Dolar iki ayın zirvesinde

banner37

Dolar paritesi, küresel piyasada majör para birimleri karşısında gerilerken; TL özelinde‘jeopolitik riskler’temelinde yaşadığı yükselişi sürdürüyor

banner87
Dolar iki ayın zirvesinde
banner8

Küresel piyasalarda bu hafta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin görüşmesi ile Federal Açık Piyasa Komitesi/The Federal Open Market Committee (FOMC) tutanakları gündemin ilk sırasında yer alırken, Türkiye içinde ise Barış Pınarı Harekatı izleniyor.

FOMC tutanaklarında komitenin ekonomiyi desteklemek için faiz indirimlerine devam edilebileceği yönündeki mesajlar, piyasa beklentilerini karşıladı. Son verilerdeki zayıflamanın ardından dün açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) rakamları da sonraki toplantı fiyatlaması için oldukça önemli.

Uluslararası piyasaları şekillendiren bütün bu küresel gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması irdelendiğindeyse, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan dolarının 5,8798 TL, Euro’nun 6,4748 TL, İngiliz Sterlini’nin ise 7,1931 TL’den işlem gördüğü kayıtlara geçti.

TL’deki düşüş sürdü

ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin dün itibarıyla başlaması beklenirken, görüşme öncesinde ABD’nin yerli firmaların Çinli firmalarla birlikte çalışmasına daha esnek baktığı yönündeki haberler de iyimser bir algı yarattı. ABD Dolar Endeksi, dün 98,66 seviyesine gerileyerek aylık bazda negatif bölgeye geçti ve dolar, Euro başta olmak üzere majör paralar karşısında düşüş yaşarken, gelişen ülke paralarının da düşüşte olduğu görüldü.

Türk Lirası (TL) tarafında ise Fırat’ın doğusuna yapılan harekat ile düşüş yaşanıyor. Hafta başında ABD’den gelen açıklamalarla zayıflayan TL, önceki gün başlayan harekat sonrasında girdiği düşüş trendini sürdürüyor. Dolar/TL kuru dün Türkiye’de 5,8980 seviyesine çıkarak 26 Ağustos’ta Asya seansında yaşanan kısa süreli sert atak sonrası gördüğü en yüksek seviyeye çıkarken, Euro/TL de 6,51 üzerinde işlem görüyordu.

Gelişen ülke endekslerinden negatif ayrışan Morgan Stanley Capital International (MSCI) Türkiye Endeksi’nin aylık kaybı dün yüzde 9’a yaklaşırken, 5 yıllık Turkey Credit Default Swap (CDS) risk primleri de 400 baz puan (bp) üzerine çıktı. BIST 100 ise dün yüzde 1,20 kayıpla 98 bin 400 puana geriledi ve 3 Eylül sonrası en düşük seviyeye indi. Jeopolitik risklerin artması ile Türkiye içinde altın fiyatları da yükselişe geçti ve gram altın, dün 286 TL’ye çıkarak son bir ayın zirvesinden işlem gördü.

Barış Pınarı Harekatı ve Trump

ABD’nin Suriye’deki askerlerini çekmeye başlaması ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Türk ekonomisini hedef alan açıklamalarının ardından TL varlıklar, haftaya düşüşle başlamıştı. Geçen haftayı 5,70 altında kapatan dolar/TL kuru, ABD’den gelen açıklamaların ardından 5,85’e yükselmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, önceki gün Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını açıklaması ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Fırat’ın doğusuna girmesiyle piyasalarda hareketlilik arttı. Harekatın başlamasının ardından ABD ve Avrupa Birliği (AB) yetkililerinden gelen açıklamalar TL üzerinde baskıya neden oldu ve kur önceki gün 5,8750’ye yükseldi. Dün gerek Türkiye Milli Savunma Bakanlığı gerekse Türkiye Dışişleri Bakanlığı harekatın sadece terör örgütlerinin konuşlandığı noktaları hedef aldığını açıkladı ve sivillerin can güvenliğinin korunduğunun da altını çizdi.

Trump, Kürtlere karşı bir savaş olur ve Kürtler yok edilirse Türkiye ekonomisini hedef alacağını tekrar ederken; senatörler ise yaptırım tasarısı konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı ancak bu, resmi bir karar değil. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise “Türkiye’nin, güvenlik konusundaki risklere karşı kabul edilebilir ve meşru gerekçeleri var” dedi.

“Türkiye her türlü senaryoya hazır”

Öte yandan, Türkiye’den bir Hazine yetkilisi, Barış Pınarı Harekatı'nın Türkiye ekonomisine kalıcı olumsuz etkisinin beklenmediğini söyledi. Reuters'ın 'harekatın sonuçlarının olası yaptırımlar da dahil olmak üzere ekonomi üzerinde etkisine' yönelik sorusuna, bahse konu yetkili, şöyle yanıt verdi:

"Şu an konu hem Türk askerinin canı hem de milli bekamız. Harekatın Türkiye ekonomisine ise kalıcı olumsuz etkisini beklememekle birlikte Barış Pınarı Harekatı gelecekte doğabilecek çok farklı alanlardaki kayıpların da önünü almakta. Türkiye son bir yılda aldığı önlemler ile ekonomisini her türlü senaryolara karşı çok daha güçlü bir yapıya kavuşturdu."

Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeydoğusunda, güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle YPG ve İslam Devleti militan örgütüne karşı başlattığı geniş çaplı askeri operasyonun kara harekatı, önceki gece yarısına doğru devreye alınırken; Türkiye Savunma Bakanlığı da belirlenen hedeflerin ele geçirildiğini bildirdi. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde, Fırat nehrinin doğusunda yürüttüğü harekatı, Batılı bazı ülkeler ile Arap ülkeleri kınarken; ABD'li bazı senatörler de Türkiye'ye karşı yaptırım tasarısı açıkladı.

Euro/dolar iki haftanın en yükseğinde

ABD ve Çin arasındaki görüşmeler başladı ve üst düzey müzakere öncesinde ABD’nin bazı şirketleri kara listeye alması uzlaşı beklentilerini azaltmıştı. Dün ise bazı şirketlerin Çinli firmalarla olan ortak çalışmasına izin verileceği haberleri iyimser algıyı destekledi. Ticaret görüşmeleri yaklaşırken ABD Dolar Endeksi 98,66 seviyesine geriledi. Endekste yaşanan düşüşte FOMC tutanakları da etkili oldu, tutanaklarda faiz indiriminin yıl içinde devam edebileceğine dair mesajların olması ve piyasa beklentilerinin de desteklenmesi endeksi bir miktar zayıflattı.

Haftanın 4’üncü işlem gününde, doların küresel piyasalarda zayıflaması ile Euro/dolar kuru 1,1033 seviyesine çıkarak 20 Eylül sonrası en yüksek seviyeyi gördü ve bu banttan işlem gördü. Paritenin son 2 haftanın en yüksek seviyesine çıkması sonrasında Euro, sterlin ve yen gibi majör paralar karşısında da değer kazandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108