Dolar/TL 5,94’ler bandında

banner37

Dolar/TL paritesi, TCMB’nin faiz açıklamasının ardından ‘görece’ gerilemesine rağmen yakaladığı yükseliş ivmesini dün de sürdürdü

Dolar/TL 5,94’ler bandında
banner90
banner99

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geçen hafta gerçekleşen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 75 baz puan (bp) faiz indirimi yapan TCMB, böylelikle temmuz periyodu itibarıyla başlattığı faiz indirimini yüzde 24’ten yüzde 11,25’e indirdi. İlk iki toplantıda beklentilerin çok üzerinde sert faiz indirimi yapan merkez, gerekçe olarak da ‘küresel ve iç koşulların uygun olmasını’ göstermiş ve önden yüklemeli ifadesini kullanmıştı.

Davos’ta devam eden ekonomi zirvesine katılan TCMB Başkanı Murat Uysal, önceki gün önemli açıklamalarda bulundu. Uysal, “Manevra alanını 2019’da önden yüklemeli kullandık. Geldiğimiz noktada enflasyon ve para politikasında ince ayar yapılması gereken bir döneme geçtik, o yüzden ocakayında ölçülü indirim yaptık” ifadelerini kullandı. Bu açıklama, merkezin bundan sonra daha sınırlı faiz indirimine gideceğini gösterdiği için açıklama sonrası fiyatlamada Türk lirası(TL) pozitif oldu.

Uysal, enflasyon konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Yılın ilk çeyreğinde enflasyonda bir miktar yükseliş olabileceğini ifade eden Uysal, yıl ortasından itibaren tek haneli seviyeleri n görülebileceğini ve para politikasındaki duruşun da enflasyonla uyumlu olacağını söyledi.

Keza, yeni haftaya yükselişle başlayan dolar/TL kuru, önceki gün piyasaların açılış saatlerinde 5,9440 seviyesine yükseldi; ardından gelen açıklamalarla 5,92’ye geriledi. Dün de 5,9050 seviyesine inen kur, son saatte 5,94’ten işlem görüyordu. Kurda kısa vadede 5,87 üzeri alım bölgesi olarak izleniyor ancak ağustos dönemi sonrasında aşılamayan 5,98 seviyesinde ise uzmanlara göre, ivme kaybı yaşanabilir.

Türkiye içinde dün önemli veri açıklaması bulunmazken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı takip edildi. 2019’da yüzde 0,10 bp faiz indirimine giden ve varlık alımına da devam kararı alan merkezin, bu toplantıda faizleri sabit tutması bekleniyordu.

Uluslararası piyasaları şekillendiren bütün bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması ise yine olumsuz oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dünkü kapanışta Amerikan Doları 5,9424 TL, Euro 6,5851 TL ve İngiliz Sterlini de 7,7882 TL’den fiyatlandı.

ECB faiz oranlarını değiştirmedi

Öte yandan, ECB de dün gerçekleşen ve ‘merakla beklenen’ para politikası toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu. Eylül dahilinde faizi yüzde 0,10 bp indirerek yüzde -0,50’ye düşüren merkez bankasının bu toplantıda değişikliğe gitmesi beklenmiyordu.

ECB ChristineBaşkanı Lagarde, karar sonrası basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Lagard, son ekonomik göstergelerin büyümede bir miktar istikrara işaret ettiğini belirtti. Lagarde’ın açıklamalarında öne çıkanlar ise şöyle:

- ABD ve AB ticaret görüşmelerini çok dikkatli şekilde takip edeceğiz.

-ABD ve Çin arasındaki birinci faz anlaşma küresel belirsizlikleri bir miktar azalttı.

- Ticaret, aşağı yönlü risklerin değerlendirilmesinde önemli bir faktördür.

-Kurul, risklerin halihazırda dengeli olup olmadığını tartıştı, risk dengesi üzerinde görüş birliği var.

- Enflasyon hedef bandı konusunda yorum yapmayacağım.

Albayrak: TCMB ‘en az Fed kadar’ bağımsızdır

Davos Zirvesi’nde konuşan Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise para politikası, büyüme ve TCMB’ye dair açıklamalarda bulundu. “Türkiye'nin borç karnesi çok sağlam ve borç oranı görece yüksek olan özel sektörün dahi benzerlerine göre durumu iyi” diyen ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’na (Fed) da gönderme yapan Albayrak, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Türkiye'nin son 1 yıldaki iyileşme oranını kimse beklemiyordu. Türkiye'nin yerel krizlerin üstesinden gelme konusunda güçlü bir karnesi var.Faizin düşmesi büyüme için olumlu.Merkez Bankası sorumluluklarından biri de finansal istikrarı sağlamak.TCMB, en az Fed kadar bağımsızdır.”

Sterlin/TL’de yükseliş sürüyor

İngiltere’nin en önemli gündemi oluşturan ve ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını içeren Brexit'e ilişkin yasa tasarısı görüşmeleri önceki gün parlamento tarafından tamamlandı. Bu gelişmenin akabinde, piyasaların odak noktası Kraliçe 2. Elizabeth'in onayına çevrilmişti. Kraliçe’nin tasarıyı onaylaması ile 31 Ocak’ta İngiltere’nin resmi bir şekilde AB’den ayrılığı gerçekleşecek. Siyaset bilimciler, bu aşamada İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ise anlaşmanın sağlıklı bir şekilde tamamlanması için her iki tarafın çıkarlarını gözeten maddeler üzerine odaklanmasını bekliyor.

Özellikle hükümetinin tasarıdan çıkardığı mülteci çocukların aile birleşimi hakkının korunması dahil dört düzenlemenin yeniden metne dahil edilmesine karar verildiği görülüyor. Bir diğer önemli ibare ise varılan anlaşma ile İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne yaklaşık 30 milyar sterlin çevresinde bir ödeme yapacağı gerçeği.

Ayrıca İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının hakları korunacakken, İrlanda Denizi’nde bir gümrük noktasının oluşturulması da hedefleniyor. Brexit’in kesinleşmesi ile ayrılığın geçiş süresi 2020 yılı sonuna kadar devam edecek ve Brüksel kurallarının güncelliği korunacak. Bu gelişme sonrasında sterlin varlıklarında meydana gelen ani primlenme ile sterlin/TL paritesi dün 7,78’ler seviyesine dek yükseliş gerçekleştirdi.

Ekonomist çözümlemeleri uyarınca, sterlin/TL kurunda özellikle yükselişlerin kademeli olarak 7,90 ve 8,00 direnç seviyeleri ile hız kazanması beklenebilir. Aşağıda ise olası bir kısa vadeli geri çekilme, 7,70 desteği çerçevesince takip edilmeli.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75