Dolar rekor tazeledi

banner37

Jeopolitik endişeler kaynaklı TL'deki değer kaybı dün de sürerken, dolar/TL paritesi de gün içinde 6,25’ler bandını test etti

banner87
Dolar rekor tazeledi
banner90
banner8

Jeopolitik endişelerle TL'de değer kaybı dün de sürerken; dolar/TL kuru, dün ulaştığı 6.25 ile Türkiye serbest piyasalarında Eylül 2018'den beri en yüksek gün içi seviyelerde işlem gördü.

Suriye İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik hava saldırısı sonrası artan jeopolitik endişelerle dolar/TL, dün 6.2520'ye kadar yükseldi. Kur, gün içinde en son 24 Eylül 2018'de bu seviyede işlem görmüştü. Satışta ise hem küresel koronovirüs endişeleri hem de jeopolitik gelişmeler belirleyici konumdaydı.

Suriye'nin İdlib bölgesinde önceki günün son saatlerinde TSK'ye yapılan Rus hava saldırısı sonucu 33 asker hayatını kaybetti. Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun saldırıya karşılık olarak ‘bilinen tüm Suriye hükümet hedeflerinin hava ve kara birliklerince ateş altına alındığını’ Twitter hesabından duyurdu.

Uzmanlar, söz konusu gergin sürecin piyasalara yansımasının ise sahadaki askeri sürecin nasıl şekilleneceğine ve Türkiye'nin Rusya, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve hatta Kuzey Atlantik Paktı (NATO) ilişkilerine nasıl yansıyacağına göre fiyatlanacağını belirtti.

Dünya borsalarındaki dünkü kayıplara ise Wall Street öncelik etti. S&P 500, yüzde 4,42 ile Ağustos 2011'den bu yana en sert düşüşü kaydetti. Dow Jones endeksi, 19 Şubat'ta gördüğü tarihi zirveden bu yana yüzde 12 değer yitirerek altı seans süren tarihinin en hızlı düzeltmesini kaydetti. Koronovirüs endişeleri de satış baskısında ciddi anlamda belirleyici.

Bankacılara göre, küresel piyasalarda riskten kaçış, ABD tahvillerinin tarihi düşük seviyelere gelmesi ile Türkiye’nin Libya ve Suriye ilişkileri kaynaklı jeopolitik endişeler, dolar/TL'yi yukarı yönlü baskılayan en önemli unsurlar. Kamunun döviz arzı ise TL'deki değer kaybını sınırlandıran en büyük etken konumunda.

Piyasalarda dün yoğun veri gündemi, siyasilerin açıklamaları, jeopolitik gelişmelere tepkiler takip edildi. Ekonomi yönetimi tarafından alınabilecek olası tedbirler de izlenirken;Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ise hisse senedi piyasasında ‘açığa satışı yasakladığını’ açıkladı.

Uluslararası sermaye piyasalarını şekillendiren bütün bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması irdelendiğindeyse, sterlinde küçük bir düşüş yaşanırken, dolar ve Euro kurlarının yükselmeye devam ettiği görüldü. Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan doları 6,2053 TL, Euro 6,8048 TL ve İngiliz sterlini ise 7,9765 TL’den fiyatlandı.

Yükseliş ‘güvenli limanlara’ kâr etmedi

Küresel piyasalarda güvenli limanlara yönelim dün de devam ederken, dolar da yüksek verimli dövizler karşısında yükseldi ancak güvenli limanlar karşısında kayıp yaşadı.

Amerikan doları, Avustralya doları karşısında 10 yılın yeni yüksek seviyesine ulaştı ve Yeni Zelanda doları karşısında da ekim periyodundan beri ilk kez 1,60 puanı aştı. Bununla birlikte, Avrupalı dövizler karşısında elde ettiği getiriler daha sınırlı oldu. Euro 1,1000 dolar civarında kalırken, sterlin yalnızca yüzde 0,2’lik bir düşüş yaşayarak 1,2864 dolara geriledi. Dolar, ayrıca Japon yeni ve İsviçre frangı gibi liman dövizleri karşısında da zemin kaybetti.

Sterlin, şubat dönemi tüketici güveninin beklenenden güçlü gelmesi ve konut fiyatlarının Ağustos 2018’den beri en hızlı yıllık artışı elde etmesi ile destek gördü. Veriler, aralıkta yapılan genel seçimden beri ekonomide artış gösteren diğer yüksek frekansı göstergelerle tutarlı bir halde fakat hızla bozulan küresel ortam ve AB’nin serbest ticaret anlaşması üzerine müzakerelere başlamasından dolayı yeni hükümetin karşılıklı olarak muhalif bir duruş sergilemesi, eko-politika uzmanlarına göre İngiltere Bankası’nın (BoE) yakın dönemde faiz indirimi yapabileceği umutlarını canlı tutabilir.

Piyasalar, halen ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek birkaç ay boyunca parasal genişleme yapacağı ihtimali ile fiyatlanıyor. Fed Hassas 2 Yıllık Hazine Verimi yüzde 1 düşüş yaşarken; 10 yıllık verim, hafta başında yüzde 1,47 puanlık rekor seviyeden yüzde 1,19’a geriledi.

Moody’s Capital Markets Research’ün kıdemli ekonomisti John Lonski, müşterilere yönelik dünkü yazısında, “Piyasalar, şimdiye kadar emsali görülmemiş bir olayla ‘fiyatlanmaya’ çalışıyor. Kovid-19 ile ilişkili riskler tersine dönmedikçe volatilite sürecek” şeklinde uyarıda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75