Dolardaki düşüş sınırlı kaldı

banner37

ABD’nin Çin’in manipülatör etiketini kaldırmasının ardından dalgalı bir seviye izleyen dolar endeksi, azalan jeopolitik risklerin etkisiyle toparlanma ivmesinde

banner87
Dolardaki düşüş sınırlı kaldı
banner90
banner99

Amerikan doları,dün diğer dövizler karşısında pek değişmezken; İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) ay sonundaki faiz indirimi beklentilerinin arttığı bir ortamda sterlin kaybetmeye devam etti. Amerikan Doları’nın döviz sepeti karşısındaki değerini ölçümleyen ABD dolar endeksi, yüzde 0,1 düşüşle 97,095 puanda işlem gördü.

Euro yüzde 0,1 artışla 1,1147 dolar olurken, sterlin ise geride bıraktığımız pazartesinin düşük seviyelerini geçemese de ciddi bir düşüşü test ettikten sonra bir miktar toparlandı; yüzde 0,1 düşüşle 1,2978 dolara geriledi ve Euro karşısında 1,1648 oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) döviz manipülatörü listesinden çıkarmasının ardından yuan da zemin kazandı. Bu, iki ülkenin bugün imzalayacağı kısmi ateşkes öncesinde bariz bir iyi niyet göstergesi oldu. Yuan, ufak düşüşler yaşamadan önce 6,8669’a yükseldi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin bir açıklamasında “Çin rekabetçi devalüasyondan uzak dururken şeffaflık ve mesuliyet için uygulanabilir taahhütler verdi” ifadelerini kullandı. Politicoise sözde Aşama 1 anlaşmasının, iki yıllık bir dönem boyunca Çin’in ABD’nin enerji, tarım, imalat ürünleri ve hizmetlerden oluşan dört sektöründen200 milyar dolar ithalat yapma sözünü içereceğini raporladı.

Çin ticaret verileri ithalatın aralık döneminde, normalde Avrupa varlıklarını destekleyecek bir veri noktası olan beklentilerin oldukça üzerinde olduğunu gösterdi. İhracat da ekonomik durağanlığın en kötü döneminin artık bittiğine dair umutları destekleyerek beklenti üzerinde yükseldi.

Dolar yükseliş eğiliminde

Jeopolitik risklerin azalması ve küresel piyasalardaki iyimserliğin devam etmesi ile dolar/TL kuru Türkiye serbest piyasalarında 5,9850 seviyesinden 5,8530’a geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde yarın yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde kurdaki düşüş sınırlı kaldı ve dün yeniden 5,90 seviyesine yükseliş yaşandı.

Faiz indirimine temmuz itibarıyla başlayan TCMB, 2019 yılı içinde toplamda 1200 baz puan (bp) faiz indirimi yaptı. Merkezin 2020’de de faiz indirimine devam etmesi beklenirken; yarınki PPK toplantısındaki beklenti 100 bp seviyesinde. Petrol fiyatlarının son ayda yükseliş yaşaması ve mevsim koşulları nedeniyle enflasyonun ocak periyodunda artması beklenirken, uzmanlara göre, merkezin faiz indirimine devam etmesi durumunda eksi faiz süreci oluşacak ve bu durumun enflasyonu daha da tetiklemesi riski var. Piyasalar bu nedenle faiz indirimini riskli buluyor.

Türk lirası (TL) da PPK öncesi dolar karşısında gerilerken, diğer gelişen ülke paraları da dün dolar karşısında düşüş yaşadı fakat TL ve Güney Afrika Randı ise en çok düşüş yaşayan para birimleri olarak ilk sırada yer alıyor. Dün açıklanan Türkiye sanayi üretimi verisi kasım döneminde aylık yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 5,1 ile beklenti altında artış gösterdi. Ekonominin en önemli kanadı olan sanayi üretimi, 2018’deki sert daralmaya oranla toparlama göstersede ivme henüz istenen kadar değil.

Ayrıca, haftanın ilk işlem gününde gelişen ülke paralarındaki (GOP) ralliye BİST 100 de dahil olurken; faiz ve risk priminde de gerileme oldu. Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şu açıklamalarda bulundu:

“Ülke risk primimiz 267 puan ile Mayıs 2018’den beri en düşük seviyeye ulaştı. Kur atağı yaşadığımız 2018 Ağustos‘tan bugüne yaklaşık 320 baz puan iyileşme sağladık. 2019‘da ekonomide ortaya koyduğumuz performans, ülkemize güveni artırdı. 2020’de bunu çok daha ileri taşıyacağız.

İki yıllık tahvil faizimiz yüzde 10,72 ile 6 Ocak 2017’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Kur atağı sonrası oluşan yüzde 28,27’lik faiz oranından 1.755 baz puanlık düşüş sağladık. Enflasyonla mücadelede ve piyasa beklentilerinde sağladığımız iyileşme sürecin mimarı olmuştur.”

Brent petrol 65 dolar civarında

Öte yandan, 2019’un ilk yarısında yükseliş yaşayan petrol fiyatları, 76 dolar seviyesine yaklaşmasının ardından mayıs dahilinde ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin sekteye uğraması ve ardından gelen karşılıklı yaptırım açıklamaları ile geriledi.

Küresel ekonomiye dair olumsuz algı ve merkez bankalarının da faiz indirimine gittiği süreçte brent petrol 56 dolar seviyesi altına gerileyerek ayı piyasasına doğru sert düşüş yaşadı. Ekim atında ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin yeniden başlaması ve iki tarafın da anlaşma taraftarı olduklarını açıklamaları piyasalarda iyimser hava yarattı. Petrol fiyatları da bu gelişmelerden olumlu etkilenerek yıl içi dip seviyelerden toparlama gösterdi.

2019’u 66 dolar seviyesinde kapatan brent petrol, 2020’ye Orta Doğu’daki jeopolitik risklerle yükselişle başladı. ABD ve İran arasındaki tansiyonun giderek artması ile fiyatlar 71 dolar üzerine çıkarak mayıs sonrası en yüksek seviyeyi gördü. ABD ve İran arasındaki gerginliğin azalması ve piyasaların korkuyu atlatması ile fiyatlar 64$ seviyesine geriledi. Brent petrol geçen hafta başındaki sert atağının ardından dün 65 dolar seviyesine doğru kısmi yükseliş yaşadı.

Keza, bugün gerçekleşecek ABD-Çin görüşmesinde birinci faz anlaşmanın sağlanması ve büyük anlaşma içinde beklentilerin artması, uzman çözümlemeleri uyarınca fiyatları desteklemeye devam edebilir. 68-70 dolar aralığının önemli direnç bölgesi olarak görüldüğü fiyatlarda, 62 dolar ise destek olarak izleniyor ve orta vadede 70 dolar üzerinde dengelenme olasılığı güçleniyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108