Dolarda direnç 5,80 bandında

banner37

Dolar/TL paritesi, Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyimser beklentilerin desteğiyle 5 haftanın en düşüğünde; TL ise pozitif ayrışıyor

banner87
Dolarda direnç 5,80 bandında
banner99

Dolar/TL kuru, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilerinde yaşanan iyimser beklentilerin de desteğiyle dün, son 5 haftanın en düşük seviyesi olan 5,8320'ye kadar geriledi ve Türk lirasında (TL) benzer para birimlerinden pozitif ayrışma dün de sürdü. Dolar/TL, geçen hafta 6,15'i test ettikten sonra yönünü aşağı çevirmişti. TL'deki değer kazancı son dört günde ise benzer para birimlerinden pozitif ayrışmaya dönüşerek kuvvetlendi.

Dolar/TL, önceki gün en düşük 5,8650'ı test ettikten sonra kazançlarının bir kısmını geri vererek günü 5.90'ın üzerinde tamamlamıştı. Dün sabah da güne 5,90'ın üzerinde başlayan dolar/TL, öğleden sonra kuvvetlenen düşüşle birlikte 24 Nisan'dan beri en düşük seviye olan 5,8495'e geriledi. Dolar/TL kuru,dün 16:32 itibarıyla 5,8445/5,8520 seviyesinden işlem görüyordu. Sepet bazında TL ise aynı saatte 6,1828/61916;Euro/TL de 6,5207/6,5305 seviyesindeydi.

Akar’ın açıklaması piyasaları rahatlattı

Bankacılara göre TL'deki değerlenmenin pozitif ayrışmaya dönüşmesi, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Rus hava savunma sistemi S-400'ün teslimatının haziran periyoduna yetişmeyebileceği açıklaması ile başladı. Bu açıklamanın ardından ise Akar'ın ABD'li mevkidaşı ile ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’la telefonla görüşmesi de sürece ilişkin iyimserliği artıran nedenler oldu.

Bu görüşmede, iki ülke arasındaki anlaşmazlıklara dair bir uzlaşı algısı, pozitif fiyatlamanın halen ana belirleyicileri konumunda. Piyasalar, sürecin G20 toplantılarında bir ikili görüşme ile devam edip etmeyeceğinide izliyor. Dün ise basında yer alan haberde, geçtiğimiz çarşamba yapılan telefon görüşmesi sırasında, ABD Başkanı Trump'ın, Türkiye'nin S-400'lerle ilgili Çalışma Grubu oluşturulması teklifini kabul ettiği belirtildi.

Kıbrıs, Gölge ve ‘TL sat’ önerisi

Basında dün yer alan, Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmaları yürüten gemilerinin ve savaş gemilerinin olduğu güney kıyılarına konuşlandırmayı değerlendirdiğine dair haber ise piyasada satış baskısı yaratmıştı.Akdeniz, özellikle de Kıbrıs adası, yeraltı kaynakları arama faaliyetleri nedeniyle bölgede komşu birçok ülkeyi karşı karşıya getiren bir bölge.Reuters ise medyada yer alan her iki haberi henüz doğrulayamadı.

Türkiye'de tutuklu Türk asıllı ABD vatandaşı ve NASA eski çalışanı Serkan Gölge'nin serbest bırakılması da süreci destekleyen diğer bir neden olarak görülüyor.Bankacılar, son dört günde belirginleşen pozitif ayrışmanın en önemli nedeninin ABD ile olası bir gerilimin, tekrarına karar verilen İstanbul seçimi sonrasına ertelendiği izlenimi olduğunu belirtiyor.

Öne çıkan etkenler ise "Güney Afrika randı al/ TL sat" yönündeki önerilerin altı haftada %15 üzeri getiri sağladıktan sonra kapatılması ve TL'nin son yıllarda açık ara en çok satılan para birimi olması.Son bir yıla bakıldığında TL yüzde 30 civarı değer kaybı ile benzer para birimlerinden açık ara negatif ayrışırken, son üç yılda ise değer kaybı ise yüzde 50 civarında.

TUİK raporu tatsız

Öte yandan, dün açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TUİK) raporuna göre, Türkiye ekonomisi 2019’in ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 2,6 daralırken; 2018’in son çeyreğine göre ise yüzde 1,3 büyüme gösterdi ve rakamlara göre teknik olarak resesyondan çıkıldı. Söz konusu veriler uyarınca ilk çeyrek itibarıyla sanayi sektörü yüzde 4,3; imalat sanayi sektörü yüzde 4,7; inşaat sektörü yüzde 10,9; hizmet sektörü yüzde 4,0 daraldı, tarım sektörü ise yüzde 2,5 büyüdü.

Küresel riskten kaçışa rağmen TL değer kazanıyor

Küresel piyasalarda ise Trump'ın Meksika'dan ithal ürünlere ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından ABD ekonomisinin ivme kaybedeceği endişesi küresel piyasaları baskılıyor. Öte yandan, dünyanın en büyük iki ekonomisine yönelik ticaret savaşları da global büyüme endişelerini artırarak küresel satış getiren bir başka önemli unsur konumunda.Küresel riskten kaçışın kuvvetli olduğu bir dönemde TL'de değer kazancı yaşanması bankacılara göre TL'deki nominal değer kazancı ötesinde kuvvetli bir trend oluğunun en önemli göstergesi.

Tahvil-bono piyasasında iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi önceki gün yaklaşık 15 baz puan gerilemiş ve son işlem yüzde 25,59 olmuştu. Dün de bileşik getiri 60 baz puan düşüşle 16:36 itibarıyla yüzde 24,97'ye geriledi.Gösterge 10 yıllık tahvilde önceki gün tek işlem ise yüzde 19,09 seviyesindeydi. Dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 19,39 valörde aynı saatte son işlem ise yüzde 18,85 oldu.

Direnç ve destek seviyeleri

Gelişmekte olan diğer ülke para birimlerinden önceki gün belirgin biçimde pozitif ayrışan TL,dün dahadengeli bir seyir izledi. Dışarıda başta Meksika ve Güney Afrika olmak üzere risk iştahı düşük seyrederken, uzmanlara göre dolar kurunda ilk planda 5,92 direnç olarak izlenebilir. Buna göre destek 5,72-5,85; direnç ise 5,92-6,00-6,10 bandından kayıtlara geçiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96