Dolarda direnç 6.50 seviyesi

banner37

Küresel piyasalarda dolar talep görmeye, sterlin ise dar bantta dalgalanmaya devam ederken; TCMB’nin dünkü ‘olağanüstü’ zirvesinden 100 bp indirim kararı çıktı

banner87
Dolarda direnç 6.50 seviyesi
banner90
banner99

Çok sert satışlarıönceki gün yaşanan borsalardaki düşüş dün daha az da olsa devam ederken, dolar ise küresel piyasalardaki yükselişini sürdürdü. Fiyatlamalara bakıldığında ABD Dolar Endeksi dün 99,57’ye çıkarak 24 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü.9 Mart’ta 1,15 seviyesine çıkarak Ocak 2019 sonrası en yüksek seviyeyi gören Euro/dolar paritesi ise dün 1,0973’e inerek mart periyodu içindeki kazançlarını geri verdi.

Sterlin/dolarkuru ise günlük bazda yüzde 1,5 kayıpla dün 1,2030 seviyesine indi, ki bu da eylül dönemi sonrası en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.

Petroldeki düşüş ile geçen hafta güvenli varlık talebinin artmasıyla yen ve frank da yükselmişti ve dolar/yen 101,0 seviyesine yaklaşarak Kasım 2016 sonrası en düşük seviyeyi görmüştü. Parite, geçen hafta 108,50’ye çıkmasının ardından bu hafta 107,0 seviyesinde işlem görüyor. Paritede 108,0-110,0 bölgesi denge olarak izleniyor ve fiyat da henüz bu bandın altında.

Dolar/frank da geçen hafta 0,92 seviyesi altına inerek son iki yılın en düşüğünü görmüştü.Parite, bu hafta 0,96 seviyesine yükseldiancak denge bölgesi olan 0,98’in altında işlem görmeyi sürdürüyor.

Petrol tarafında ise düşüş dün de devam etti. Geçen haftaki sert kaybın ardından yaşanan yükselişini koruyamayan petrol, önceki günküyüzde 10’luk kaybın ardından dün de 29 dolar tabanına doğru gerilemeye devam etti. Petrolde, Ocak 2016’da 27 dolar seviyesindeyaşanan düşüşün ardından en düşük seviyelerdeki seyir korunuyor.

Altın ise petrolde düşüş yaşana geçen haftaki hareketin ardından sert kayıplar verdi. İlk olarak bin 700 dolar seviyesine çıkan kıymetli metal, ardından piyasalarda satışların derinleşmesi, nakde kaçışlar ve kapanan pozisyonlarla önceki günbin 452 dolar seviyesine gerileyerek kasım dönemi sonrası tüm kazançlarını sildi.Kıymetli metal,dün ise bin 500 dolar yakınında işlem gördü.

Dolar/TL tarafında ise dün hareketlilik yüksekti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın(TCMB) olağanüstü toplantısı öncesi 6.48’i aşan kur, 100 baz puan (bp) faiz indirimi kararının ardından 6.4940’ı görerek Eylül 2018 sonrası zirvesini yaptı. Kur, Türkiye serbest piyasalarında dünün son işlem saatinde 6.43 seviyesine gerileyerek kazançlarının büyük kısmını geri verdi.

Kurda 6.35 seviyesi en yakın destek olarak izleniyor fakat uzmanlara göre, küresel risklerin satışları tetiklemesi ve gelişen ülke paralarındaki (GOP) düşüşün de artması durumunda geri çekilmeler sınırlı kalabilir. Gelişen ülke paralarının tamamının dolar karşısında düşüş yaşadığı dün TL ise gün içindeki yüzde 1,40’lık kaybını son saatlerde azalttı ve ‘en az düşenler’ grubuna geçti.

Dolar kuru, ekonomist çözümlemelerine göre, 6.37 direncini yukarı yönde aşarken; sonraki direnç olarak 6.50 seviyesi takip edilecek. Gelişmekte olan ülke para birimleri ise genel olarak zayıf bir seyir izliyor.

TCMB’den acil toplantı

Öte yandan, TCMB, 19 Mart’ta yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını öne çekti ve dün yapılan olağanüstü toplantı kararı ile politika faizi olarak kullanılan haftalık repo faizini 100 bp indirdi. Son faiz indirimi ile uygulanacak faiz yüzde 9,75’e inerek tek haneye geriledi. Merkez, ayrıca reeskontta 90 güne kadar vade uzatma imkanı da sağladı.

PPK karar metninde “Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, Merkez Bankası finansal istikrarı desteklemek amacıyla kapsamlı bir tedbir seti uygulamaya koyacaktır” ifadesiyle piyasalara destek sağlayacağını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75