Dolar/TL 5,94’ler bandında

banner37

Dolar/TL paritesi, Türkiye ve KKTC serbest piyasalarında sakin seyrini korurken; ‘güvenli liman’ yen ise virüs korkuları üzerine yükseldi

banner87
Dolar/TL 5,94’ler bandında
banner90
banner8

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İran arasındaki tansiyonun yükselmesi ve aynı dönemde Libya konusunda da iç siyasetin gergin olması nedeniyle dövizde yükseliş yaşandı. Ocak periyodunun ilk haftasında 5,9850’ye çıkan dolar/TL kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 75 baz puan (bp) ile sınırlı faiz indirimine gitmesi ve bundan sonra daha yavaş adım atılacağını açıklaması ile 5,84’e gerilemişti.

Keza, geçen hafta içinde sınırlı geri çekilme yaşayan kur, haftanın devamında küresel hisse senetlerindeki düşüş ve doların gelişen ülke paraları karşısında değer kazanması ile yeniden 5,95’e yükselmişti.Son haftalarda zirvelere çıkarak rekor denemesi yapan hisse senetleri piyasası, Çin’de görülen koronavirüsü salgını nedeniyle son haftada iveme kaybetti. Çin’de görülen bu virüs 80 üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, vaka sayısı da 3 bine yaklaştı.

Çin hükümeti, önce yeni yıl tatilini uzattı, ardından seyahat yasağı getirdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), geçen haftaki incelemesinde virüsün dünya alarmı verilecek boyutta olmadığını açıklamıştı ancak Çin’deki bu virüsün çevre ülkelerde de görülmesi ve Kanada ve ABD’de de görülmesi piyasalardaki endişeyi artırdı. Ekonomik olarak da ciddi maliyetlerin oluşması da satışları etkiledi.

Ayrıca son hafta, ABD Dolar Endeksi de 98,0 seviyesine doğru yükseliş yaşarken; altın, yen ve frank gibi varlıklar ‘güvenli liman’ talebiyle değer kazanıyor lakin gelişen ülke paralarında (GOP) ise çok sert olmamakla beraber gerileme yaşanıyor.

Bu bağlamda, haftayı 5,93 seviyesi üzerinde kapatan dolar/TL kuru, yeni haftaya ‘sınırlı yükselişle’ başladı ve Türkiye serbest piyasalarında gün içinde en yüksek 5,95 seviyesini gördü. Kurda 5,98 önemli direnç seviyesi olarak izlenirken;uzmanlara göre 5,90-5,95 arasındaki fiyatlamanın ise korunması bekleniyor.

Uluslararası sermaye piyasalarını şekillendiren bütün bu küresel gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkileri incelendiğindeyse, dolarda ‘hafif’ bir yükselme; Euro ve sterlinde ise düşüş kaydedildi. Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları 5,9496 TL, euro6,5631 TL ve İngiliz sterlini ise 7,7934 TL’den fiyatlandı.

Japon yenine hücum!

Öte yandan, Çin’deki pnömoni benzeri virüsün yayılmasına ilişkin endişeler arasında yatırımcıların güvenli limanlara akın etmesiyle yen,dün ciddi bir talep gördü.Gece 108,73 puan ile 8 Ocak’tan bu yana gördüğü en düşük seviyeye dokunan dolar/yen kuruyüzde 0,2 düşüşle 109,08’e geriledi. ABD Dolar Endeksi vadeli işlemleri ise 97,68 puanda büyük oranda sakin kaldı.

Çin’de yaklaşık 2 bin kişi virüsten etkilendi ve 56 kişi hayatını kaybetti fakat raporlar, ölü sayısının o zamandan beri 80’e yükseldiğini belirtiyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı MaXiaowei, geçen pazar düzenlenen bir basın toplantısında, “Son klinik verilere görü virüsün yayılma kabiliyeti daha da güçleniyor gibi görünüyor” dedi ve kuluçka döneminde, yani semptomlar ortaya çıkmadan bulaşıcı olduğunu ekledi.

Bununla birlikte, ING analistleri, Çin piyasalarının Çin yeni yılı nedeniyle bu cumaya kadar kapalı olmasının, varlık fiyatlarına sınırlı bir etki etme ihtimali ile birlikte dolar/yen ikilisinde aşırı kayıp görmüyor. İlerleyen dönem için ise analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu hafta dolar/yen ikilisine çok etkisi olacağından şüpheli olduklarını kaydederek; Japonya’ya ait veri takviminde Tokyo tüketici fiyat endeksi (TÜFE), istihdam, endüstriyel üretim ve perakende satışlar olduğunu belirtti.

Ekonomistler, “Son toplantısında Japonya Bankası büyümeyi yükseltmiş ve karmaşık para politikasını değiştirmemek için enflasyon tahminlerini düşürmüştü. Banka politikasının bu yıl yen üzerinde çok etkisi olacağını görmek zor” ifadelerini kullanırken; yatırımcıların ise bu çarşambaFed ve perşembe de İngiltere Merkez Bankası (BOE) toplantılarını beklemesi ile sterlin, Euro ve dolar ‘zayıf hareketlilik’ yaşadı.

Buna göre, Euro/dolar yüzde 0,1 artışla 1,1031 oldu ve sterlin/dolar da 1,3075’te sakin kaldı.

Petrol de virüs kurbanı

Çinli yetkililerin korona virüsünün yayılmasını önlemek için artan çabaları, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının talebi üzerinde büyük etki edecek gibi göründüğünden, petrol fiyatları dün düşüş yaşadı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri yüzde 2,8 düşüşle 52,68 dolara geriledi. Brent, yüzde 2,7 kayıpla 16 haftanın düşük seviyesi olan 58,30 dolardan işlem gördü. Çin dışında Avustralya, Kanada, Fransa, Japonya, Malezya, Nepal, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Vietnam ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 12 ülkede de virüsten etkilenme raporlandı.

ING’den analistler WarrenPattersonve WenyuYao, “İnsan ve ticaret hareketliliğinin engellenmesi nedeniyle enerji talebine ilişkin makro endişeler, bunun dışında Libya ve OPEC+ üretim kesintilerine ilişkin devam eden arz endişeleri nedeniyle sıkı olan petrol piyasası üzerinde baskı oluşturuyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75