Üretimi ve Venezuela hesapları

Türkiye tarafında ise haftanın son işlem gününde açıklanan Sanayi Üretimi rakamları takip edildi. Buna göre üretim, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 azalırken; geçtiğimiz ay rakamlarıyla kıyaslandığında yüzde 3,7’lik bir azalma kaydetti. Bununla birlikte, Suriye merkezli gelişmeler de gündemde kalma devam ederken; Ziraat Bankası’nın, Venezuela Merkez Bankası’na artık hizmet vermeyeceğine yönelik gelişmeler ise ABD ile ikili ilişkilerin seyri açısından önemli bir adım olarak kabul edildi.

ABD’nin, Venezuela Başkanı Maduro ile iş yapmaya devam eden şirketlerin yaptırımlara maruz kalacağını daha önceden açıklaması takip edilmişti. Son günlerde açıklanan verilerdeki olumsuz tabloya rağmen küresel taraftaki riskler ve jeopolitik risklerdeki yumuşa ile birlikte TL varlıklarında kısmide olsa pozitif bir fiyatlama görüldü.

Yine günün devamında küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, Brexit, İran Nükleer Anlaşması gibi konulara dair gelişmelerin yanı sıra, majör merkez banka yetkililerinin ilerleyen süreçteki para politikaları ve faiz adımları konusunda gelebilecek haber akışlarınında piyasada hareketliliğin artmasına neden olabileceği yorumları, iktisat uzmanları tarafından yapıldı.

Petrolde ‘fazlalaşmaya’ işaret

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla 2019'un geri kalanı için kötümser petrol piyasası görünümü ortaya koydu ve rakiplerin daha fazla üretim yapmasıyla 2020'de zorluklara dikkat çekti. OPEC, böylece arz kesintisi anlaşmasının sürdürülmesini destekleyecek kanıtlar sundu. OPEC, dün yayınladığı aylık raporunda, 2019'da petrol talebindeki büyüme tahminini günde 40,000 varil kadar düşürdü ve piyasanın 2020'de biraz fazla vereceğini belirtti.

OPEC raporunda, "Piyasa temelleri için görünüm, yılın geri kalanında bir miktar aşağı yönlü olsa daekonomik büyümenin yavaşlaması, devam eden küresel ticaret sorunları ve petrol talebindeki büyümenin yavaşlaması göz önüne alındığında, arz/talep dengesini yakından izlemek ve önümüzdeki aylarda piyasa istikrarını desteklemek kritik önem taşıyor" ifadeleri kullanıldı.

Direnç ve destek seviyeleri

Uzman çözümlemelerine göre, teknik olarak bakıldığında yukarıda 5,5685 seviyesinin kırılması halinde önce 5,5880 ve arkasından 5,6270 direncine doğru alımlar, dolar/TL paritesinde yaşanabilir. Aşağıda ise 5,5315 seviyesinin kırılması halinde önce 5,5010 ve arkasından da 5,4770 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

Euro/TL kurunda ise yine teknik olarak baktığımızda, yukarıda 6,1670 seviyesinin kırılması halinde önce 6,1910 ve arkasından 6,2215 seviyesi test edilebilir. Aşağıda ise 6,1335 seviyesinin altında önce 6,1145 ve arkasından da 6,0600 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108