Dolar/TL paritesi 5,95’ler bandında

banner37

TL varlıklar, haftanın ikinci işlem gününde ‘hafif alıcılı’ fiyatlanırken; döviz kurları ise ‘talep gören dolar hariç’ yatay bir seyir izledi

banner87
Dolar/TL paritesi 5,95’ler bandında
banner8

Çin’de başlayan ve diğer ülkelere de yayılan koronavirüsü salgını geçen hafta hisselerin rallisini durdurmasına neden olmuştu.

Virüs nedeniyle ölü ve vaka sayısının artması piyasaların yeni haftaya da satışla başlamasına neden oldu. Önceki gün S&P yüzde 1,5 kayıp verirken, gelişen ülke piyasalarının endeksi MCSI de yüzde 1,5 düşmüştü.Asya piyasaları dün kısmen kapalıydı ancak Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) de endeksler düşüş yaşadı. BİST 100 endeksi rekor denemesinin ardından geri çekilme yaşadı fakat endeksteki düşüş diğer gelişen ülke piyasalarına göre daha ölçülü oldu.

ABD Dolar Endeksi 98,10 seviyesine çıkarak 2 Aralık sonrası zirveyi görürken; dolar da dün tüm majör ve gelişen ülke paraları karşısında yükseliş yaşadı. Euro/dolar kuru 1,10 tabanına gerileyerek 29 Kasım sonrası dip seviyeye geriledi, paritede yaşanan düşüşün hızlanmasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın açıklamaları etkili olmuştu lakin sonrasında risk iştahının azalması ve doların da güçlenmesi ile parite iki ayın en düşük seviyesine indi.

Türkiye içinde dün borsa gün içindeki düşüşünün ardından 120 bin puan üzerinde hafif alıcılı fiyatlanırken,iki yıllık gösterge faiz ve beş yıllık kredi temerrüt takaslarında (CDS) sınırlı yükseliş vardı.Türk lirası (TL)dün dolar karşısında 5,95’ler seviyesinde işlem görürken, sterlin ve frank karşısında ise hafif yükselişteydi. Euro/TLkuru ise 6,55’ler bandında yatay seyir izledi.

Sermaye piyasalarını şekillendiren bütün bu uluslararası gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan dolarının 5,9538 TL, Euro’nun 6,5582 TL, İngiliz sterlininin ise 7,7694 TL’den fiyatlandığı görüldü.

Euro ve sterlin baskı altında

Çin’deki ölümcül korona virüsünün yayılmasına ilişkin endişeler, daha güvenli dövizlere olan talebi teşvik ettiğinden; ABD doları dün güçlü talep gördü.108,83 puana düşen dolar/yen yüzde 0,2 artışla 109,08 oldu. Amerikan dolarının diğer döviz sepetine göre değerini ölçümleyen ABD Dolar Endeksi vadeli işlemleri yüzde 0,1 artışla 97,81 oldu. Bu, piyasanın Çin’in hammadde talebinde düşüş riski ile fiyatlanması nedeniyle, son günlerde emtia dövizlerine karşı genel artışı takip ediyor.

Ayrıca hafta başında kısa süreliğine pek çok yılın yeni düşük seviyesi1,10’ugören Euro/dolar, 1,1019’dan işlem gördü. Çin virüsünün yayılma ortamında küresel büyüme endişeleriyle birlikte dolara yönelik olumlu ton, Euro/dolar ikilisini ağır baskı altında tuttu.

FXStreet analistleri, “Pazartesi itibarıyla bu yıl şimdiye kadar gördüğü psikolojik 1,10 eşiği civarındaki düşük seviyeden uzaklaşmasına rağmen, çift hala baskı altında. Amerikan doları etrafındaki dinamiklerin, Vuhan koronavirüsünden doğan gelişmelere karşılık alternatif risk iştahı eğilimleri ile birlikte şimdilik çiftin fiyat aksiyonunun tek itici gücü olması bekleniyor” şeklinde görüş belirtti.

Bununla beraber, piyasa ilgisi de ABD verileri ile ABD Merkez Bankası’nın (Fed) iki günlük toplantısına çevrildi.Veri gündeminde,yüzde 0,3 artış yaşaması beklenen dayanıklı mal siparişleri ve aralık periyodunda gördüğü 126,5 puandan 128’e yükselmesi beklenen ocak dönemi tüketici güven endeksi var.Yılın sonunda Brexit sonrası geçiş dönemi bitene kadar ülkenin AB ile ticari bir anlaşmaya varamayacağına ilişkin endişeler arasında, sterlin dün zayıf işlem gördü. Sterlin/dolar ve sterlin/Euro pariteleri yüzde 0,2 kayıp yaşadı.

Altın Vadeli İşlemleri düşüş kaydetti

Öte yandan, Altın Vadeli İşlemleri de piyasaların dünkü kapanış saatlerinde New York Ticaret Borsası'nın Comex bölümünde, şubat dahili için yüzde 0,10 düşerek onsu bin 579 Amerikan dolarından yani onsu seansın en düşüğü olan dolar seviyesinden işlem görüyordu. Altın bin 551 dolar 30 cent seviyesinde destek bulurken; bin 588 dolar 10 cent seviyesinde de dirençle karşılaştı.

Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri'nin, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda ise yüzde 0,02 bandında bir artışla ve 97 bin 750 dolar seviyesinde işlem hacmiyle karşılaşıldı. Diğer yandan, Comex'te, gümüş ise mart dönemi için yüzde 0,07 düştü ve onsu18 dolar 43 centten işlem gördü. Bakır da aynı dönem için yüzde 0,00 arttı ve libresi 2 dolar 59 centten işlem gördü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108