banner6

Dolarda yeni direnç 6,16 bandı

banner37

Koronavirüs tehdidinin küresel bir boyut kazanması üzerine uluslararası sermaye piyasalarında ‘düşük risk iştahı ve yüksek güvenli liman’ talebi sürdü

Dolarda yeni direnç 6,16 bandı
banner151 banner143

Çin’de görülen koronavirüsün diğer ülkelere de yayılması ve can kaybının artması, piyasaları sene başından itibaren en çok huzursuz eden konu olmayı sürdürüyor. Son olarak İtalya ve İran’da da virüsün görülmesiyle tahmin edilen üzerinde bir maliyet ve risk ile karşı karşıya olunduğu düşüncesi risk iştahını düşürdü, güvenli varlık talebini ise artırdı.

Bu bağlamda piyasalar, son gelişmeler nedeniyle yeni haftaya oldukça kötü başlamış ve seyahat başta olmak üzere hisse senetlerinde sert düşüşler yaşanmıştı. Altın ise son altı günkü hareketiyle yedi yılın zirvesine çıktı ve bin 700 dolar seviyesine yaklaştı.

Çin ve Rus bilim insanlarının aşı bulmaya çok yaklaştığına dair haberler ve sert kayıp sonrası toparlanma ile piyasalar dün sakindi. ABD Dolar Endeksi 99,0 seviyesi üzerinde hafif satıcılı işlem görürken, gelişen ülke paraları (GOP) ise karışık seyir izledi. Tamamının önceki gün değer kaybetmesinin ardından dün Güney Kore Wonu hariç bütün GOP’ler dolar karşısındaki düşüşlerine devam etti. Günün ilk yarısında pozitif fiyatlanan gelişen ülke paraları yönünü aşağı çevirdi ve dolar karşısında dün de değer kaybı yaşadı.

Dolar/TL paritesi, dünün açılış saatlerinde 6,07’ye geriledi fakat hem Türkiye içi risklerin yüksek olması hem de diğer gelişen ülke paralarının da değer kaybetmesine paralel yeniden yükselişe geçti ve Türkiye serbest piyasalarında yüzde 1 kazançla 6,1570’e yükseldi; ‘yeni kritik direnç’ olarak da 6,1600 seviyesi kayda geçti.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, en geç 5 Mart’a kadar Rusya ile görüşüleceğini açıklarken; bugün ise Rus heyet Türkiye’ye gidiyor. İdlib konusunda Almanya ve Fransa’nın da dahil olacağı bir zirveye Rusya’dan itiraz geldiği ve Rusya’nın bu konuda İran ve Türkiye ile görüşeceklerini açıkladığı haberlerine ise henüz net bir yanıt gelmedi.Veri cephesinde, Conference Board’un şubat dönemi tüketici hissiyatı ölçümü de yine dün izlendi.

Öte yandan, KKTC serbest piyasalarında ise dün Amerikan Doları 6,1486 TL, Euro 6,6586 TL, İngiliz Sterlini ise 7,9728 TL’den fiyatlandı.

Virüs yeni de vurdu

Koronavirüs vakaları küresel olarak artmaya devam ettikçe, dün Japon Yeni’de ABD Doları karşısında düşüş yaşadı. Yükselen riskten kaçınma Asya hisselerini düşürdü ancak güvenli liman talebi de yeni destekleyemedi ve dolar/yen ikilisi yüzde 0,1 yükselerek 110,82 oldu.

İtalya’daki yetkililer, virüsün yayılmasını önlemek için ülkenin kuzey bölgesini karantina altına aldı. Ülkede geçen cuma öncesi kayda geçen vaka sayısı 200’ün üzerine çıkmıştı. Afganistan ve Irak dahil Orta Doğu’daki pek çok ülke de ilk enfeksiyonlarını dün itibarıyla raporladı. Diğer yandan, Güney Kore 60 vaka daha raporladı ve toplam enfeksiyon sayısı 893’e çıktı. Ülke, tüketici güveninin de şubat periyodunda beş yılın en büyük düşüşü ile 7,3 puan gerilediğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Cenova’daki basın toplantısında gelişmelerin ‘epey düşündürücü’ olduğunu ancak salgının henüz evrensel bir hale dönüşmediğini söyledi. Diğer yandan, ABD dolar endeksi yüzde 0,1 düşüşle 99,207 oldu. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) pek çok yetkilisi bu hafta konuşma yapacak.

Ayrıca, önceki gece Fed Cleveland Başkanı Loretta Mester, işgücü piyasası koşullarındaki büyüme görünümüne ve Fed’in yüzde 2 hedefine yakın enflasyon oranlarına bakılırsa, merkez bankasının politika duruşunun uygun olduğunu söylemişti.

Euro 7 Ocak sonrasının zirvesinde

Ekonomisi 2019’da yavaşlayan Euro Bölgesi’nde özellikle lokomotif ekonomiye sahip Almanya’da fabrika siparişleri, sanayi üretimi ve imalat sanayi endeksi (PMI) göstergelerinde sert düşüşler yaşanmıştı. 2020’nin ilk ayında göstergelerde toparlanma yaşanmasına karşın sanayi üretimindeki düşüş devam etti.

Almanya’dan dün gelen büyüme rakamlarına göre ekonomi 2019’un son çeyreğinde beklentilere paralel yüzde 0,3 bandında bir büyüme gösterdi.

Euro/TL kurunda ise TL’de negatif fiyatlama sürerken; Euro’daki dünkü toparlanmayla kur Türkiye serbest piyasalarında 6,68’e çıkarak 7 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Kurda 6,68 önemli direnç olarak izleniyor ve son aylarda bu direnç üzerinde ivmenin zayıflaması ile kur 6,55-6,65 bandında fiyatlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 11:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104