Dolar/TL 5,75 bandında dalgalanıyor

banner37

Dolar, ticaret umutları üzerine üç haftanın en yüksek seviyesini gördükten sonra, haftayı daha da güçlenerek kapattı; sermaye piyasalarının gözü ise Erdoğan-Trump görüşmesinde

banner87
Dolar/TL 5,75 bandında dalgalanıyor
banner90
banner8

   Dolar kuru, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin’in karşılıklı uyguladığı ve ekonomik olarak ciddi anlamda zarar veren vergilerin geri çekileceğine dair artan güvene karşılık, önceki gün üç haftanın yükseğine ulaştıktan sonra erken ticarette güçlendi.ABD dolar endeksi sterlin, Euro ve Avustralya dolarına karşı artışları sayesinde 98,078’e yükseldi ve sonrasında 97,992 puandan işlem gördü.

   Özellikle ticari anlaşmazlığın halledilmesine dair umutlar yeniden güçlendikçe kötü etkilenen ‘güvenli liman’ yen ise eylül periyodu hanehalkı harcamasının beklenenden güçlü gelmesinin ardından ılımlı bir toparlanma yaşadı. Öte yandan, uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Moody’s Rating, artan kamu açığı ve borç düzeylerine değinerek Hindistan devlet tahvili notunu ‘durağan’dan ‘negatif’e düşürdükten sonra, Hindistan Rupisi zayıfladı.

   Diğer yandan, sterlin ise sakin bir açılış yaptı. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE), bu yıl küresel büyümede yaşanan zayıflığı ve Brexit’in bitmek bilmez belirsizliğinin yurtiçi büyümeye darbe vurmasını göz önüne alarak olası faiz indirimi ihtiyacı ile ilgili daha güvercin bir görünüm benimsemesinin ardından, bir süre 1,2800 dolar altına düşen sterlin, iki haftanın düşük seviyesini gördü. Belirsizlik, 12 Aralık’taki genel seçim ile gelecek yıl da sürmeye hazırlanıyor. Bir yıldır ilk kez bankanın para politikası komitesinin iki üyesi, acil bir indirim talebiyle genel görüşten ayrıldı.

   Bütün bu uluslararası gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıma irdelendiğindeyse, Kuzey Kıbrıs’ta dün Euro’nun 6,3736 TL, Amerikan Dolarının 5,7805 TL ve İngiliz Sterlininin de 7,3999 TL’den işlem gördüğünün kayıtlara geçtiği görüldü.

“Genişleme politikası kabul gördü”

   ABN Amro Bill Divineyi,dün sabahki yazısında, “Tümüyle beraber komite açıkça genişleme tutumu sergiliyor ve büyümeye yönelik düşüş risklerine bakılırsa, gelecek yılın ilk zamanları için genişleme politikası gittikçe daha çok akla yatmış gibi görünüyor” dedi.

   Avrupa Komisyonu tahminleri, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) de dahil olmak üzere pek çoğunun Euro bölge ekonomisini canlandırması gerektiğini söylediği bir çeşit mali teşvike yönelik düşük beklentileri yansıttı ve o zamandan bu yana Euro da düşük işlem görüyor. Geride bıraktığımız hafta, zayıf gelse de Alman endüstriyel üretim verilerinin ardından Fransa’nınki de dün itibarıyla yayınlandı. ABD’nin dünkü veri takviminin başını ise Michigan tüketici hissiyatı anketi çekti.

Gözler Erdoğan-Trump görüşmesinde

   Öte yandan, gelecek haftaki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-ABD Başkanı Donald Trump görüşmesinin netleşmesi ve Türkiye dışındaki iyimser seyrin etkisiyle dolar/TL kuru, önceki gün yeniden 5.75'in altını test ederken; piyasalar ise ABD'de 13 Kasım'da gerçekleşecek ABD-Türkiye görüşmelerini halen bekliyor.

Erdoğan ve Trump, geçtiğimiz çarşamba bir telefon görüşmesi gerçekleştirirken; iki lider, 13 Kasım'da Washington'da görüşeceklerini teyit etti. Ciddi bir harekete neden olabilecek önemli bir gelişmenin yokluğunda dolar/TL'de de kur, genel olarak 5,75 etrafında seyrediyor. Önceki gün ABD-Türkiye ziyaretinin netleşmesiyle TL'de değer kazancı yönünde bir seyir izlenirken, kur da 5,7350'nin altına kadar gerilemişti.

   ABD Temsilciler Meclisi'nde geçtiğimiz günlerde, ‘Ermeni soykırım iddiaları ile Türkiye'ye yaptırım uygulanmasına dair alınan kararların ardından hükümet yetkilileri, Erdoğan'ın ABD'ye planlanan ziyaretinin gerçekleşmeyebileceğini söylemişti ancak telefon görüşmesi ardından ziyaret kesinleşti.

“Yaptırım riski ortadan kalktı”

   Bir bankanın döviz masası yetkilisi, "ABD ziyaretinin kesinlik kazanması iki ülkenin genel olarak birçok konuda anlaşabileceğini gösteriyor. Bu önemli çünkü TL'ye iyimser yansıyor. Ziyaret gerçekten olmasaydı ABD-Türkiye ilişkilerini, belki de jeopolitik endişeleri yaptırım gibi konuları yeniden tartışıyor olacaktık" dedi ve"Ben ziyarete doğru önümüzdeki birkaç günde TL'deki iyimserliğin artacağını, kurun 5.65 seviyesine doğru gerileyeceğini düşünüyorum" şeklinde çözümlemede bulundu.

   Ayrıca, önceki gün 5,7340'a kadar gerileyen dolar/TL paritesi, dün 08.50'de 5,7500/5,7530 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 6,0523/6,0558; Euro/TL ise 6,3546/6,3582 bandındaydı.

Hazine borçlanması yakından izleniyor

   Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda düşüş eğilimi iyice belirginleşti. Keza Türkiye’de Hazine'nin 2019 borçlanmasının son aylarındaki gerçekleşmeler de yakından takip ediliyor. Hafta başında Hazine bir yıllık aranın ardından tekrar beş yıllık sabit kuponlu tahvil ihraç ederken, Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) endeksli kira sertifikası ihracı da gerçekleştirdi.

   Hazine, önceki gün de 2024 vadeli tahvil ihracıyla 2.5 milyar dolar borçlanırken; yatırımcıya getiri yüzde 5,7 oldu. İhracı ise Goldman Sachs, HSBC ve JPMorgan yönetti. Hazine bu tahvil ihracıyla, bu yıl uluslararası sermaye piyasalarından toplam yaklaşık 11.2 milyar dolar tutarında finansman sağladı. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz önceki gün spot kapanışta yüzde 12,77; valörde son işlemde yüzde 12,72 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvil mayıs periyodunda yüzde 21 olarak gerçekleşti. İki yıllık gösterge tahvilde bileşik getiri ise önceki gün yaşanan spot kapanışta yüzde 12,26 bandındaydı.

Euro, dolar karşısında eridi

   Fed’in bu yıl içinde 3’üncü kez faiz indirmesi ve ticaret belirsizliği ile endeks gerilerken, Euro/dolar paritesi de 1,1180’e çıkarak son ayların en yüksek seviyesini görmesinin ardından ticaret müzakerelerindeki anlaşma haberleri paritenin de gerilemesine neden oldu.

   Doların değer kazancı yaşaması ile 1,1030 seviyesine gerileyen parite, dün 16 Ekim sonrası en düşük seviyeye indi. Paritede 1,10 destek olarak izleniyor ve korunması durumunda fiyatların 1,1050-1,11 aralığındaki seyri de son aylarda sürdürmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75