Dolar/TL paritesi 5.92’ler bandında

banner37

Dolar kuru, artan jeopolitik riskler ve düşen yatırımcı güveninin etkisiyle önceki gün itibarıyla başladığı yükselişini sürdürdü

Dolar/TL paritesi 5.92’ler bandında
banner90
banner99

Piyasalarda önceki gün yükselişe geçerek 5.90 sınırını aşan dolar/TL kuru, dün sabah yüzde 0,2 artışla 5.93'e yükseldi. Geçen hafta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentilerden agresif bir faiz indirimi yapmaması, kuru 5.85'in altına gevşetmiş ancak kur, daha sonra yeniden yükselişe geçerek haftayı 5.89 civarında tamamlamıştı.

BIST 100 endeksi ise önceki gün rekorlarını sürdürmüş ve endeks, yüzde 1'e yakın artışla 122 bin 619 puandan kapanarak rekor tazelemişti. Türkiye içi ve dışı kaynaklı haberlerde, jeopolitik risklerdeki azalmanın endekse yukarı yönlü destek sağladığı belirtiliyor.

Keza, önceki gün TCMB'nin genel kurul toplantısından kâr payı ve ihtiyat akçelerinin ödenmesi konusunda da karar çıktı. Merkez Bankası, 35.2 milyar TL kâr payı avans tutarı ile 5.3 milyar TL ihtiyat akçesinin hissedarlara dağıtımına başlandığını duyurdu. Yine önceki gün, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Albayrak, kurda stabilizasyonun sağlandığını savundu ve Türk lirasının rekabetçi bir kur olması gerektiğini belirtti.

İçeride ve dışarıda dün kuru etkileyecek önemli bir veri akışı bulunmuyordu. İsviçre'de düzenlenen Davos zirvesi takip edilirken; Şeker Yatırım da yolladığı bir notta, "Kurun 5.9260 direncini kırarak üzerinde tutunması durumunda 5.95 seviyesi gündeme gelebilir. 5.9875 ise bir diğer direnç noktası olarak karşımıza çıkabilir. Diğer yandan kurun 5.9260 aşağısındaki geri çekilmelerinde 5.89 ve 5.8550 destekleri gündeme gelebilir" değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası sermaye piyasalarını şekillendiren bütün bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması da olumsuz oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları 5.9267 TL, Euro 6.5764 TL ve İngiliz Sterlini de 7.7248 TL’den işlem gördü.

İstihdam verileri sterlini güçlendirdi

Öte yandan, İngiltere Bankası (BoE) da olası bir faiz indirimi tartışmasına hazırlanırken, güçlü istihdam verileri ise İngiltere ekonomisinin daha sağlıklı bir resmi çizdikten sonra sterlin, dün itibarıyla yükseldi ve sterlin/dolar kuru yüzde 0,3 artışla 1.3047 dolara yükseldi; Euro/sterlin paritesi ise dün yaşadığı yüzde 0,2 kayıpla 0.8507’den işlem gördü.

Yine dün yayınlanan resmi veriler, kasım periyoduna kadarki üç aylık dönemde istihdamın 208 bin artışla 32 milyon 900 bine yükseldiğini gösterdi, ki bu, Ocak 2019’akadarki çeyrek dönemden beri görülen en büyük artış. İstihdam oranı yüzde 76,3 ile rekor bir yüksekliği görürken, işsizlik oranı ise 1975 yılından bu yana görülen en zayıf seviye olan yüzde 3,8 puanda stabil kaldı.

İngiltere Bankası Para Politikası Komitesi’nden Yönetici Mark Carney de dahil olmak üzere bir grup üye, yavaşlayan ekonomiye yönelik işaretler arasında daha çok teşvik ihtiyacına ilişkin konuşma gerçekleştirmişti. Hatta iki üye, geçen yılın sonunda borçlanma maliyetlerinde bir indirim olması lehine oy kullanmıştı.

BoE, bir sonraki faiz kararını 30 Ocak’ta duyuracak. Uzmanlara göre, veriler biraz düşündürücü olabilir ancak yatırımcılar, yılın ilk yarısının sonuna kadar bir faiz indirimi gerçekleşme ihtimalini ‘neredeyse yüzde 100’ olarak öngörüyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75