Dolar/TL paritesi 5,76 bandında

banner37

Dolar,ticarete yönelik karışık mesajlar arasında,uluslararası piyasalardaki düşüşünüsürdürürken; Türkiye ve Kuzey Kıbrıs serbest piyasalarında ise yükseldi

Dolar/TL paritesi 5,76 bandında
banner90
banner8

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’tan gelen karışık mesajlar, Çin ve ABD’nin yakın zamanda anlaşmaya varabileceğine ilişkin umutları azalttıkça, dolar da dün döviz sepeti karşısında düşüş yaşadı.Trump, önceki gün Çin ile yapılan ticari görüşmelerin ‘gayet iyi’ gittiğini söyleyerek, ticari bir anlaşmanın 2020 başkanlık seçimlerinden sonraya kalabileceğine dair sözler sarf ettiği geride bıraktığımız salıdan daha olumlu bir ton kullandı.

Keza, geçtiğimiz salı yapılan değerlendirmeler, iki ülke arasındaki ticari savaşın daha da uzayacağına ilişkin beklentileri artırarak piyasa hissiyatını vurdu.Piyasalar, ancak iki tarafın anlaşmaya yaklaştığını bildirdiği önceki gün toparlandı.

Ulusal Avustralya Bankası (NAB) Müdürü ve Döviz Stratejisti Ray Attrill, “piyasaların ticarete dair pinpon gibi oynamayı bıraktığını düşünmüştüm ancak görülüyor ki bırakmamış” ifadelerini kullandı. Attrill, “Yeni bir gün, bir önceki günkü yaşananların tam tersinin olduğu bir gün oluyor” şeklinde görüş belirtti.

Pekin ve Washington, yakın zamanda anlaşmaya varamazsa, bir sonraki önemli tarih, ABD’nin Çin mallarına daha çok vergi uygulayacağı 15 Aralık olarak görülüyor.

Bütün bu küresel gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse, Kuzey Kıbrıs’ta dün Euro’nun 6,4047 TL, Amerikan dolarının 5,7656 TL, İngiliz sterlinininise 7,5782 TL’den fiyatlandığı görüldü.

‘Güvenli liman’larda volatilite sakin

Majör dövizlerdeki hareketler de zayıf kaldı. Güvenli liman Japon yeni, dolar karşısında 108,86’da sakin kalırken; İsviçre frangı ise 0,9879’a yükseldi.Euro, dolar karşısında 1,1083’te bir nebze artış gösterdi ve ABD dolar endeksi böylelikle yüzde 0,1 düşüş yaşadı.

Euro Bölgesi’nde Alman fabrika siparişlerinin ekim periyodunda beklenmedik bir düşüş yaşadığını gösteren veriler, blokun en büyük ekonomisinin imalat sektöründe bir yıldan uzun bir süredir devam eden düşüşten çıkma mücadelesi yaşandığına işaret etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın gelecek haftaki seçimde çoğunluğu kazanarak Britanya’nın 31 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışına zemin hazırlayacağına ilişkin beklentilerle desteklenen sterlin, sekiz ayın yeni yükseklerine ulaştı.Döviz yatırımcıları, ABD ekonomisinin küresel bir gerileme döneminde nasıl dayandığını görmek için dikkatlerini ABD’nin tarım dışı istihdam raporuna çevirdi.

Avustralya doları da beklenenden zayıf gelen perakende satış verileri sonrasında 0,6843’e geriledi.Yeni Zelanda doları,ağustos döneminden bu yana gördüğü en güçlü seviye olan 0,6562’ye yükseldikten sonra 0,6536’dan işlem görmeye devam etti. Döviz, bu hafta Türkiye içi işletme hassasiyetindeki toparlanma ile desteklenirken; parasal genişleme beklentileri azaldı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ),dün banka sermaye yükümlülüklerini kaldırdı ancak bazı yatırımcıların korktuğu kadar olmadı ve uzun bir zaman içerisinde parasal genişlemenin artırımın sıkılaştırıcı etkisini nötrlemek için gerekli olabileceğine dair beklentileri de azalttı.

PPK toplantı sayısı 12’ye çıkarıldı

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020 Yılı Para ve Kur Politikası raporunu dün itibarıyla açıkladı ve 2020'de Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı sayısını 12'ye çıkardı. Raporda, enflasyonun ana hedef olarak yüzde 5 görüldüğü ve kur tarafındaki oynaklığın risk oluşturmasına izin verilmeyeceğine vurgu yapılırken; merkezin tüm araçları etkin kullanacağı da belirtildi. Rapordaki genel değerlendirmede özetle şu ifadelere yer verildi:

"TCMB’nin temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaktadır. Para politikası kararları, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer tüm unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak oluşturulmaktadır. TCMB, fiyat istikrarı açısından tamamlayıcı bir unsur olan finansal istikrarı da gözetmeye devam ederken, başta enflasyon ve iktisadi faaliyet olmak üzere makroekonomik göstergelerin tamamını dikkate alan veri odaklı bir yaklaşım ile hareket edecektir.

Enflasyon hedefi, Hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 olarak korunmuştur. Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır. Enflasyonun hedeflerden belirgin olarak saptığı dönemlerde TCMB’nin Enflasyon Raporlarında yayımladığı enflasyon tahminleri ara hedef işlevini görmektedir. Dolayısıyla enflasyonun gelecek dönemdeki seyri konusunda iktisadi birimlere rehberlik etmesi öngörülen değerler, kısa vadede enflasyon tahminleri, orta vadede ise enflasyon hedefleridir. 2019 yılı Ekim ayı Enflasyon Raporunda yayımlanan dezenflasyon patikası ile enflasyonun, öncelikle tek hanelere indirilmesi; daha sonra ise kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanması hedeflenmektedir.

Enflasyon hedefine ilişkin belirsizlik aralığı, önceki yıllarda olduğu gibi hedef etrafında her iki yönde 2 yüzde puan olarak korunmuştur. Yıl içinde enflasyon gelişmelerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler Enflasyon Raporu aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacaktır. Yıl sonunda gerçekleşen enflasyonun belirsizlik aralığının dışında kalması durumunda ise hesap verebilirlik ilkesi gereği Hükümet’e “Açık Mektup” yazılacaktır.

Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecektir. Uygulanmakta olan kur rejiminde, döviz kuru bir politika aracı olarak kullanılmamaktadır. İktisadi temeller, uygulanmakta olan para ve maliye politikaları, uluslararası gelişmeler ve beklentiler döviz arz ve talebinin temel belirleyicileridir.

TCMB’nin nominal ya da reel olarak herhangi bir kur hedefi bulunmamaktadır. Ancak, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması ve döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi veya finansal istikrara dair risk oluşturması halinde TCMB, bu duruma kayıtsız kalmayacak ve sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi verecektir."

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75