Dolar haftayı ‘yatay’ açtı

banner37

ABD dolar endeksi, yüzde 0,2 bandında bir düşüşle haftaya başlarken; dolar/TL paritesi de dar bantta seyrederek 6,85’ler seviyesinden fiyatlandı

Dolar haftayı ‘yatay’ açtı
banner90
banner99

   Döviz yatırımcıları etrafındaki hissiyat, küresel ekonomik toparlanmanın iyimserliği ile yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarındaki artışa dair endişeler arasında dalgalanmaya devam ederken; dolar kuru da haftanın ilk işlem gününde düşüş yaşadı.

   Amerikan dolarının, altı majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD Dolar Endeksi, dün yüzde 0,2’likbir düşüşle 97,170 oldu.

   Euro/dolar yüzde 0,4 artarak 1,1259, sterlin/dolarda yine yüzde 0,4 artışla 1,2378 olurken; dolar/Japon yeni ise yüzde 0,1 düşüşle 107,11’e geriledi.

   Haber akışına göre yön arayışında olan piyasalar, haftaya düşüşle başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) etkisini yeniden artıran Covid-19 salgınında vaka sayısı 2,5 milyonu geçerken, can kaybı da 128 bine yaklaştı. Texas ve Florida başta olmak üzere bazı eyaletlerde rekor artış yaşanması ile yeniden kısıtlayıcı tedbirler alındı. Salgının ABD dışında İran ve Portekiz gibi ülkelerde de artışa geçmesi de piyasalarda 2.dalga endişelerinin yeniden fiyatlanmasına neden oldu. Bu gelişmelerle Asya piyasaları da haftaya düşüşle başladı.

   Bu bağlamda, geçen hafta Türkiye serbest piyasalarında 6,85 seviyesinde çok dar bantta işlem gören dolar/TL kuru da yeni haftaya yine bu seviyede yatay başladı. Dünün ilk yarısında doların zayıflaması ile gelişen ülke paralarında (GOP) hafif alıcılı fiyatlama vardı. Kurda ise kapanış itibarıyla hissedilir bir geri çekilme yaşanmadı.

Uluslararası piyasalara bakıldığında ise dünyanın büyük ekonomilerinde Covid-19 vaka sayılarının düşmemesi nedeniyle geçen haftanın büyük bölümünde yükselişte olan doların, dün aşağı yönlü hareket ettiği görüldü.

Yatırımcılar, bir taraftan yeni Covid-19 vakalarından endişe ederken; bir yandan da büyük ekonomilerin tekrar ivme kazanacağı beklentisini taşıyor ve dolar da dalgalı bir seyir izliyor.

Hafta ‘kapandığı yerden’ başladı

   Dar bant içinde geçen hafta boyunca seyreden dolar/TL, yeni haftaya da yatay başladı.

   Piyasada geçen hafta 6,8380 ile 6,8660 arasındaki dar bantta seyreden dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimlerine sürpriz şekilde ara verdiği kararına kalıcı bir tepki vermeyerek haftayı 6,8550'den kapatmıştı. Kur, yeni haftaya da 6,8550'den başladı.

   Yatırımcıların bu hafta izleyecekleri verilerin başında, cuma itibarıyla yayımlanacak Türkiye haziran dönemi tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi geliyor. Dün 10.00'da haziran periyodu ekonomik güven endeksi kamuoyuyla paylaşılırken; bugün ise mayıs dahili dış ticaret dengesi verisi yayımlanacak.

   Öte yandan, Brown BrothersHarrimanKur Stratejisti Win Thin, dün yayımladığı raporda, "Cuma yayımlanacak enflasyon verisinin yıllık bazda yüzde 11,39'dan yüzde 12,02'ye yükselmesi bekleniyor. Gerçekleşme de bu şekilde olursa enflasyon art arda ikinci defa artacak. Buradan bakınca, TCMB'nin faiz indirimlerine beklenmedik şekilde ara vermesi şaşırtıcı değil. Yine defaiz indirimlerinin sonu geldi demek için erken olduğunu düşünüyoruz" şeklinde görüş belirtti.

   ING analistleri ise dün yaptıkları bir çözümlemede, “Yenilenen kısıtlamalar ABD’nin iyileşme sürecinin karşısında duruyor ancak Kongre ve ABD Merkez Bankası, yeni teşvikler konusunda elinin tetikte olduğunu da biliyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75