Dolar rekora koşuyor

banner37

Covid-19 tedbirleri akabinde piyasalarda ‘normalleşme’ adımları atılırken, dolar/TL paritesi ise düşük risk iştahı nedeniyle yaşadığı satış baskısı sonucu 7,16’lar bandını test etti

Dolar rekora koşuyor
banner90
banner99

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geçtiğimiz hafta düzenlenen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından 7,0 seviyesini test eden dolar/TL kuru, 1 Mayıs Cuma ise 7,04’e yükselmişti. Yeni haftaya 7,0 seviyesi üzerinde başlayan kur, önceki gün 7,10 seviyesine çıkmasının ardından dün de Türkiye serbest piyasalarında gün içinde 7,1685’e kadar yükseldi.

   Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye arasında Ağustos 2018’de yaşanan politik gerginlik ve ABD’nin yaptırım kararı ile Türkiye serbest piyasalarında 7,23 seviyesine çıkarak tarihi rekor kıran dolar kuru, dün itibarıyla bu rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

   Dolar/TL,yeni tip Koronavirüs (Covid-19) döneminde baskı altında kalmayı sürdürerek, Ağustos 2018'de görülen tarihi zirveye yaklaştı. TL'de son birkaç günde belirginleşen değer kaybı, dün de benzer para birimlerinden açık ara negatif ayrışma ile devam etti. Son haftalarda petrol fiyatlarındaki düşüşün durması ve rezervlerdeki hızlı kayıplara ilişkin soru işaretleri nedeniyle de TL'de değer kaybı hızlandı.

   Brent tipi ham petrol 72 dolardan 16 dolara geriledikten sonra son birkaç gündür yaşanan aralıksız değer kazançlarıyla 30 doların üzerinde işlem görüyor. TL, yılbaşından beri yaklaşık yüzde 16 değer kaybederken; ruble yüzde 16, peso yüzde 21, rand yüzde 24, real yüzde 28 değer kaybı yaşadı. TL'deki pozitif ayrışma, birkaç hafta önce çok daha belirgindi.

   KKTC serbest piyasalarında ise bütün kurlardaki yükseliş dün de sürdü ve Amerikan doları 7,1328 TL, Euro 7,7259 TL, İngiliz Sterlini ise 8,8699 TL’den fiyatlandı.

Altın rekor tazeledi

   Öte yandan, ABD, Avrupa ve Türkiye’de normalleşme adımları atılmaya başladı ve salgının artış hızının azalması da finans piyasalarına umut veriyor. Covid-19’un ana gündem olduğu bu süreçte ABD Başkanı Donald Trump, Çin’i sorumlu tutup yaptırım tehdidinde bulunmasının ardından dilini biraz yumuşattı ve piyasalar da dün yükseliş yaşadı.

   Küresel piyasalarda risk iştahı düşük çünkü salgın henüz bitmedi ancak salgının etkisinin azalması ise iyimserlik sağlıyor. Buna karşılık, ons altın tarafında yedi yıllık zirve yakınındaki fiyatlama da devam etti.Güvenli liman talebi ve mart döneminde hisselerde yaşanan şok düşüş ile daha da talep gören kıymetli metal, bu hafta bin 700 doların altında kalıcılık sağlayamadı fakat son günlerdeki hareket debin 715 dolar üzerine çıkamıyor. Uzman çözümlemeleri uyarınca bin 700 dolar yakınındaki sıkışmada yönü yine haber akışı belirleyecek lakin beklentiler, altındaki yükseliş trendinin devam etmesi yönünde.

   Türkiye içinde ise ons ve dolar kurundaki yükselişle 389 TL’ye çıkarak rekor kıran gram altın, geri çekilmelerde 375 TL’yi korudu. Dün ise ons fiyatında belirgin bir değişim olmamasına rağmen dolar/TL kurunun gün içinde 7,17’ye çıkması ile gram altın 393 TL’yi görerek tarihi zirveyi gördü.

   Ons ve dolar kurundaki yükseliş trendine paralel yükseliş yaşayan altın fiyatları, Türkiye serbest piyasalarında dün de yeni rekor seviyelere çıktı. Çeyrek altın 641 TL, yarım altın 1,282 TL ve Cumhuriyet altını 2 bin 557 TL’den satıldı. Gram altında ise 400 TL yakından takip edildi. ABD’den gelecek işsizlik ve istihdam rakamları, haftanın devamında ons fiyatının yakın vade fiyatlamasında önemli olurken; Türkiye içinde ise hafta sonuna kadar hem hükümet hem de merkezin adımları takip edilecek.

TCMB’den swap hamlesi

   TCMB, swap limitini dün itibarıyla artırırken; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da ülke dışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile Türkiye dışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının yüzde 0,5’i ile sınırlandırdı.

   Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in iştiraki Fitch Solutions ise bu yıl Türkiye'de yüzde 3,4 daralma beklediğini açıkladı. Kurum, Türkiye'nin makroekonomik görünümüne ilişkin toplantı düzenledi. Kurumun analisti Michael Langham, bu yıl Türkiye'de yüzde 3,4 daralma beklediklerini, gelecek yıllarda ise ılımlı bir toparlanma olacağını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75