Dolar yeniden 5,78 bandında

banner37

TL cinsi varlıklar, S-400 teslimatı sonrası negatif ayrışarak dün ciddi bir düşüş yaşadı; dolar/TL pariteside gözle görülür bir yükseliş yaşadı

Dolar yeniden 5,78 bandında
banner99

Küresel piyasalarda dün Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelen olumlu istihdam ve Çekirdek Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE)rağmen ABD Merkez Bankası’nın(Fed)temmuz periyodunda faiz indirimine gideceği beklentisinin hem komite tutanakları hem de Fed Başkanı JeromePowell'ın açıklamaları ile güçlenmesinin ardından dolar, küresel piyasalardaki düşüşünü 3’üncü günde de sürdürdü. ABD Dolar Endeksi, dün itibarıyla 97,0 seviyesi yakınında satıcılı fiyatlanırken, majör paraların tamamı, gelişen ülke paralarının da çoğu dolar karşısında yükseliş yaşadı.

Rus malı S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye teslimatının dün itibarıyla başlatılmasının KKTC serbest piyasalarına etkisi de olumsuz oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları5,7714; Euro6,4915; İngiliz Sterlini ise 7,2416 TL’den fiyatlandı.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Türk lirası (TL) özelinde piyasalar irdelendiğinde, TL dün sabahki ilk işlem saatlerinde dolar karşısında 5,67 seviyesinde yatay seyir izlemesinin ardından S-400'lerin teslimatının yapılması ile ciddi anlamda düşüşe geçti. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı, dün S-400'lerin Ankara'ya intikalinin başladığını ve sisteme ait parçaların teslimatlarına önümüzdeki günlerde devam edileceğini, sistem bütünüyle hazır olduktan sonra da ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacağını açıkladı.

Dolar/TL kuru, Rusya'dan satın alınan S-400 savunma sisteminin parçalarının Türkiye'ye gelmeye başladığının duyurulması ardından yükseldi. Açıklama öncesi 5,6830 seviyesinde olan dolar/TL; 5,71'e kadar yükseldikten sonra dün 11.08'de 5,7010/5,7045 seviyesine kadar geriledi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birinci grup malzemelerinin Ankara Mürted Hava Meydanı'na intikalinin dünden itibaren başladığını açıkladı. Sanayi Başkanlığı ise S-400'e ait parçaların teslimatının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini ve sistemin bütünüyle hazır olmasının ardından ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacağını duyurdu.

Bir bankacı, "S-400'lerin gelmeye başladığı açıklaması sonrası kurda yukarı tepki gördük ancak küresel iyimser bir hava da var.Ayrıca ABD'nin olası yaptırımlarının hafif olabileceği ya da ötelenebileceği beklentisi de devam ediyor. Dolayısıyla şimdilik sınırlı bir tepki görüyoruz" ifadeleriyle, mevcut durumu özetledi.

S-400 teslimatı dövizi kamçıladı

Türkiye ile ABD arasında S-400’ler özelinde uzun zamandır yaşanan gerginliğinin, teslimatların ardından nasıl şekilleneceğine dair belirsizlikle TL, dün küresel piyasalardan negatif ayrışarak düşüş yaşadı. Son saatte dolar/TL 5,7275;Euro/TL’de 6,4465 seviyesine yükselirken; BIST 100 de 98 bin 700 puana geriledi.Günün devamında küresel piyasalarda ABD Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamları takip edildi, Türkiye içinde ise yetkililerin açıklamalarının fiyatlamalarda etkili olması beklentisi, uzmanların dünkü çözümlemeleri arasındaydı.

Yaptırım endişeleri kayıpları arttırdı

Türkiye'nin dolar cinsi tahvilleri de S-400 sevkiyatının başlamasının, ABD'nin Ankara'ya bazı yaptırımlar getirebileceği endişelerini kuvvetlendirmesinin ardından kayıplarını artırdı. Tradeweb verilerine göre 2030vadeli tahvilin fiyatı kayıplarını artırarak yüzde 1.5 sent gerilerken, 2041 vadeli tahvil 1.6 sent düşüşle üç haftadan uzun bir dönemin en düşük seviyesini gördü.

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı ve NATO'nun savunma sistemiyle uyumlu olmamasının yanı sıra F-35'in güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle ABD'nin karşı çıktığı S-400 füze sistemine ait parçaların birinci kısmı, dün itibarıyla Ankara'ya geldi.

TL varlıklar baskılandı

Türkiye içinde sanayi üretimi, mayıs periyodunda yıllık bazda yüzde 1,3 daraldı. Beklentiler ise yüzde 2,0’lık bir daralma olması yönündeydi. Asıl gündem ise ‘S-400 krizi’ olmaya devam ediyor. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, birinci grup malzemelerin dün itibarıyla teslim alındığı ifade edildi. Bu gelişme ise TL varlıklara satış getirdi. İktisatçı çözümlemeleri uyarınca, burada özellikle ABD’den gelebilecek olası açıklamalar önemli ve belirleyici olacak.

Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, mayıs döneminde yıllık bazda yüzde 0,5 daraldı. Beklentiler, yüzde 1,5 daralma yaşanması yönündeydi. Bu verinin DAX endeksi üzerinde oldukça sınırlı bir pozitif etkiye neden olduğunu gördüklerini belirten uzmanlar, genel görünümde ise endeksin baskı altında kalmaya devam ettiğini söyledi.

“Bazı yaptırımlar olacak”

Öte yandan, Türkiye'nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi yükseldi. IHS Markit verilerine göre Türkiye'nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS'ler, dün, önceki günkü kapanışa kıyasla 6 baz puan artışla 403 baz puana yükseldi. Adının açıklanmasını istemeyen bir analist, "Güncel mesele, füze sistemi. Şaşırtıcı bir şey değil ve geçen ay dile getirildi" dedi. Analist, "Bazı hafif yaptırımlar olacak gibi görünüyor ancak çok büyük çaplı olmayacak ve iki ülke arasındaki ilişkiye zarar vermeyecek" diyerek, Türk silah endüstrisine karşı alınacak önlemlerin bariz bir seçenek olduğunu belirtti.

Direnç ve destek seviyeleri

Gelişmekte olan ülke para birimleri, dolar karşısında güne yataya yakın bir seyirle başlarken; dolar kurunda da benzer bir görünüm hakimdi. Ekonomistlere göre, mevcut durumda 5,65-5,72 bandında sıkışık seyrin devam etmesi de oldukça muhtemel çünkü haftanın son işlem gününde, risk iştahı sınırlı kaldı. Buna göre, destek 5,50-5,65; direnç ise 5,72-5,82 bandından kayıtlara geçiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75